תמיר היימן בטקס הענקת דרגה. צילום: דובר צה"ל
תמיר היימן בטקס הענקת דרגה. צילום: דובר צה"ל

 

ראש הבא, אלוף תמיר היימן, נאם הבוקר (ד') בכנס של הבינתחומי בהרצליה בפני חניכי מכללות צבאיות וסטודנטים. בדבריו, שפורסמו בגל"צ, התייחס היימן לסוגיית מוסריותו של צה"ל: "הדיון העקר שאני לא אוהב זה הדיון האם צה"ל הוא הצבא המוסרי בעולם. זה דיון שמזלזל באחר וגם לא מוביל לשום דבר. אנחנו צריכים לשאוף להיות הצבא המקצועי בעולם ולא המוסרי בעולם. קשה לנו לשים את הדגל הזה אבל ברור לאן צריך ללכת".

"המפקדים בשטח בוכים ואומרים יאללה נביא משפטן תורן שייתן את התשובה. הדבר הזה במידה מסוימת מאפשר פגיעה בחפים מפשע. כל עוד את השיקול המקצועי אתה עשית ואתה לוקח את האחריות", אמר בהתייחסו לתופעת השימוש שעושים מפקדים בצבא במשפטנים.

התרגיל המשותף של חטיבת גבעתי ו-401. צילום: דובר צה"ל
"שואפים להיות הצבא המקצועי בעולם, לא המוסרי בעולם". צילום: דובר צה"ל

 

בהתייחסו למערכה המתקרבת מול ארגון , הבהיר: "למדנו מ'' את האמת הבסיסית שנזק גבוה לא גורם להרתעה ולקיצור המבצע הוא גורם להתלכדות סביב הדגל. מידת הנזק שנקבל מחיזבאללה לא תרפה את ידינו להכאיב להם ולהיות איתנים כנגדם".

על פעילות הרוסית בסוריה: "הסיבה שהרוסים פחות אפקטיביים מאיתנו בלחימה בסוריה היא שאין להם את המודיעין. אין להם את הרסנים המוסריים והם מחריבים בתים ולא פוגעים באנשים שהם רוצים". אמר בהתייחסו להתנהלות של ".

ראש אמ"ן החדש אמר עוד כי "למי שכמה ללחימה ללא כללים בלי בג"ץ או אני יכול להגיד לכם שראיתי זאת מקרוב במשך זמן רב. ההתנהלות תחת העיניים שלי של מלחמה בין הצבא הסורי לאזרחים. הם לא בחלו בשום דבר, שום כפר הם לא הצליחו לכבוש וככל שהנזק שגרמו היה גדול יותר הם יצרו מוטיביציה גדולה נגדם. הציפיות הפנטזיונריות שמשהו חסר ריסון או הגבלה מביא לאפקטיביות מבצעית הוא מוטעה".

ניר מועלם

ניר מועלם

עורך חדשות, ערוץ 20.
ניר מועלם

רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.