צמרת הפיקוד במשטרה, בצה”ל ובשב”כ העבירו בשבוע שעבר לראש הממשלה הערכת מצב לקראת העברת השגרירות האמרקאית לירושלים, כך פירסם עיתון “הארץ”. לפי ההערכות, ראש הממשלה נתניהו שוחח עם נשיא ארה”ב טראמפ מספר פעמים לאחר הבחירות, אולם השניים עדיין לא קבעו תאריך יעד רשמי מוגדר לביצוע המהלך.

לדבריהם, מערכות הביטחון צריכות להיערך להסלמה בקרב פעילי טרור מוסלמי ברחבי הארץ לקראת כניסתו של דונאלד טראמפ לבית הלבן. בתוך כך, ראש הממשלה נתן הנחייה לכוחותינו בשטח להישאר בדריכות עם כניסתו הרשמית של טראמפ לתפקיד.

 דיון הפטריוטים על העברת שגרירות ארה”ב לבירת ישראל

בשבוע שעבר התכנסו ראש הממשלה, שר הביטחון אביגדור ליברמן, השר לביטחון פנים ובכירים בשב”כ על מנת לגבש תרחיש פעולה לקראת השבעתו של . במוקד הדיון עלה נושא העברת השגרירות האמריקאית מתל אביב לעיר הבירה, בהתאם להבטחתו של נשיא ארה”ב.

במקביל, צמרת הפיקוד במערכות הביטחון נערכת לקראת תגובת הרשות הפלסטינית לביצוע המהלך. השרים מעריכים כי הרשות הפלסטינית תתחיל בקמפיין תקשורתי שיסית לטרור, הסלמה, הפרות סדר ואלימות. אגף המודיעין טרם מסר הערכת מצב בנוגע להתרעה ממוקדת, אך כוחות הביטחון קיבלו הוראה להגביר כוננות באזור מזרח וההתיישבויות היהודיות ביהודה ושומרון.

השתכנע ושינה גישה. אבו מאזן. פלאש 90
יו”ר הרשות הפלסטינית מחמוד עבאס (). מעריכים כי הרשות הפלסטינית תתחיל להסית לטרור ואלימות פלאש 90

העברת השגרירות לבירת ישראל תפגע ב”תהליך השלום”

כמו כן, ראשי מערכת הביטחון נערכים לאפשרות שמחאת הרשות הפלסטינית והיושב בראשה מחמוד עבאס (אבו מאזן) תתמקד אך ורק במחאה תקשורתית, מדינית ומשפטית. מחמוד עבאס שלח לאחרונה מכתב לנשיא ארה”ב טראמפ והפציר בו לא להעביר את השגרירות האמריקאית לבירת ישראל. לדבריו, הדבר יפגע ב”תהליך השלום”. לפני כחודש אבו מאזן אמר: “אנחנו רוצים להאמין שההצהרות בנוגע להעברת השגרירות אינן אמיתיות ושהן לא ייושמו, משום שאם הן ייושמו – תהליך השלום במזה”ת ואפילו השלום בעולם יהיו במשבר שלא יהיה אפשרי לצאת ממנו”.

ג’ון קרי, שר החוץ האמריקאי היוצא, מתנגד להעברת השגרירות האמריקאית לעיר הבירה. בראיון לרשת הטלוויזיה האמריקאית CBS קרי אמר: “יהיה פיצוץ מוחלט באזור. לא רק בהתיישבויות ביו”ש, אלא גם בתוך ישראל (‘הקו הירוק’), אלא בכל רחבי האזור. יש בעולם הערבי התעניינות עצומה במה שקורה בחראם א-שריף, בהר הבית, בכיפת הסלע. זה אתר קדוש עבור העולם הערבי. אם פתאום ירושלים תוכרז כמקום מושבה של השגרירות שלנו, תהיה לכך השלכה על סוגיית הריבונות ועל סוגיות של חוקיות”. קרי הוסיף כי “יהיו לכך השלכות עמוקות על נכונותן של ירדן ומצרים לתמוך ולקיים קשרים עם ישראל כפי שהן מקיימות היום”.

כמו כן, בירדן מתנגדים למהלך. במדינה השוכנת בגבול המזרחי עם ישראל אמרו כי העברת השגרירות תוביל ל”תוצאות הרסניות”.

: “הערבים יקבלו מעבר שגרירות לירושלים”

תכניתו של טראמפ להעביר את השגרירות האמריקאית היא לא רעיון חדש, אולם רבים מהוגי הרעיון בעבר לא ביצעו אותו בפועל.

יוסי ביילין, סגן שר החוץ לשעבר, הביע בעבר תמיכה במהלך העברת השגרירות האמריקאית לבירה ירושלים. בשעתו, ביילין אמר: “אם השגרירות יועברו לירושלים, אני לא מאמין שלערבים תהיה בעיה עם זה”.

לוין לא נתן לו קרדיט. שמעון פרס ז"ל. צילום: פלאש 90
המנוח. תמך בהעברת שגרירויות לירושלים. צילום: פלאש 90

כמו כן, גם , ראש הממשלה לשעבר ומוביל הסכמי אוסלו, לא חשש להעביר את שגרירות ארה”ב לעיר הקודש. בחייו, רבין אמר: “אנו שמחים בהכרה בירושלים כעיר הבירה של העם היהודי, מקבלים בברכה את כל השגרירויות שיבואו”.

שמעון פרס המנוח, שותפו של רבין להסכמי אוסלו, אמר: “אנו מקבלים בברכה כל מעבר של כל שגרירות לירושלים”.

מערכת ערוץ 20

מערכת ערוץ 20


רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.