מפקד , עמיקם נורקין, ביקר אתמול (א') בבית החולים רמב"ם בחיפה את טייס הקרב, רב-סרן , שנפצע קשה שלשום בפעילות כוחותינו בסוריה. "מהרגע שבו הבנת שאתה צריך קיבלת את ההחלטה הנכונה ובכך הצלת את חיי הנווט, רב-סרן א', ואת חייך שלך", אמר מפקד חיל האוויר לטייס. מצבו של השתפר והוא מוגדר כעת בינוני, כך נמסר אתמול מבית החולים.

אלוף נורקין מבקר את הטייס שנפצע קשה

 

כזכור, רב-סרן ע' וטייס נוסף, רב-סרן א' שנפצע באורח קל, נטשו את ה-F16 שהופל ע"י טיל נגד מטוסים מסוג SA5, בתוך שטח ישראל. זאת בעקבות תקרית מתגלגלת שהתחילה שלשום (ש') עם הפלת כלי טיס איראני בלתי מאויש שחדר לשטח ישראל. חיל האוויר תקף יעד בתוך השטח הסורי, כאשר בתגובה נורו טילים נגד מטוסים שפגעו במטוס F16 ישראלי. שני הטייסים נטשו את כלי הטיס. בתקרית אחד נפצע באורח קשה, השני באורח קל. כוחותינו ניצלו את התקרית על מנת לתקוף שורת מטרות צבאיות סוריות ואיראניות מעבר לקווי האויב, וחזרו מהם ללא פגיעה. מצבו של הטייס שנפצע קשה השתפר והוא מוגדר כעת בינוני, כך נמסר הבוקר (א') מבית החולים רמב"ם.

בתוך כך, המצפה הסורי לזכויות אדם דיווח כי שישה אזרחים חברים בממשל הסורי, ובהם אזרחים זרים נהרגו בתקיפה הישראלית בתקיפות הישראליות במדינה אמש. ישראל תקפה 12 יעדים שונים בסוריה, לרבות קרון השליטה ממנו שוגר המל"ט האיראני שהפיל את מטוס חיל האוויר.

שרידי מטוס ה-F16 שהופל בצפון. צילום: ענת חרמוני, פלאש 90

 

אתמול התייחס אלוף פיקוד צפון יואל סטריק במהלך טקס חילופי פיקוד עוצבת הבשן ברמת הגולן להסלמה בצפון ואמר כי ‏"מי שיחצה את הגבול יזכה לתגובה הולמת. איראן מבקשת לייצר פיקוד קדמי בסוריה. לא נאפשר זאת. פנינו אינם להסלמה. המעורבות האיראנית באיזור היא איום מטריד לישראל ולעולם כולו". גם מפקד עוצבת הבשן הנכנס תא"ל עמית פישר התייחס לאירועים ואמר: "עלינו להכין עצמנו מבצעית ומודיעינית לאיום המתגבר: חזרת צבא וכוחות איראנים. המבחן הגדול יהיה מבחן המלחמה".

"אנחנו מאחלים לשניהם החלמה שלמה ומהירה. אנחנו מצדיעים לטייסים שלנו, לחיילים שלנו, למפקדים שלנו, בראשם הרמטכ"ל. הם שומרים על מדינת ישראל ואנחנו גאים בהם", אמר ראש הממשלה  בפתח ישיבת הממשלה אתמול. לדבריו, "נתנו מכות קשות לכוחות איראן וסוריה. הבהרנו בצורה חד משמעית לכולם, שכללי הפעולה שלנו לא ישתנו במאומה – אנחנו נמשיך לפגוע בכל ניסיון לפגוע בנו. זו הייתה המדיניות שלנו וזו תישאר המדיניות שלנו". ראש הממשלה הוסיף: " אני מבקש לומר גם שאני גאה בכם, אזרחי ישראל. אתמול הוכחנו שוב שברגעי מבחן אנחנו יודעים להתלכד כדי להדוף את אויבינו ולשמור על המדינה שלנו".

מערכת ערוץ 20

מערכת ערוץ 20:עוד באותו נושא