לקראת כנס להתנעת החוק שיאפשר את החזרת תושבי צפון שפונו במסגרת ההתנתקות לבתיהם, אומר , סגן הרמטכ"ל לשעבר ואלוף פיקוד המרכז בזמן ביצוע תכנית ההתנתקות ב־2005 שפיקד במסגרתה על פינוי היישובים מצפון , בראיון ל'לפני כולם' כי הוא תומך בהחזרת התושבים ליישובים ושא־נור ומצהיר כי יש ביישובם מחדש חשיבות ביטחונית.

'מנותקים' | חלק ב' – האמת מאחורי תכנית ההתנתקות

"בצפון השומרון לטעמי מההתחלה לא היה בעצם שום הסבר לא בטחוני ולא מהותי ליציאה מאותם יישובים. לכן אם יש אינטרס נוכחי להחזיר התיישבות לחומש, נראה שזהו אינטרס מבורך ונכון וודאי שהוא לא סותר את צרכי הביטחון", אמר נווה.

לשאלה האם בדיעבד היה ממלא את את פקודת ההתנתקות ענה נווה: "גם היום הייתי מקבל את אותן החלטות. המחיר האלטרנטיבי לטעמי היה גדול הרבה יותר. אני רוצה להזכיר שגם הרמטכ"ל לא כך כך אהב את התכנית ולכן הוא סיים את תפקידו. אני מעריך שאם הייתי אומר שאני לא רוצה לבצע את זה היו מחליפים אותי תוך יום ובמקומי היה אחר" נווה הסביר כי אחד האינטרסים שלו בפיקוד על הפינוי ב-2014 היה דאגה לצעצדם של קצינים מהציונות הדתית בצמרת הצבא: "המחיר היה שלדעתי 20-30 שנה לפחות לא היו מגיעים קצינים דתיים אחרים לתפקידים של מעל מג"ד או מח"ט אולי והצבא היה חוזר לתקופה של אנשי שלומנו, של המחנה שלי מול שלך, זה היה יוצר קרע רציני מאוד ביכולת של הצבא להוות כר נוח לכלל מגוון האוכלוסייה בדגש על הציונות הדתית".

הכנס להנעת החקיקה ליישובם מחדש של יישובי יתקיים בשבוע הבא בהשתתפות שרים וח"כים מכל מפלגות הקואליציה, בהובלת יוזמי החוק יו"ר סיעת הבית היהודי שולי מועלם־רפאלי וראש מועצת שומרון יוסי דגן.

אלוף במיל' יאיר נווה. צילום: פלאש 90
"הוכח כי הטרור אינו קשור להתיישבות". אלוף במיל' יאיר נווה. צילום: פלאש 90

רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.