עליונות אווירית: האמריקאי צפוי לקבל ב-2020 שדרוג כוח משמעותי ביותר, עם רכישתם של 12 מפציצי קרב מהדור החדש , כך על פי דיווח של סוכנות הידיעות בלומברג.

F-15X. צילום: באדיבות חברת ‘בואינג’

 

על פי הדיווח, שפורסם בהרחבה גם ב-Defense On וב- The Drive, הצעת התקציב שתעלה לדיון בחודש פברואר הקרוב תכלול סעיף הצטיידות בגובה 1.2 מיליארד דולר עבור 12 מטוסי קרב בואינג F-15 X, בהוראה ישירה של הפנטגון – מטה משרד ההגנה האמריקאי.

“ההחלטה לרכוש את המטוס החדש מסוג F-15, מקורה בדרגים הבכירים ביותר בפנטגון, בתמיכתו המלאה של סגן שר ההגנה, פאט שאנהאן, ולא מחיל האוויר”, נכתב בדיווח.

מטוס הקרב החדש F-15X, שזכה כבר לכינוי “ על סטרואידים”, הוא הגרסה המתקדמת של מטוס ה-F-15 הוותיק והתשובה של חברת ‘בואינג’ למטוס החמקן F-35 – שנמצא בשירות חיל האוויר הישראלי – שמיוצר על ידי חברת ‘לוקהיד מרטין’.

 

ב- F-15X הושקעו עשרות שנים של עבודה והוא מציג חידושים טכנולוגיים ועליונות אווירית שטרם נראתה דוגמתה עם מושב יחיד, מודרניזציה מתקדמת של בקרת הטיסה, לוחמה אלקטרוניות, מערכת טילים אנטי-לוויינית (טילים בליסטיים), טילים על-קוליים, מכ”ם מתקדם יותר ובעיקר הרבה מאוד כוח אש, שכן הוא יוכל לשאת 24 טילי וויר-אוויר.

בבואינג מאמינים כי יהיה זול יותר להחליף את צי המטוסים הוותיק של דור ה-F-15 – שנמצא אף הוא השירות חיל האוויר הישראלי – ב-F-15X, מאשר להמשיך ולתחזק את מטוסי הקרב הקודמים, שחלקם נמצא בשימוש חיל האוויר האמריקאי עשרות שנים (הוותיק ביותר כבר בן 32 שנה).

חיל האוויר של ארצות הברית, שנחשב לחזק והמתקדם ביותר בעולם, הוקם בשנת 1917. נכון לנתוני שנת 2012, ברשות החיל היו כ-5,638 כלי טיס, 450 טילים בליסטיים בין יבשתיים ו-63 לוויינים צבאיים.

תקציב החיל עומד 140 מיליארד דולר וכוח אדם כולל כחצי מיליון איש בשירות פעיל ובמילואים. מאז 2001, חיל האוויר האמריקאי לא חידש את צי מטוסי הקרב שלו מסוג F-15, אז רכש חמישה מסוג F-15E Strike Eagles.

החדשות הטובות עבורנו: חיל האוויר הישראלי יהיה ככל הנראה השני בתור לקבל את מטוס הקרב החדש.

לינור בר-אל

לינור בר-אל


רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.