מפציצי B-1B ומטוסי קרב אמריקאים מעל שמי גואם. צילום: רויטרס
מפציצי B-1B ומטוסי קרב אמריקאים מעל שמי גואם. צילום: רויטרס

 

לקראת מהלך צבאי? משרד ההגנה בסיאול הודיע כי חיל האוויר האמריקני ערך הבוקר תרגיל משותף עם צבא דרום קוריאה, כך פורסם ב"וואלה". במפגן הכוח השתתפו מפציצי B-1B ומטוסי F-35 האמריקאים, ושישה מטוסים קרב דרום קוריאניים.

המתיחות בין ארה"ב לצפון קוריאה עולה מדרגה, והפעם תורם של האמריקאים לשלוח איום נוקב. שגרירת ארה"ב באו"ם ניקי היילי בהתבטאות חריפה אמרה כי "צפון קוריאה תושמד אם תמשיך בהתנהלות חסרת האחריות ותמשיך בפיתוח נשק גרעיני וטילים בליסטיים", כך פורסם ב"וואלה".

שגרירת ארה"ב באו"ם ניקי היילי בכינוס מועצת זכויות האדם בז'נבה, היום. צילום: רויטרס
שגרירת ארה"ב באו"ם ניקי היילי. צילום: רויטרס

 

יחד עם זאת, הבהירה היילי כי פניהם של האמריקאים אינם מועדות למלחמה: "אנו מנסים לפתור את המשבר בדרכים דיפלומטיות, אם זה לא יעבוד – שר ההגנה ג'יימס מאטיס יטפל בזה". בראיון ל-CNN אמרה השגרירה האמריקאית באו"ם כי "מיצינו את כל האפשרויות. אנחנו מנסים לפעול בכל דרך אפשרית אחרת, אבל יש הרבה אופציות צבאיות על השולחן".

קים ג'ונג און מתקבל ע"י חיילים. צילום: סוכנות הידיעות של צפון קוריאה
קים ג'ונג און מתקבל ע"י חיילים. צילום: סוכנות הידיעות של צפון קוריאה

 

בשיחה שקיים הנשיא טראמפ אתמול (א') עם נשיא דרום קוריאה מון ג'ה אין, סיכמו השניים על הגברת הלחץ על הדיקטטורה המבודדת באמצעות החרפת הסנקציות הכלכליות נגדה. בהמשך היום ציין טראמפ בטוויטר את השיחה עם הנשיא הדרום קוריאני. "שוחחתי אתמול עם הנשיא מון, שאלתי אותו מה שלום איש הטילים", עקץ טראמפ את הרודן הצפון קוריאני קים ג'ונג און.

 

לפני יומיים סוכנות הידיעות של צפון קוריאה הוציאה הודעה בה נאמר כי המדינה שואפת להגיע לשיוויון כוחות מול צבאה של ארצות הברית, כך דווח בסוכנות הידיעות 'רויטרס'. כמו כן הפיצה המדינה סרטון ובו מתועד שיגור הטיל וואסונג-12 מעל יפן ואל עבר האוקיינוס הפסיפי בליל שישי. מנהיג צפון קוריאה קים ג'ונג און צוטט כאומר: "מטרתנו הסופית לגרום לכך ששליטי ארצות הברית לא יעיזו לדבר על פעולה צבאית נגד צפון קוריאה".

בשבוע שעבר החריפה מועצת הביטחון של האו"ם את הסנקציות על צפון קוריאה: בין היתר הוטל חרם על תעשיית יצוא הטקסטיל ועל אספקת הדלק למדינה.

 
ניר מועלם

ניר מועלם

עורך חדשות, ערוץ 20.
ניר מועלם