למעבר של למכבי תל אביב יש סיבה עיקרית אחת. בניון רוצה לפרוש עם תואר של אליפות המדינה. אחרי הזכייה המפתיעה בגביע המדינה עם מכבי חיפה, אחרי שמכבי, כן מכבי, איבדה את האליפות העונה, בניון מאמין שמכבי תהיה זו שזכה באליפות בעונה הבאה והוא רוצה לסיים את קריירת המשחק שלו עם התואר החשוב ביותר בכדורגל הישראלי.

בניון מניף גביע בפעם האחרונה בירוק. צילום: פלאש 90
בניון מניף גביע בפעם האחרונה בירוק. צילום: פלאש 90

הרבה דעות, בעיקר ביקורות נגד המעבר שלו למכבי תל אביב פורסמו לאחרונה, רבים טענו כי הסגל הבכיר של מכבי ימנע ממנו להיות בורג מרכזי בקבוצה והוא ייאלץ לחמם את הספסל לאורך העונה. רבים המליצו לבניון לסיים את הקריירה במכבי חיפה או בהפועל באר שבע. בניון בחר ללכת עם הלב. תמיד הוא התגאה בכך שקיבל את כל ההחלטות על הקבוצה בה ישחק מהלב ותמיד התברר לו שההחלטות היו טובות. גם הפעם הוא הלך עם הלב. בסיום העונה נדע האם גם הפעם הלב שלו הוביל אותו למקום הנכון.

אין ספק, בניון הוא אחד השחקנים הגדולים בתולדות הכדורגל הישראלי. בניון זכה עם מכבי חיפה פעמיים באליפות ופעם אחת בגביע המדינה, הוא העלה לראשונה את נבחרת הנוער של ישראל לאליפות אירופה,  זכה הגיע למעמד גמר גביע המדינה בוומבלי עם ליברפול,  זכה בגמר הליגה האירופית עם צ'לסי,  שיחק בשלושה מועדונים מהגדולים באירופה, ליברפול, צ'לסי וארסנל. הוא שיחק בשישה מועדונים בספרד ואנגליה במשך 13 שנים ברציפות, שיא שאף שחקן ישראלי לא הגיע אליו. בניון הוא שיאן ההופעות בנבחרת ישראל ולמרות שגם בתקופתו הנבחרת לא העפילה לטורניר גדול, היכולת והתרומה שלו לנבחרת פעמים רבות ולאורך השנים היתה הסיבה שהאוהדים נהרו למגרשים.

הילד, היהלום, הפרובלמטי

בזכות היכולת והביצועים הנדירים שלו הוא נהנה משני הכינויים המחמיאים: ״הילד״ ו״היהלום״. החשש הגדול עכשיו, שלקראת פרישתו, ידביקו לו כינוי נוסף ולא מחמיא, ״הפרובלמטי״.

כאשר בניון התלבט יחד עם משפחתו אם לשוב ארצה הדבר היחידי שהטריד אותו היה האוהדים המקומיים. אלה שהמליצו לו לא לשוב לישראל ולסיים כאן את הקריירה הזכירו לו תמיד את אייל ברקוביץ וחיים רביבו. שניים מהשחקנים מהגדולים שהיו בכדורגל הישראלי שחזרו לישראל לפני פרישתם ונאלצו לפרוש בבושת פנים בגלל התנהגות האוהדים והתקשורת נגדם.

בניון חשש לסיים את הקריירה כמו שני הגדולים ברקוביץ ורביבו שגם הם הזהירו אותו לא לשוב לשחק בישראל. בניון החליט לחתום במכבי חיפה והביא לכרמל גביע אחרי 18 שנה. למרות הפתיחה הכושלת בעונה שעברה, למרות הפציעות והמשברים עם המאמן רוני לוי והאוהדים, בניון  נפרד עם חותמת מוצלחת להיסטוריה הפרטית שלו.

כאשר מכבי תל אביב איבדה העונה את כל התארים, רבים טענו כי השחקנים בקבוצה פחות רעבים. אמרו שהם שבעים מהכסף הגדול ומה הצלחות שהיו במשך שלוש שנים. הרעב שיש ליוסי בניון לשחק הוא בלתי נתפס. אין שני לו בכדורגל העולמי שאוהב כל כך את המגרש, אין הצעה מפתה שהונחה בפניו שהצליחה לגרום לו לפרוש. בניון הוא השחקן שהרוויח הכי הרבה כסף בקריירה שלו, במשך שנים הוא נהנה מחוזים של כמה מיליונים בעונה. בפאונד, לא בשקלים. אבל הרעב לשחק ולהצליח גם בגיל 34 חרג מכל פרופורציה.

בכל ההזדמנויות שניתנו לו לתפקיד מקצועי בנבחרת – מאמן, מנהל מקצועי ועוזר המאמן של אלישע לוי, הוא סרב. היתה לו הזדמנות לפרוש בשיא עם גביע המדינה אבל בניון החליט אחרת. כנראה שמעבר לאהבה הענקית שלו לכדור ולכר הדשא מסתתר פחד גדול מהיום שאחרי. היום בו הוא ייאלץ לקיים מסיבת עיתונאים כמו השחקנים הגדולים ולהודיע רשמית על פרישה. זה יהיה מלווה עם דמעות. בטוח. בניון בכה עוד שהיה ״הילד״ הוא גם בכה כאשר הפך ל״יהלום״, הוא בכה שזכה בגמר הגביע והוא ודאי יבכה במעמד הפרישה אלא שאז זה יהיה כואב מאוד עבורו. הרבה יותר כואב מהבכי אחרי ירידתה של הפועל באר שבע בתחילת הקריירה שלו.

 

בניון בצהוב

בקרית שלום הכלכלים יהיו אחרים לחלוטין. ראשית, הניהול במכבי תל אביב הוא ליגה אחרת. שנית, בניון יודע שהוא לא יהיה הכוכב הגדול, המנהיג הבלתי מעורער בקבוצה והקפטן הכל יכול. גם דקות המשחק להן הורגל בחיפה לא יהיו דומות לאלו שראה בסמי עופר. בניון ייאלץ להתמודד עם המציאות החדשה עבורו, אין יותר גננת שאפשר לעזוב את האימון ולנסוע לבוס להתלונן, הוא ייאלץ ללמוד לחיות עם מציאות שיש כוכב מספר אחד שקוראים לו ערן זהבי (אם יישאר). הוא ייאלץ להשתנות.

זהבי לפני בניון. כך זה יהיה גם במכבי תל-אביב. צילום: פלאש 90
זהבי לפני בניון. כך זה יהיה גם במכבי תל-אביב. צילום: פלאש 90

בניון ייאלץ להתמודד עם מאמן שעשוי לייבש אותו כמה משחקים ברציפות ולפעמים לתת לו לשחק כמה דקות. הוא יראה מהספסל שחקנים צעירים שבעבר תלו פוסטרים שלו בחדר עולים לשחק לפניו והחיים על הספסל או לפעמים ביציע יהיו קשים. קשים מאוד לשחקן שאוהב יותר מכל את המשחק.

בניון, לקח את הכל בחשבון. הוא מכיר את מכבי, הוא יודע שהקבוצה תשקיע הון תועפות בחיזוק של ישראלים וזרים איכותיים, הוא יודע הכל. בעיקר שהוא יסיים את העונה שהוא כבר בגיל 37. הכל מתגמד מול האפשרות לקחת אליפות.

לא חשוב כמה משחקים שיחק, או כמה שערים הוא כבש או בישל. אלוף זה אלוף. גם שוער מחליף ששיחק משחק או שניים הוא חלק מהאליפות שקבוצתו זוכה בה. לבניון יש אופי, יש לו ניסיון ויש לו גם יכולת שתאפשר לו להביא למכבי ממד נוסף בעונה ארוכה מאוד. אם מכבי תעלה לשלב הבתים בליגה האירופית, הרוטציה תהיה גדולה יותר ובניון יהנה מכך. בניון ישכח את האירועים המביכים שהיו לו העונה בחיפה, ילמד להתאפק ובעיקר לספור עד 10.

היתרון שיהיה לבניון במכבי תל אביב הוא שהתקשורת עובדת עבור מכבי ומשרתת היטב את המועדון. את הכביסה המלוכלכת, אם תהיה, האנשים במכבי יודעים היטב לכבס בקרית שלום, אבל מוטב לבניון לא להגיע למקומות הנמוכים האלה. לפעמים צריך לדעת להיות חכמים ולא צודקים.

עונת הפרישה של בניון תהיה לטוב או לרע תלויה בו. הוא עדיין יכול לתרום מקצועית גם למכבי תל אביב, הוא עדיין מסוגל להיות חלק מהרוטציה של המאמן החדש אבל העונה הזו תימדד בעיקר על פי התנהלותו של בניון. בניגוד למכבי חיפה מכבי תל אביב לא תהיה תלויה ביכולת שלו כדי להצליח.

במכבי מכירים את היתרונות ואת החסרונות שלו ולכן המנהל המקצועי ג׳ורדי קרויף והדובר הוותיק והמנוסה עופר רונן יהיו צמודים מאוד לבניון עם מטף כיבוי אש. אם בניון יעלה עם מכבי לשלב הבתים בליגה האירופית, יזכה עם המועדון בתארים הוא יפרוש בסיום העונה ויוכתר כגדול הכדורגלנים בכל הזמנים.

הכושי עשה את שלו

יעקב שחר, הבעלים של מכבי חיפה, העניק ראיון לידיעות אחרונות בסוף השבוע ובו דיבר בין השאר על התנהגות האוהדים בחגיגות הזכייה בגביע והעביר ביקורת על יוסי בניון. שחר טען כי בניון דרש חוזה לשלוש שנים, עונה אחת כשחקן ועוד שנתיים כמנהל מקצועי עם כל הסמכויות, ציין שהביא את בניון מתוך אמונה שיהיה גורם מלכד והסביר שבניון לא ענה על הציפיות הללו. יש לי הערכה רבה מאוד לשחר, אבל במקרה הזה הוא העדיף לברוח מהמציאות הקשה והעדיף שוב לטאטא את הלכלוך מתחת לשטיח ולברוח מהאמת הכואבת.

הקפטן הוותיק טעה כמה פעמים, אבל למכבי חיפה יש חלק גדול במשבר שפרץ בין הקפטן לאוהדים הקיצוניים. החתמת בניון סידרה למכבי חיפה 18 אלף מנויים בכל עונה וייצבה את ההכנסות של המועדון – מאוהדים, ספונסרים וסיקור תקשורתי. העניין שבניון יצר חרג מעבר לכל התחזיות האופטימיות של שחר ואנשיו.

כולם במכבי חיפה שמרו על התרנגולת שהטילה להם ביצי זהב. כולם טיפלו בבניון בכבוד ובהערכה. שחר התלונן כי בניון הרגיש שהוא מעל המועדון. גם שחר עצמו תרם למציאות הזו שעכשיו בחר להתלונן עליה. כאשר בניון זעם לפני תחילת העונה על המאמן רוני לוי שלא העלה אותו בהרכב במשחק גביע הטוטו הוא נטש את האימון ונסע לשחר שלא רק קיבל אותו לפגישה אלא גם הזעיק מחיפה את המאמן לשיחה. כל עוד המועדון היה זקוק למותג החזק בניון כדי להביא 30 אלף אוהדים לאצטדיון סמי עופר כולם יישרו קו גם עם ההתנהגות הילדותית שלו.

כאשר האוהדים הקיצוניים קיללו תקופה ארוכה את המגן טאלב טוואטחה, השפילו אותו וגרמו נזק תדמיתי קשה למועדון, האיום של שחר כי יעזוב את מכבי חיפה אם האוהדים לא יכבדו את השחקן לא עזר. האוהדים המשיכו בהתנהגות הנלוזה ושחר נשאר.

מי שעצר את ההתנהגות ההחוליגנית והגזענית של האוהדים היה בניון. באותם ימים בניון היה מעל המועדון, זה היה בסדר. ברגע שהחלה המלחמה בין קבוצת אוהדים רעשנית רבים במכבי חיפה העדיפו לשמור על פרופיל נמוך. בניון עמד מול כולם. מול המאמן, מול האוהדים ומול חלקים גדולים בתקשורת. הוא התמודד במקביל גם עם הפציעות והגיל המתבגר. שחקנים גדולים בכדורגל הישראלי התרסקו מאירועים קטנים יותר. בניין חווה אינתיפאדה מבית. אישיות כמו יעקב שחר ומועדון ענק כמו מכבי חיפה היו צריכים לתת לו גב. היו צריכים לעצור את הסחף כבר בהתחלה.

יעקב שחר

נכון, בניון מעד בלשונו פה ושם והגיב כמה פעמים לאוהדים ביציע. אפשר לבקר אותו על כך ואפשר גם להבין אותו. הקפטן שהיה בכושר ירוד הרגיש שהמערכת ניצלה את המותג יוסי בניון ומנסה להיפרד ממנו. גם המאמן רוני לוי מעולם לא הגן על הקפטן כראוי מול האוהדים והתקשורת בתקופה הקשה שלו.

כנגד כל הסיכויים, בגיל 36, כאשר המאמן איבד שליטה על השחקנים והקבוצה היתה בתחתית ואף מתחת לקו האדום, בניון הציל לשחר את העונה. הוא הוביל את המועדון לאירופה והביא לו גביע ראשון אחרי 18 שנה. אז בניון ביקש להיות מנהל מקצועי. זכותו. גם זכותו של שחר לסרב. זכותו של בניון לעבור למכבי, היריבה הכי שנואה של מכבי חיפה. נכון, בניון היה חייב להתאפק כמה ימים לפני שהצהיר אחרי הנפת הגביע שהוא נפרד ממכבי חיפה. בניון טעה. אבל אפשר להבין אותו. כל האמוציות, הכעס, התסכול, הבטן המלאה על כולם בחיפה גרמה לו לשחרר קיטור ולהתפרק. זה לא היה חכם ולא נכון אבל זה קרה.

ומה שחר אומר באותו ראיון בסוף השבוע על ההתנהגות המכוערת של האוהדים שלו נגדו ונגד בניון בחגיגות הזכייה בגביע? שהיה סיכום עם הקפטן בניון שלא יגיע לחגיגות. מדהים. הקפטן של הקבוצה שהניף את גביע המדינה והציל את העונה של מכבי חיפה לא יגיע לחגיגות הזכייה בגביע בגלל אוהדים חוליגנים שמתכננים לקלל אותו אם יעלה לבמה. התחושה של שחקנים רבים במכבי חיפה היא שהמועדון חושש להתמודד מול האוהדים הקיצוניים ומעדיף לטאטא את הלכלוך מתחת לשטיח.

כל הלכלוך צף בחגיגות הזכייה בגביע. המשבר בין המועדון לאוהדים הוא עמוק מאוד ולא מדובר רק במשבר בין האוהדים לבניון. מיטש גולדהאר לא היה מתנהג כך, גולדהאר לא היה בורח ממאבק נגד החוליגנים, גולדהאר נלחם נגד תופעת הגזענות שהיתה מצד האוהדים נגד מהראן ראדי והמועדון גם הרחיק אוהדים רבים ממשחקי הקבוצה וביטל את כרטיסי המנוי שלהם. גולדהאר גם לא חשש להוציא הודעות לתקשורת בגנותם של האוהדים אחרי אירועים חריגים. שחר בחר לעיתים להתעלם. התחושה שלי היא שמועדון הכדורגל מכבי חיפה הקריב את יוסי בניון פעמים רבות לטובתם ובעט בו החוצה ברגע שניצלו את המותג עד תום. בניון בהתנהגותו לפעמים עזר להם, אבל אם המועדון אכן מעל בניון, אז איפה היה המועדון בכל האירועים החריגים שהיו. למה שחר לא הועמד אותו לדין כמו כל השחקנים?

בסיפור הזה, בניון מכבי חיפה, כולם אשמים. אף אחד לא יוצא חכם, אף אחד לא נקי מטעויות. בסופו של דבר- מכבי חיפה נהנתה הרבה יותר בשנתיים בהן בניון שירת אותה.

ושאלה לשחר לסיום, אם בניון לא היה מעל המועדון, למה לא דאגת להעמידו לדין בכל פעם שעבר את הגבול? למה לא אסרת עליו להתראיין אחרי פליטת הפה הראשונה שלו על רצונו לעזוב? למה נתת לו גב כאשר הוא הפך את רוני לוי למאמן חלש בתחילת העונה כאשר נטש את האימון והגיע אליך להשמיע ביקורת נוקבת על המאמן? מי שנתן לבניון להרגיש שהוא מעל המועדון היה המועדון עצמו.

מערכת ערוץ 20

מערכת ערוץ 20:עוד באותו נושא