את המראות האלו התרגלנו כבר לראות בקמפוסים ברחבי ארצות הברית. עכשיו מתברר שגם באנגליה לא נשאר כבר זכר לחופש הביטוי וגם לא לנימוס הבריטי. כך נראתה אוניברסיטת קינגס בלונדון כשהארגון היהודי פינסקר סנטר, אירח בה הרצאה של חבר הכנסת לשעבר דן מרידור לפני כמה חודשים: הפגנות וצרחות שהביאו לפיצוץ ההרצאה.

מראות דומים בקמפוס אחר בלונדון בזמן שפעיל ההסברה חן מזיג הגיע לדבר בו על ישראל. "הרבה סטודנטים לא מעוניינים או מפחדים לדבר על ישראל", אומר לורנס רוזנברג, מנהל Pinsker Center. "אנחנו במרכז שלנו מעודדים דיאלוג כדי לעורר בסטונדטים גאווה בזהות היהודית שלהם כדי שלא יפחדו מרדיפה אחר הדעות הפוליטיות שלהם או האמונות".

"לגמרי חוויתי אנטישמיות"

לדברי בנג'מין פרידמן, סטודנט באוניברסיטת מנצ'סטר, "הקו בין אנטישמיות ואנטי-ישראליות הוא מטושטש, אז כן לגמרי חוויתי אנטישמיות בצורת אנטי-ישראליות".

ועידת מפלגת הלייבור בחודש שעבר, וההתבטאויות האנטישמיות של העומד בראשה ג'רמי קורבין רק הוסיפו עצים למדורת ההסתה הזאת. רק בחודש שעבר אמר קורבין כי מפלגתו תכיר במדינה פלסטינית ברגע שתעלה לשלטון, וכזכור, גם נראה מניח זר פרחים סמוך לקברי מתכנן טבח הספורטאים באולימפיאדת מינכן. הוא אף השווה את התנהלותה של ישראל ביהודה ושומרון לכיבוש הנאצי באירופה.

40% מיהודי בריטניה שוקלים לעזוב את המדינה במידה וקורבין ייבחר. ג'רמי קורבין. צילום: פלאש 90

 

הדעות גם בתוך מפלגת הלייבור חלוקות בעניינו של קורבין ואף עלולות לגרור לקרע במפלגה. אבל כרגע נראה שהמפלגה שחרטה על דגלה חירות, שיוויות זכויות וסובלנות הופכת אט אט למפלגה אנטישמיות וחשוכה.

ההתבטאויות האנטישמיות האלו יחד עם גלי ההגירה הגדולים ממדינות ערב נותנות רוח גבית לקולות אנטישמיים בקמפוסים. לדברי רוזנברג, מדובר ב"פעילות אנטי-ישראליות שמתערבבת עם אנטישמיות והרבה פעמים זה אנשים בורים שמגיעים ממקומות קטנים שלא מבינים יהודים, ציונות ואת ישראל ואלו דעות קדומות ובורות שמגיעה הרבה פעמים עם האנשים והסטודנטים האלה".

 

התופעה מביאה לפחד בקרב סטודנטים שמנסים להסתיר את יהדותם וגם את הקשר שלהם לישראל. "אפילו מחר הם רוצים לארח אירוע שכותרתו 'ציונות היא גזענות' ויהודים מפחדים פה בקמפוס", אומר פרידמן.

"מתנערים מסממנים ישראליים, אפילו לא כיפה"

"ליהודים יש קשר מאוד ברור לישראל, מי שמתפלל לירושלים יש לו קשר לישראל, אבל הם גם מפחדים כי הקשר הזה גורם להם לחשוש לדבר", מסביר לביא מלמן, נשיא אגודת הסטודנטים הישראלית באוניברסיטת אוקספורד. "אבל לא רק שהם מתנערים מסממנים ישראליים, אפילו לא ללכת עם כיפה. הרב הראשי כאן שאמר להם שאולי לא כדאי שילכו עם סממנים יהודים".

ארגונים יהודיים, יחד עם מאמצי הסברה מדיניים, מנסים לשנות את התמונה כאן בקמפוסים, כמו מסע ההסברה שיצאה אליו חברת הכנסת שרן השכל. אבל לפעמים נראה שהפעילות הזו היא טיפה בים. בבריטניה חיים כיום כ-300 אלף יהודים וההתקפות האנטישמיות ברחוב, השחתות של בתי כנסת ותקיפת אישי הציבור רק הולכת וגוברות.

ה-BDS בקמפוס: ישראל קוטלת ילדים

"לפני כמה חודשים הייתה הפגנת BDS והם שמו פרצוף של ילדים מתים על ארונות קבורה והם כתבו שישראל הורגת תינוקות", מדגים פרידמן. "למה התנועה הזאת תוקפת רק את ישראל ולא מדינות אחרות שמפרות זכויות אדם הרבה יותר?".

בסקר אחרון שנערך בממלכה נמצא כי 40 אחוזים מיהודי בריטניה שוקלים לעזוב את המדינה במידה וקורבין ייבחר. לא ברור מה יעלה בגורלם של יהודי אנגליה ויהודי אירופה בכלל, הנחמה היחידה היא שלפחות האנטישמיות הזאת כבר צפה מעל פני השטח ולא נמצאת מתחתיו.