השריפה בחיפה. צילום: דותן שגב

או תופעה אקלימית משונה? לפני כשבועיים ניסו בחדשות סוף השבוע של ערוץ 2 להפריך את טענות שרי הממשלה לפיהן גל השריפות שתקף את הארץ לא נבע מהצתות. עיתונאית "", , בחנה את הדברים לעומק.

על פי חדשות 2, היחס בין כמות השריפות הגבוהה ובין המספר המועט – שלושה בלבד – של כתבי האישום בחשד להצתה, מוכיח כי לא מדובר היה בגל הצתות. במענה לשאלת "פרספקטיבה", השיבה דוברות רשות הכבאות כי "מתוך כלל השריפות שנחקרו נקבע שכ-50 נגרמו בשל הצתה, מתוכם 10 שלא התפתחו לכדי שריפה של ממש". דוברות רשות הכבאות הוסיפה כי "מניתוח השריפות לגביהן יש ממצאים להצתה אנחנו מזהים בבירור התמקדות בגליל ולאורך קו התפר".

הקו של חדשות 2: "ההר הוליד עכבר"

בכתבתו של יוסי מזרחי, כתב ערוץ 2, הוא מנסה לתאר מציאות לפיה ההאשמות הקשות כלפי המגזר הערבי על מעורבות בהצתות, הוא פרי דמיונם בלבד. "בזה אחר זה הוא מביא את עדויותיהם של קרובי הערבים שנעצרו: הראשון מאום אל פאחם שרף את הזבל ליד ביתו; השני מכפר בתיר, הצית את האש לצורך פעילות חקלאית; השלישי מג'סר א-זרקא, היה שוהה בלתי חוקי שגורש מהארץ בלי קשר להצתה; והרביעי מדיר חנא, אחיו של אחד החשודים, טען שמקורן של הטענות לטרור בגזענות", כותבת רפאל וממשיכה לתקוף את הפגמים בכתבתו.

לדבריה, מזרחי מתעלם מהשריפות שפרצו בשל הצתות מתועדות. "באריאל היתה עדות מצולמת, גם סמוך למעבר חוצה שומרון היה תיעוד של נסיון הצתה וגם בדולב היו ראיות פיזיות בשטח.אך בולטת ביותר היתה ההתעלמות מהשריפה  שפרצה בחלמיש. מדוע? ראשית כי היו ראיות חזקות לכך שמדובר בהצתה – שני מוקדי הצתה ושרידי בקבוקי תבערה שהיו במקום, ושנית משום שהשריפה בחלמיש מוזכרת בכתבה".

הטיעונים של מזרחי קורסים, חלקם גם בכתבה עצמה. "עכשיו זה ברור שההצתות האחרונות הן היו הצתות מכוונות כמו היישוב חלמיש וכמו במשגב ובמקומות אחרים", אמר שר הפנים.

רפאל ממשיכה לתקוף ומזכירה כי "בכתבה מזכיר מזרחי את ההצתה בדיר חנא. בעת שידור הכתבה טרם הוגש כתב אישום, השבוע כבר הוגש כתב אישום בגין קשרת קשר לפשע, ניסיון הצתה והצתה".

"סיכום הביניים"

גם סיכום הביניים של מזרחי זוכה למענה מצידה של רפאל. "מתןך 39 עצורים בחשד להצתה רק 10 נותרו במעצר. כל השאר שוחררו ללא תנאי", קבע מזרחי בכתבתו, אך רפאל מזכירה כי חמישה ימים לאחר שידור הכתבה כמות העצורים גדלה ל-18. "העובדה שמדובר במספר דינמי שמשתנה מעת לעת, מוכיחה כי לא מדובר באינדיקציה של ממש", היא מסבירה.

זכרון יעקב, צילום: מאיר ועקנין, פלאש 90
זכרון יעקב, צילום: מאיר ועקנין, פלאש 90

"שני כתבי אישום בלבד הוגשו – אחד מהם בפרשת שריפת הזבל", ממשיך מזרחי. לדברי רפאל, כתב האישום השני הוגש נגד שני נערים מכפר ג'דידה, שעל פי האישומים, הדליקו גפרורים בחורשה סמוך לישובים אחיהוד וג'דידה-מכר,  וזרקו אותם לעבר ערימות של עלים וענפים יבשים. אמנם לא לאומני, אך הצתה בכל זאת.

גם טענתו האחרונה של מזרחי מבוטלת על ידי רפאל: "בשריפות הגדולות והמסוכנות בזכרון יעקב ובחיפה אין חשודים ועדיין לא נקבע בכלל אם מדובר בהצתה". עיתונאית "פרספקטיבה" מזכירה כי ברשימת ההצתות המכוונות שפרסמה רשות המסים – נמצאת זכרון יעקב.

רפאל מסכמת וכותבת כי "ייתכן שבחלק מהמקרים לא הצתה גרמה לשריפות. ייתכן שבחלק מהמקרים היו הצתות – שלא התרחשו על רקע לאומני.  אך סימן השאלה הגדול שמעלה מזרחי בכתבתו "האם בכלל מדובר בהצתות" והאמירה לפיה אין סימנים להצתה ("סימנים להצתה יש רק בשיר"), זועקים לשמיים".

 


רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.