תוצאות הבחירות במדינת לא מבשרות טובות לקנצלרית מפלגת האיחוד הסוציאלי- נוצרי, שותפתה של המפלגה של הקנצלרית מרקל, איבדה אמש (א’) את הרוב המוחלט בפרלמנט הבווארי בו היא שולטת מזה ששה עשורים.

משיקים כוסות. מפלגת “” ניצחה בבחירות בוואריה שבגרמניה

בבוואריה מפנים אצבע מאשימה לעבר מרקל וטוענים כי חוסר היציבות בברלין, הוא שגורם לטלטלות במערכת הפוליטית בשאר גרמניה. הממשל של מרקל, המכהנת כקנצלרית מזה 12 שנים סובל באחרונה מקשיים, בעיקר על רקע משבר ההגירה למדינה.

מאז הבחירות האחרונות, מתחזקת מאוד בגרמניה מפלגת הימין הלאומני “אלטרנטיבה לגרמניה”. כעת, לראשונה בתולדותיה נכנסה המפלגה המתנגדת להגירה חופשית ומבקשת להחליש את כוחו של האיחוד האירופי – גם לפרלמנט הבווארי.

עד לפני חמש שנים לא הייתה ל”אלטרנטיבה לגרמניה” אפילו נציגות אחת בפרלמנטים המקומיים. כיום חבריה כבר נמצאים בפרלמנטים של 15 מתוך 16 המדינות הגרמניות.

כעת, נשואות עיני הגרמנים לבחירות שיתקיימו בסוף החודש בהסן. אם תצליח המפלגה גם שם, חבריה יכהנו בכל הפרלמנטים הגרמניים. אמש הזדרזה כבר מנהיגת המפלגה לקרוא להפלתה ולקיום בחירות כלליות.

“אלטרנטיבה לגרמניה” היא מפלגה חדשה יחסית ועדיין אין לה מדיניות חוץ רשמית, אך חלקים חשובים בתוכה מחזיקים בעמדות פרו ישראליות.

במונחים ישראלים קשה אולי להבין את חשיבות הבחירות לפרלמנטים המקומיים בגרמניה. בוואריה, אחת מ-16 המדינות המרכיבות את הפדרציה הגרמנית, והגדולה שבהן, היא בת 12 מיליון תושבים. וכלכלתה היא אחת הגדולות והחשובות באירופה כולה.

לאור התוצאות האחרונות – יש למרקל סיבה לדאגה.

עדי דניאל

עדי דניאל

עורכת חדשות באתר ערוץ 20

רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.