מפקד מחוז ירושלים, ניצב יורם הלוי וראש עיריית ירושלים, ניר ברקת, נפגשו זמן קצר לאחר הפיגוע עם האזרח יוסף בן אמו ועם השוטרים שהשתלטו על המחבל שביצע את פיגוע הדקירה בתחנה המרכזית בעיר היום (א'), בו נפצע באורח קשה מאבטח.

"אלה האריות של ירושלים", הכריז מפקד מחוז ירושלים, ניצב יורם הלוי, בפני השלושה. "יש פה מנגנון מדהים של אוכלוסיה, של ציבור, של אזרחים, וזה מתחיל במאבטח, גיבור אמיתי, הראשון שרץ ומיד אחריו האזרח והשוטרים", אמר. "כאן זה המקום היחידי בעולם, שכאשר יש אירוע אנשים לא בורחים, אלא רצים ומגיבים. המאבטח הגיב תוך שניה, רץ ותפס המחבל, אחריו מגיע אזרח, ושניה אחרי זה מגיעים השוטרים. בסה"כ יש פה סוג של מנגנון שכל מרכיב בו הנו חלק ממערך הביטחון, כל אחד נותן את החלק שלו לביטחון הציבור, ויש לנו במה להתגאות בעיר הזאת בכל המובנים שלה".

"כשהבנתי שזה מחבל, ישר קפצתי והפלתי אותו". האזרח שלכד את המחבל עם ראש העיר ברקת ומפקד משטרת ירושלים. צילום: דוברות המשטרה
"כשהבנתי שזה מחבל, ישר קפצתי והפלתי אותו". האזרח שלכד את המחבל עם ראש העיר ברקת ומפקד משטרת ירושלים. צילום: דוברות המשטרה

 

גם ראש עיריית ירושלים, ניר ברקת, שיבח את השלושה: "זה המקום להגיד לכם 'שאפו', החתירה למגע, זה המפתח, להיות עירני. ראית משהו ורצת, עירנות אזרחית שקיימת בירושלים וכל הזמן העיניים פתוחות".

"בשלב ראשון חשבתי שמדובר בקטטה", סיפר בן אמו על השתלשלות העניינים. "כשהבנתי שזה מחבל, ישר קפצתי והפלתי אותו. אני רוצה לומר כל הכבוד לשוטרים, עשה לי אישית ממש טוב בלב שהשוטרים הגיעו תוך שניות. יש בירושלים שוטרים לתפארת".

זירת הפיגוע. צילום: חלי ממן, TPS
זירת הפיגוע. צילום: חלי ממן, TPS

"בלי לחשוב פעמיים, תוך דקה הגענו לתחנה המרכזית והבחנו בפצוע ובמחבל", סיפרו השוטרים שהגיעו והשתלטו גם הם על המחבל. "מיד רצנו כדי להפסיק את העבירה, וידאנו שאין עליו כלי תקיפה ועצרנו אותו".

מפקד המחוז וראש עיריית ירושלים הודו ליוסף על אחריות אזרחית וגילוי אומץ לב שהביאו להשתלטות על המחבל ובכך סייע למנוע המשך פגיעה בחפים מפשע. הם העניקו ליוסף את סיכת משטרת מחוז ירושלים וסיכת עיריית ירושלים.

המאבטח שנפצע קשה: אשר אלמליח, תושב אדם בן 46

הותר לפרסום כי אשר אלמליח, תושב אדם בן 46, הוא המאבטח שנפצע קשה בפיגוע הדקירה בירושלים. כזכור,מחבל שהגיע לכניסה הראשית של התחנה המרכזית שלף סכין שהייתה ברשותו, דקר את אלמליח ונמלט כשהוא רץ לאורך רחוב יפו. אזרח שהבחין בו כשהוא נמלט, רץ אחריו יחד עם שוטר שהיה בסמוך למקום, והשניים השתלטו עליו. המאבטח פונה במצב קשה על ידי מד"א. מצבו יציב אך הוא לא יצא מכלל סכנה, מונשם ומורדם ביחידה לטיפול נמרץ.

לירן לוי

לירן לוי

כתב לענייני משטרה ומשפט, ערוץ 20
לירן לוי