לראשונה מזה עשור, לירושלים יש ראש עיר חדש, ולילה דרמטי כפי שחווינו אמש, התסריטאים הטובים ביותר לא יכלו לכתוב:

אתמול  בתחילת הערב (שלישי) נראה היה שברקוביץ מוביל בהתמדה, והצליח לפתוח פער של כמעט 10 אחוזים. קרוב לשעה 23:00, התרחש המהפך: בתום ספירת 80 אחוזים מהקולות – החל לצמצם את הפער.

'. צילום: פלאש 90

 

עם ספירת הקלפיות שמוקמו בריכוזי אוכלוסייה חרדיים – ניתן היה להבחין בכוחו האדיר של הציבור החרדי, ההולך אחר הוראות הרבנים. הדבר נכון גם הפוך: ליטאים רבים הנמנים על הפלג הירושלמי הקיצוני, כמו גם חסידים רבים עשו הכל על מנת שליאון לא ייבחר ויצאו לבחור ברקוביץ. ההתגייסות הזו לא צלחה וליאון שהגביר את הפער זכה בתום הספירה בהפרש של יותר מ-6,500 קולות.

הרבה שותפים לניצחון של ליאון: ליברמן, חברי הכנסת מדגל התורה שהצטרפו לחגיגות עם אלפי בני הישיבות והמנצח הגדול- שר הפנים אריה דרעי, שהתקשר לליאון ויצא לחגוג.

עופר ברקוביץ לעומת זאת, נחל אמש מפלה קשה. בתום מסע בחירות אינטנסיבי, עתיר מתנדבים והשקעה כלכלית – ירדו המאמצים לטימיון. הסיבה העיקרית לכך שהמתמודד שהבעיר את השטח הפסיד היא אחוזי ההצבעה הנמוכים שנרשמו בעיר – 31 אחוזים בלבד.

מערכת הבחירות שידעה הרבה טינופת

דבר נוסף שניתן ללמוד מאחוזי ההצבעה הנמוכים הוא שרוב תושבי העיר לא רצו אף אחד מן המתמודדים. לא משנה מי היה נבחר – הוא לא היה זוכה לתואר ראש העיר של כולם.

החל מהיום, משה ליאון עמל על הרכבת קואליציה, שמסתמנת כקואליציה רחבה: 17 חברי המועצה החרדים המורכבים מסיעות דגל התורה, ש"ס ומאוחדים של אריה קינג; 2 חברי מועצת הבית היהודי; יהודה בן יוסף מהרשימה העצמאית של אלקין; אלישע פלג חבר הליכוד היחידי שנבחר.

21 חברי מועצת העיר מתוך 31 מהווים גוש חזק לליאון. ניתן להניח שגם חברי המועצה החסידים יחברו אליו, מה שמשאיר באופוזיציה, אם אלה יבחרו ללכת אליה, את שבעת חברי סיעת התעוררות של עופר ברקוביץ, יחד עם איש מרץ יוסי חביליו ואיש הפלג הירושלמי חיים אפשטיין.

את הלילה הזה תושבי ירושלים לא יישכחו שנים רבות. מה שבטוח הוא, שאת מערכת הבחירות הזו, שידעה הרבה טינופת – גם ברחובות העיר וגם טינופת בין אישית, ככל הנראה יעדיפו לשכוח.

אילת כהנא

אילת כהנא:עוד באותו נושא