ח"כ יהודה גליק (הליכוד) נפגשו היום (ד') בווינה עם צמרת מפלגת החופש האוסטרית. יו"ר המפלגה, היינץ כריסטיאן שטראכה נתן התחייבות בכתב להעביר את השגרירות האוסטרית מרמת גן לירושלים אם תנצח המפלגה בבחירות הכלליות שיתקיימו ב-15.10.17.

הפגישה באוסטריה. צילום: דוברות ח"כ גליק
הפגישה באוסטריה. צילום: דוברות ח"כ גליק

את ההזמנה למפגש בווינה קיבל גליק מחבר הפרלמנט היהודי-אוסטרי דוד לזר, חבר וועדת החוץ בפרלמנט האוסטרי, מטעם מפלגת החופש. בפגישה השתתפו גם דוד לזר, איש העסקים חיים מילשטיין ועו"ד גרשון מסיקה. מחר יתקיימו פגישות מנהיגים מקומיים נוספים.

מפלגת החופש האוסטרית קיימה יחסים תקינים עם ישראל עד 1986 ואף היתה שותפה קואליציונית עם סגן קאנצלר בממשלת קרייסקי הסוציאליסט. בשנת 1986 השתלט על המפלגה יורג היידר שהתבטא בצורה אנטישמית. בעקבות זאת עצרה ישראל את היחסים עם המפלגה. ב-2005 הודח היידר ואת מקומו תפס שטראכה כשלצידו חבר הפרלמנט היהודי דוד לזר. מאז ועד היום דאג שטראכה לאינספור צעדים בוני אמון עם מדינת ישראל וההתחשבות ביהודה ושומרון, כולל 4 ביקורים בישראל וכן ביקור ביד ושם.

שטראכה, שבסקרים נמצא כבעל סיכויים גבוהים להיות הקאנצלר או סגן הקאנצלר הבא של אוסטריה אמר בפגישה כי הוא מאמין בזכותה של מדינת ישראל לבנות בכל חלקי ארץ ישראל. וכן מסר מכתב לראש הממשלה, בנימין נתניהו, עם העתק לשר אלקין הממונה על ירושלים בו הוא מתחייב להעביר את השגרירות לירושלים אם יזכה בבחירות. את המכתב יעביר ח"כ גליק לראש הממשלה מיד עם שובו ארצה.

ח"כ גליק: "אני מברך את מר שטארכה על היותו המנהיג האירופאי הבכיר הראשון שנותן התחייבות מעין זו למדינת ישראל. ירושלים היא בירת מדינת ישראל והעם היהודי – זו עובדה שלא ניתן להכחישה. ההכרה בכך מצד מנהיגי העולם היא הכרה במציאות".

 

כתב ההתחייבות של יו"ר מפלגת החופש באוסטריה
כתב ההתחייבות של יו"ר מפלגת החופש באוסטריה


מערכת ערוץ 20

מערכת ערוץ 20