לאחר ששלושה סנאטורים רפובליקנים הצביעו נגד עמדת המפלגה – הסנאט האמריקני דחה הבוקר (שישי) את הצעת החוק לביטול רפורמת הבריאות של ממשל אובמה . זהו הכישלון השלישי השבוע לבטל ולהחליף את רפורמת הבריאות – הבטחה מרכזית של הנשיא דונלד טראמפ במהלך קמפיין הבחירות. טראמפ צייץ לאחר ההצבעה: "שלושה רפובליקנים ו-48 דמוקרטים אכזבו את העם האמריקני".
הסנאטור ג'ון בוזמן לפני ההצבעה, אתמול. צילום: פלאש 90
הסנאטור הרפובליקני ג'ון בוזמן לפני ההצבעה, אתמול. צילום: פלאש 90
מנהיג הרפובליקנים בסנאט, מיץ' מקונל, הודה הלילה כי כשלו המאמצים לבטל את החוק. "זה זמן לעבור הלאה", הבהיר, למרות שטען כי "ברור שזה רגע מאכזב". מנהיג הדמוקרטים, צ'אק שומר, קרא למחוקקים לעבוד יחד ולנסות לקדם נוסח מוסכם. "אנחנו לא חוגגים, אנחנו חשים הקלה", הסביר. ביום שלישי האחרון אושרה הצבעה טכנית לקיים דיון בנושא, והרפובליקנים הצליחו לגייס לכך רוב. אולם מאז, הם לא הצליחו להגיע להסכמה לגבי נוסח החוק.
בין הסנאטורים שהצביעו נגד, הסנאטור ג'ון מקיין, שהתייצב השבוע במיוחד בוושינגטון על מנת להשתתף בהצבעה, חרף הטיפול שהוא עובר בשל סרטן המוח. לאחר שהכריז הלילה כי הוא מצביע נגד, עמיתיו הדמוקרטים מחאו לו כפיים.

לטענת טראמפ, אמריקאים רבים חשים כי העלויות של ביטוח הבריאות מכבידות עליהם כלכלית. חרף מאמציו למחות את מורשת אובמה, כל ניסיון לאשר נוסח חלופי לחוק הבריאות הקיים נתקל עד כה בהתנגדויות מתוך המפלגה הרפובליקנית.עדי דניאל

עדי דניאל

עורכת חדשות באתר ערוץ 20