יממה לאחר שהותר לפרסום כי הבודקים הביטחוניים של רשות המעברים במעבר ארז סיכלו הברחה של חומר נפץ המשמש לייצור מטעני חבלה שהוטמן בתוך שפופרות של חומרים רפואיים, אותן ניסו להבריח שתי אחיות תושבות רצועת עזה – במערכת הביטחון מבהירים: "ננקוט יד קשה כנגד מבריחים שינצלו מצבים הומניטריים וינסו לסייע לטרור". את הדברים אומר הבוקר (ה') גורם ביטחוני לערוץ 20, לאור העבודה כי השתיים ניצלו את מחלתה של אחת מהן ואת האישור הרפואי שניתן להן כחלק מהקלות הומניטריות, על מנת לפגע בישראל. שתי האחיות הועברו לחקירת שב"כ והן צפויות לעמוד לדין בגין סיוע לאויב ובתמיכה בטרור ולהישלח לכלא.

מעבר ארז. צילום: יונתן זינדל, פלאש 90
מעבר ארז. צילום: יונתן זינדל, פלאש 90 (למצולמת אין קשר לכתבה)

 

על פי נתונים של מערכת הביטחון, לא מדובר בפעם הראשונה שדבר כזה קורה. בעבר נעשו ניסיונות במעברים נוספים, כמו בכרם שלום, אז ניסו מחבלים להבריח מוצרי חשמל לרצועת עזה במסווה של ציוד הומניטרי. בישראל נתנו אישור להכניס את הציוד מאחר והפלסטינים דרשו לבצע בו תיקונים. הטענה הייתה כי מדובר במוצרים רפואיים שהתקלקלו, אולם בדיקה העלתה כי מדובר במצלמות ומצלמות אינפרא-אדום, ציוד לראיית לילה, מחשבים וציוד חשמלי אחר שאסור על פי פקודות, מחשש שיוסת לשימוש של חמאס לצורך טרור.

הגורם הביטחוני אומר כי מדובר באתגר של ממש, "יש פה צורך בשילוב זרועות אכיפה של מודיעין, משטרה, והבודקים ברשות המעברים שכולם יחד מאבטחים את המעברים במטרה למנוע ניסיונות לאתגר אותנו". תא"ל (במיל') כמיל אבו רוקון, ראש רשות המעברים במשרד הביטחון, הוסיף כי "לצערנו הוכח שוב כי גורמי הטרור ברצועת עזה ממשיכים בניסיונות לנצל את הערוץ ההומניטרי להוצאת פיגועים לעורף ישראל. הבודקים הביטחוניים במעבר פעלו בדיוק כפי שציפינו מהם ובמקצועיות ראויה לציון".

משלוח מישראל לעזה דרך מעבר ארז. צילום: פלאש 90
"העלנו את כמות כניסת המשאיות לרצועת עזה מ-200 לכמעט 1000 ביום". משלוח מישראל לעזה דרך מעבר ארז. צילום: פלאש 90

 

למרות הטרור: חומשה כמות כניסת המשאיות לרצועה

לצד זאת, גורם צבאי בכיר אמר אתמול (ד') כי ישראל ממשיכה לסייע לשיקום הרצועה על פי מנגנון בינלאומי מוסכם. "העלנו את כמות כניסת המשאיות לרצועת עזה מ-200 לכמעט 1000 ביום", חשף הגורם הצבאי הבכיר. "1.9 מיליון פלסטינים חיים ברצועה סגורה עם בעיית מים וחשמל וחמאס ממשיך להעביר משאבים לטרור", הוא הסביר.

עם זאת, מודה הגורם הבכיר כי את התקציבים מאיראן ומקטאר, אין ספק שחמאס מפנה להעצמת הטרור. "אם יחיא סנוואר (מנהיג חמאס ברצועה – נ"א) מקבל תקציב וצריך להחליט אם להעביר אותו לטובת האזרחים, הוא מיד מסית אותו להתעצמות. מדובר באדם קיצוני שמפנה משאבים רבים לטובת בניית יכולות תת קרקעיות", סיכם.

נועם אמיר

נועם אמיר

כתב ערוץ 20 לענייני צבא וביטחון