דיון סוער התנהל הבוקר (ב') בוועדת הפנים של הכנסת בעניין הרחקת המסתננים הלא-חוקיים מאפריקה, אורקאינה וגאורגיה אל מחוץ לתחומי מדינת ישראל. מטרת הדיון והוועדה היא לבצע מעקב אחר יישום מדיניות הממשלה בעניין המסתננים וסגירת מתקן חולות, טיפול רשויות המדינה במבקשי מקלט מאפריקה, והיערכות המשק להרחקת המסתננים.

בזה-אחר-זה הוצאו מאולם הוועדה חברי כנסת שהתפרצו לדיון, בהם ח"כ עיסאווי פריג', ח"כ מרב מיכאלי וח"כ תמר זנגברג שניצלה את השניות האחרונות עם יציאתה כדי לצעוק לעבר חברי הכנסת קיש ואוחנה "אתם חברים של נאצים". זנדברג הוצאה אחרי שעשתה שוב שימוש בזכר השואה לצורך הדיון ואמרה: "אני חוזרת ועומדת על זה שהקשרים של מפלגת השלטון עם מפלגות אנטישמיות ונאציות באירופה היא בושה למדינת ישראל ובושה לממשלת ישראל".

כאשר חברת הכנסת מיכל רוזין התפרצה לדיון, הזהיר אותה ח"כ קיש, שניהל את הדיון, מפני הוצאתה והיא טענה להשתקתה. ח"כ אמיר אוחנה אמר לה בתגובה: "הציבור צריך הגנה מפנייך". "אם באתם לפוצץ את הדיון, מצדי אשאר פה לבד עם השר", אמר קיש.

"חברים של נאצים". ח"כ זנדברג בדיון המסתננים היום (ב'). צילום: מרים אלסטר, פלאש 90
"חברים של נאצים". ח"כ זנדברג בדיון המסתננים היום (ב'). צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

 

חברי הכנסת של האופוזיציה תקפו בחריפות את שר הפנים אריה דרעי וזה התקשה לדבר. בהמשך דיווח השר דרעי כי בשנה שעברה הורחקו מתחומי ישראל כ-5,200 מסתננים מאוקראינה וממדינות נוספות באירופה: "תסתכלו בעיניים של תושבי דרום תל אביב שנמצאים כאן וחיים בסבל גדול כל השנים", אמר דרעי.

"בשנת 2017 הרחקנו כ-5200 מסתננים מאוקראינה ומדינות אירופאיות", חשף שר הפנים. "מי שהגיש בקשה למקלט עד ה-31.12.17 ובקשתו טרם טופלה – לא יורחק. אמהות, ילדים ומשפחות לא יורחקו. מי שיוכר והוכר כפליט – יקבל את כל המגיע לו. היציאה למדינה השלישית מתואמת עד הפרט האחרון עם המדינה השלישית. תסתכלו בעיניים של תושבי דרום ת"א שנמצאים כאן וחיים בסבל גדול כל השנים. תתחשבו גם בהם".

"דיון שהיה בלתי אשרי לנהל". צילום: מרים אלסטר, פלאש 90
"דיון שהיה בלתי אשרי לנהל". ח"כ קיש והשר דרעי. צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

 

"ממשלת ישראל אומרת יש הסכם, בואו תחשפו את פרטי ההסכם תשקיטו את לב האזרחים", אמרה ח"כ רוזין. ח"כ דב חנין הצטרף ואמר כי "ההסכם הלא גלוי עם המדינה השלישית הוא לא במקרה לא גלוי. יש מלא מה להסתיר".

במהלך דבריה של אחת המשתתפות שהגיעה למחות נגד ההרחקה, מחה ח"כ חזן על ההשוואה שערכה לשואה ולסירוב לקבל פליטים יהודים שאירע עם קום המדינה. לאחר שח"כ מיכאלי יצאה להגנתה של הדוברת, ח"כ אורן חזן צעק לעברה "מילא עם הפלסטינים את בוגדת, אבל גם עם אלה?".

לדברי ח"כ נאווה בוקר, "יש פה קמפיין שקרי שמוציא את כל המסתננים כפליטים מאזורי לחימה וכולנו יודעים שזה לא נכון, וזה רק אחוז קטן זה רק עוד דרך להוציא את שלטון הימין לא מוסרי. אני יושבת פה עם שני חברים, עובד חוגי ושפי פז שעוברים גיהינום".

בסיום הדיון, אותו הגדיר ח"כ קיש שניהל אותו כ"דיון שהיה בלתי אפשרי לנהל", פתח אחד המסתננים שהגיע לדיון בצעקות לעבר המשתתפים שהחלו כבר להתקפל וטען כי מדובר בדיקטטורה.

"בודגת". ח"כ חזן במהלך הדיון. צילום: מרים אלסטר, פלאש 90
"בודגת". ח"כ חזן במהלך הדיון. צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

 

אתמול פורסם כי הקרן לישראל חדשה, שמממנת ארגונים ומאבקים של השמאל הקיצוני בישראל, מתייצבת בכל כוחה לטובת המסתננים הבלתי חוקיים. המנהל החדש של הקרן בקנדה, בן מורן, שלח אימייל לתומכי הארגון וביקש מהם לתרום למאמצים לסכל המאמצים להחזרת המסתננים. המייל פורסם לראשונה בערוץ 7.

"השבועות האחרונים לימדו אותי את העוצמה שלנו כאשר אנו פועלים יחדיו ונוקטים עמדה למען הערכים שלנו", כתב מורן. "כאשר ממשלת ישראל פועלת לגרש בכוח או לכלוא מבקשי מקלט, אזרחים ישראלים וקהילות יהודיות ברחבי העולם אומרים את דברם".

לדברי מורן, בקנדה גויס כסף רב ל"קרן חירום", ומורן שב ומפציר בקוראי המייל להמשיך ולתרום. "מאז יום שני", כתב מורן, "יותר ויותר ישראלים התייצבו לימיננו: סופרים, רופאים, מנהלי בתי ספר וניצולי שואה. ישראלים מכל המגזרים הציעו להחביא מבקשי מקלט בבתיהם, ותושבי דרום תל אביב, שם רבים ממבקשי המקלט חיים, מחו נגד הגירוש".

הפגנת מסתננים מול שגרירות רואנדה. צילום: פעילי החזית לשחרור דרום תל אביב
הפגנת מסתננים מול שגרירות רואנדה. צילום: פעילי החזית לשחרור דרום תל אביב
מערכת ערוץ 20

מערכת ערוץ 20