5:50 23/11/2017
מבזקים
דף הבית > אקטואליה וחדשות > מפלגה עורפת ראשיה: 4 הערות על הבחירות בעבודה

מפלגה עורפת ראשיה: 4 הערות על הבחירות בעבודה

בעידן של פוליטיקת זהויות, מתפקדי העבודה בחרו לעשות ריסטרט ולהעמיד דווקא מזרחי. האם הבחירות הבאות יהיו על הכיס שלנו? || פרשנות

1. כולם מצקצקים על כמות ראשי המפלגה שנפלו ברשת מתפקדי העבודה. רק מאז נבחר נתניהו לראשות הליכוד, אי שם ב-2006, כיהנו בתפקיד פרץ, ברק, יחימוביץ', והרצוג. לליכוד (וגח"ל וחירות) היו ארבעה מנהיגים לאורך שנות ההיסטוריה שלה. מה שנתן לבגין ולנתניהו את הכוח להמשיך, הוא האמון שקיבלו פעם אחר פעם מהמתפקדים. הם נבנו מהאופוזיציה ונבחרו להנהיג את מחנה הימין ובסופו של דבר, גם את ממשלת ישראל.
בעבודה, לעומת זאת, לעולם לא מרוצים. יושבים בקואליציה? עריפת ראשים. יושבים באופוזיציה? ניקוי אורוות. אין פוליטיקאי שיוכל להנהיג מפלגה כשהוא יודע שעם היבחרו, השעון לנפילתו מתחיל לתקתק.

מפלגה עורפת ראשיה: יו"ר האופוזיציה הרצוג. צילום: יונתן זינדל, פלאש 90
מפלגה עורפת ראשיה: יו"ר האופוזיציה הרצוג. צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

2. הבחירות בין עמיר פרץ ובין אבי גבאי הן בחירות על עתידה האידאולוגי של מפלגת העבודה. אם הרצוג כבר הספיק לדחוק את האפשרות הריאלית להשיג שלום בדורנו, פרץ וגבאי מייצגים שניהם שיח כלכלי. בנאומו בוועידת מקור ראשון עקץ ראש הממשלה את פרץ, ואמר כי הוא מתמודד על ראשות ההסתדרות. לא לשווא נתניהו הזכיר את ועד העובדים הגדול במשק: בשבתו לראשונה בלשכת רה"מ, מי שחסם את גלגלי הרפורמות שניסה להניע היה יו"ר ההסתדרות, עמיר פרץ. כשהיה שר אוצר מי שדאג להשבית את המשק ולהפוך את ההשבתה לכלי נשק נגד רפורמות ופתיחת השוק היה אותו פרץ. נתניהו אמנם זנח את משרד האוצר בשתי הכהונות האחרונות לטובת שרי אוצר פופוליסטיים ממפלגות מרכז, אבל פרץ חזק לא יהיה רק פופוליסט, אלא גם אידיאולוג. עבור נתניהו, זו בהחלט סיבה לדאגה. אבי גבאי הוא מקרה אחר לחלוטין. את הניסיון שלו הוא צבר במגזר הפרטי, בעיקר במונופול לשעבר בזק. במישור הכלכלי, הוא לא שונה מכחלון, מרגלית או הרצוג. הלב שלו כבר נצבע בכחול קפיטליסטי.

סיבה לדאגה? ח"כ עמיר פרץ. צילום: פלאש 90
סיבה לדאגה? ח"כ עמיר פרץ. צילום: פלאש 90

3. הדאגה הבוקר צריכה לעבור ממטה הרצוג למטה יש עתיד. המפלגה השמאלית, המנותקת והאליטיסטית, בחרה שני מזרחים מהפריפריה לעמוד בראשה. מתפקדי העבודה הפנימו את המסר שמחנה השמאל כולו שמע אחרי הבחירות ושינו כיוון.
4. איזה מדהים זה יהיה אם הבחירות הבאות יהיו על כלכלה חופשית או על כלכלת רווחה? אני מודה, מפחיד אותי לחשוב שהפופוליזם ינצח, אבל רק האפשרות שסוף סוף ימין יהיה ימין ושמאל יהיה שמאל, גורמת לי לחייך.

לתגובות

אולי יעניין אותך גם

היועץ המשפטי אביחי מנדלבליט. צילום: פלאש 90

מנדלבליט לבג"ץ: "חוק ההסדרה – בלתי חוקתי"

היועץ המשפטי לממשלה חזר על התנגדותו לחוק שנועד להסדיר מצבים בהם בתים ביו"ש נבנו על קרקע פרטית ובתשובתו לעתירות לבג"צ בעניין קבע: "תכליתו אינה ראויה"