בסוף החודש שעבר החליטה הממשלה לעצור את ביקורי משפחות מחבלי חמאס הכלואים בישראל, מעל 100 במספר, להם היו זכאים אחת לחודש מאז עסקת שליט. המהלך נועד ללחוץ על ארגון הטרור לקראת עסקה להשבת גופות חללי צה"ל אורון שאול והדר גולדין הי"ד שנפלו במהלך הלחימה ב"צוק איתן" ולהשבת האזרח הישראלי אברה מנגיסטו שחצה את הגבול לרצועת עזה ומוחזק בשבי . על פי דיווח בגל"צ, ההחלטה לעשות סוף להטבה הזו, בהובלת השר לביטחון פנים , התקבלה בניגוד לדעת המערכת הביטחונית. בדיון הערכת מצב שנערך לפני כשבועיים, הביעו נציגי הביטחון נחרצת לשינוי, בגלל העיתוי המתוח לטענתם מול חמאס ברצועה.

הסוף לביקורים. מתוך 'הפטריוטים' (29.6)

על פי הדיווח, בדיון בנושא שהתקיים בקבינט בתחילת השנה, התקבלה שלילת הביקורים כצעד נכון, אך לא לאותה עת. גם בדיון האחרון, לפני עשרה ימים טענו, כאמור, בין היתר, נציגי שירות בתי הסוהר שזו טעות לממש את ההחלטה כעת והציעו חלופות.

גורמי טענו בפני גל"צ, כי ההחלטה הזו לא הייתה יכולה להתקבל באופן הזה, מכיוון שהיא גוררת השלכות מערכתיות חוצת-משרדים. לדבריהם, ההחלטה הייתה צריכה לעבור שוב דרך המועצה לביטחון לאומי (המל"ל). הם אף הוסיפו כי מדובר בהחלטה פופוליסטית שמתעלמת, לטענתם, משיקולים רחבים חשובים ואסטרטגיים, וכי עלולות להיות לה השלכות בשטח.

יטלפן? השר ארדן. צילום: תומר נוברג, פלאש 90
השר ארדן ביטל – המערכת מתנגדת. צילום: תומר נוברג, פלאש 90

 

בעניין הזה אמר הבוקר בראיון לתחנה אביו של הדר גולדין הי"ד, שגופתו מוחזקת בידי חמאס ברצועה, כי "על החמאס יש בינלאומי גדול. הגורם היחידי שלא מפעיל – זו מדינת , אנחנו ממשיכים להכיל אותם".

אולם לדברי ארדן, "חמאס הוא ארגון טרור ולא מחויב לדין הבינלאומי. השוואה היא לא דבר שניתן לעשות מול ארגון טרור. אנחנו צריכים לשאוף לדרדר תנאים אבל מוגבלים בגלל היועמ"ש ויוגשו עתירות לבג"צ על כל . לאחרונה יש התקדמות בנושא הזה ובכך עדכנתי משפחת גולדין. אני מעדיף לנהל הדברים מאחורי הקלעים. אבל שותף לראיה שלך את פני הדברים".

שמחה ולאה גולדין באוהל מחאה מחוץ לבית ראש הממשלה בשנה שעברה. צילום: פלאש 90
"אנחנו ממשיכים להכיל אותם". שמחה ולאה גולדין באוהל מחאה מחוץ לבית ראש הממשלה בשנה שעברה. צילום: פלאש 90

רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.