No Tag To Print

קורונה
צילום: יוסי לולוי

מעשה במחזמר | גדי פיינגולד במופע ואלבום חדש בהשראת סיפורו של רבי נחמן

הקונספט הידוע של מחזה הזמר הידועים מדיסני התחפשו לכבוד פורים למעשייה של רבי נחמן מברסלב. עזרו לנו למצוא את שולי רנד ורון נשר שהתחפשו לבת המלך האבודה..

גדי פיינגולד (44)- מוסיקאי והבעלים של "פלוטו"- אולפן ההקלטות הגדול בארץ, חוזר לעשות מוסיקה אחרי תהליך של חזרה בתשובה שהשתיק אותו במשך שנים. דווקא סיפורי מעשיות של רבי נחמן היוו מצע לחזרה לבמה, ועכשיו הוא משחרר אלבום ומופע בהשתתפות אורחים כמו שולי רנד ושאנן סטריט. שרון רוטר שמעה על תהליך העבודה ועל האתגרים שבדרך.

מאיפה הגיע הרעיון לעטוף את סיפורי מעשיות במחזמר?

"הרעיון היה במקור ״אלבום קונספט״, כלומר אלבום שהוא לא רק אוסף של שירים שכל אחד עומד בפני עצמו, אלא מספר סיפור. ככותב שירים ומלחין תמיד היתה לי משיכה לאלבומים כאלה, גם כי זה נראה לי אתגר לא פשוט לזמר שגם כותב וגם כי גדלתי על הרבה כאלו"

אילו לדוגמה?

"היה את ״טומי״ ואת "החומה" וכמובן כל הקלסיקות של דיסני: "מלך האריות" עם השירים של אלטון ג׳ון, ספר הג׳ונגל, מרי פופינס וכו׳.  בארץ היה את ״רדיו בלה בלה״ של החברים של נטשה ו״כוכב האהבה״ של ארקדי דוכין, שיצא לי קצת לנגן איתו בצעירותי". 

אז למה זה מאתגר?

"כי מספיק קשה לכתוב שיר, אבל לכתוב רצף של שירים שגם מספרים סיפור וגם עומדים בפני עצמם כשירים מעולים? לא חשבת שיהיה לי אומץ לקחת על עצמי אתגר כזה. ואז חבר זרק לי רעיון שנעשה אלבום כזה ביחד. אמרתי בסדר, אבל לפי איזה סיפור? ״תחשוב על משהו״. חשבתי, והגעתי למסקנה די מיידית שהסיפור הכי אוניברסלי וחשוב בארון הספרים היהודי הוא הסיפור הזה של רבי נחמן".

יש לו הרבה סיפורים, למה דווקא בחרת ב"מעשה באבדת בת מלך"?

"החיבור שלי לסיפור לא היה מיידי. האמת שבקריאה ראשונה לא ממש הבנתי מה רבי נחמן רוצה להגיד, קצת כמו השירים שנתפסים לך באוזן רק בשמיעה שניה או שלישית. בדרך כלל אלו השירים הכי טובים כי זה סימן שיש כאן איזשהו עומק שלא נגלה מייד בחשיפה הראשונה, שצריך להתבונן בו עוד קצת. נראה לי שגם האלבום שלי הוא כזה, שככל ששומעים אותו יותר יתחברו אליו יותר".

אז איך בסוף בחרת אותו?

"רבי נתן (תלמידו של רבי נחמן, ש.ר) כתב בהקדמה לספר ״סיפורי מעשיות״ שהסיפור הזה עובר על כל אדם בכל זמן, כלומר שהסיפור הוא אבטיפוס לכל הסיפורים. כל אחד מאתנו הוא סיפור שאנחנו מספרים לעצמנו על מי אנחנו, מה קרה לנו, ומה המשמעות. מה שרבי נחמן יצר הוא לדעתי סיפור שיכול להיות כלי מעולה לעבודה פנימית. לכל אחד מאתנו יש חלום, יעוד, תכלית שהוא שואף אליה. הסיפור הזה מראה שזה יכול לקחת שבעים שנה, שאנחנו יכולים להכשל שוב ושוב וזה בסדר. בגלל זה הוא משאיר את הסוף פתוח, הוא לא רצה לצמצם אותנו למקרה ספציפי. כל אחד יוציא את בת המלך שלו בדרכו המיוחדת. אבל מובטח לנו שכל עוד נמשיך לחפש בסוף נגיע למה שאנחנו מדמיינים וחולמים".

איך זה השפיע על החיים שלך?

"הסיפור הזה כבר נהיה חלק מהשיח אצלנו בבית, עם אשתי והילדים. הוא מזכיר לי שמה שהכי חשוב זה שאני לא אחראי על ההצלחה, אני אחראי לנסות. וכשאני מרגיש שאני כבר בן x ועוד לא השגתי את מה שרציתי, אני מזכיר לעצמי שזה גם יכול לקחת שבעים שנה, אבל שבסוף אוציא את בת המלך. עבורי אלו מסרים מאוד מעצימים, והמטרה שלי בכתיבת השירים והמופע היתה להנגיש אותם לקהל, גם כאלה שלא יודעים מי זה רבי נחמן".

מתי יוצא האלבום?

"בעזרת השם בסוף חודש אדר אמור לצאת האלבום. משתתפים בו שולי רנד, רמי קלינשטיין, שאנן סטריט ורון נשר. בינתיים יצאו סינגלים לרדיו וקליפים".

איך זה מתבצע בפועל על הבמה? יש מחזה שהכל מושר בו?

"האמת שהיו לזה כמה גלגולים. התחלנו להופיע עם זה לפני שנתיים פלוס, סיפרנו את הסיפור המקורי ושילבנו את שירי האלבום שעוד היה בעבודה. אבל הייתה תחושה שזה עובר קצת כמו הצגת ילדים, ורציתי שזה יהיה מופע למבוגרים. אז זרקתי את הטקסט לפח והתחלתי מחדש. היה רצון לעשות את המופע יותר אישי ועכשווי. תמיד הרגשתי שסיפור חיי מתלבש על הסיפור ובגרסה החדשה ממש לקחתי את הסיפור שלי והלבשתי אותו על הסיפור של רבי נחמן. לא האמנתי כמה זה זרם בקלות". 

מה זאת אומרת סיפור חייך?

"בת המלך שלי היא המוסיקה. אני זה שאמר לה שהלא טוב יקח אותה. עכשיו אני יוצא לחפש אותה בעזרת המשרת, הרי הוא הלב שלי. אנחנו מקימים להקה והנה אנחנו בבארבי עפים על עצמנו. עכשיו אנחנו מוציאים אלבום ראשון ו… זה לא הולך כמו שחשבנו. הלהקה מתפרקת ואני יוצא לחיפוש ובהמשך החזרה בתשובה עם כל הטוב שזה הביא לחיי, ואז אני מתעורר אחרי עשור ואומר ״היכן אני בעולם? מה עם המוסיקה? הייתי אמור להתגעגע אליה.״ ושוב יוצא לדרך. הענק הוא מפיק שאותו לא מעניין הגשמה ויעוד, השראה וחלומות. הוא צועק ״איפה הכסף?״. השירים הם אותם שירים אבל זה משאיר מקום לדמיון, שכל אחד יכול לקחת את זה לסיפור הפרטי שלו".

איך התגובות למופע?

"אנשים מאוד מתרגשים ואני שמח לראות שהמסר עובר ושלוקחים ממנו השראה למסע שלהם. זה גם משהו שלשמחתי חוצה מגזרים ומגדרים. בגלל זה שמחתי שהצטרף לאלבום שאנן סטריט (סולן "הדג נחש", ש.ר) שבא מעולם תרבותי ורוחני אחר לגמרי. אני חושב שרבי נחמן הוא מאוד אוניברסלי ומתאים לכל מי שרוצה להתפתח ולגדול, אבל גם צריך לדעת איך להנגיש אותו".

מה האתגרים בליצור עם טקסט קדוש?

"בהתחלה הייתי מאוד חרד לא לשנות שום דבר מהסיפור המקורי. הרי ידוע שיש סודות גדולים בסיפורי המעשיות של רבי נחמן, ושכל מילה שם מכוונת ממש אז מי אני שאשנה פסיק? ובכל זאת רבי נחמן אמר שאפשר לפרש את הסיפורים שלו איך שרוצים, כל עוד הפירוש לא עובר על ההלכה. אז לאט לאט הרשיתי לעצמי להתרחק מהלשון המקורית לשפה שלי, וגם מהדמויות המקוריות שהן מאוד כלליות וסמליות ולהעניק להם פירוש משלי. האתגר הוא שקשה מאוד לרצות את כולם. יש אנשים שאמרו לי שחבל ששיניתי ואפילו כעסו. אבל אני משתדל מאוד להמשיך את זה ברוח של רבנו, על אף שלקחתי את זה לזווית שלי. הלוואי שהמופע יגרום לאנשים לחזור ולקרוא את הסיפור ולהבין ממנו מה שהם מבינים".

מה הלאה?

הופעה בתיאטרון תמונע עם האורחים המיוחדים שולי רנד ורון נשר. 

It is not Android