בראיון. מתוך "לפני כולם", א'-ה' ב-21:00

מעצרו של ראש הפלג הצפוני של התנועה האיסלאמית, השייח' ראאד סלאח, הוארך היום בארבעה ימים עד ליום שני. כזכור, ראאד נעצר ביום שלישי ונחקר באזהרה ע"י היחידה הארצית של המשטרה להב 443 בחשד לביצוע עבירות הסתה לאלימות ולטרור ותמיכה, חברות או פעילות בהתאחדות בלתי מותרת. בימ"ש השלום בראשל"צ האריך אז את מעצרו בשלושה ימים.

כזכור, התנועה האיסלאמית הוכרזה כהתאחדות בלתי חוקית וסלאח במספר הזדמנויות שונות מאז התבטא והסית נגד ישראל. החקירה מנוהלת בשיתוף שירות ביטחון כללי ונפתחה באישור פרקליטות המדינה כנדרש בעבירות הסתה, ועל דעת היועץ המשפטי לממשלה. החקירה מלווה על ידי פרקליטות מחוז חיפה.

ראאד סלאח בהארכת מעצר בבימ"ש השלום בראשל"צ ביום שלישי. צילום: אבי דיש, פלאש 90
ראאד סלאח בהארכת בבימ"ש השלום בראשל"צ ביום שלישי. צילום: אבי דיש, פלאש 90

לאחר הפיגוע בהר הבית בו נרצחו שני שוטרים והמהומות האיסלאמיות שקמו בעקבות כך הפנה שר הביטחון אביגדור ליברמן אצבע מאשימה לסלאח. בישיבת הקבינט שנערכה בסוף חודש יולי אף דרשו השר ליברמן, שר המודיעין כ"ץ ושר השיכון גלנט, להוציא צו מעצר מנהלי נגד סלאח, אך הרעיון לא יצא לפועל עקב התנגדות נציגי היועץ המשפטי לממשלה שטענו בדיון כי אין עילה משפטית או ראיות שיצדיקו לעצור את סלאח, שכן הוא "לא מסית לאלימות".

כעת התברר כי כחלק מהאמירות מקימות חשד לביצוע העבירות האמורות ועל כן ניתן בעניינן אישור החקירה. נציין כי כבר בחודש ינואר המליצה המשטרה להעמיד לדין את סלאח לאחר שבוצעה חקירה בעניינו.

זחאלקה: "מעצר פוליטי", שקד: "עדיף גם לערביי ישראל שסלאח ילך לכלא"

בראיון ל"לפני כולם" גינה ח"כ ג'מאל זחאלקה את מעצרו של השייח' וטען כי מדובר במעצר פוליטי: "אני רוצה לגנות את המעצר של שייח ראאד סלאח, זה סימן שהבחירות מתקרבות כי ישנה תחרות בין נתניהו, ארדן וכץ מי יקח את הקרדיט על מעצרו של , וזה מעצר פוליטי שמדבר על כך שעוצרים אדם בגלל עמדותיו הפוליטיות ושייח ראאד סלאח לא הסית לרצח".

ח"כ בריאון. מתוך "לפני כולם", א'-ה' ב-21:00

שרת המשפטים איילת שקד הסבירה בראיון ל"לפני כולם" מדוע לקח זמן רב להגיש כתב אישום נגד השייח ראאד סלאח: "בשביל לעצור בן אדם על הסתה צריך ראיות מוצקות ואני מניחה שלא רצו להיחפז, רצו להצליח בתיק. כל אירוע כזה של הגשת כתב אישום על הסתה עובר את האישור האישי של היועמ"ש לממשלה ואני מקווה מאד שהשייח ראאד סלאח גם יורשע בבימ"ש"

"השנה הוגשו עשרות כתבי אישום על הסתה וזו התקדמות משמעותית. השייח ראאד סלאח שמוביל את הפלג הצפוני של התנועה האיסלמית שכזכור הוצא מחוץ לחוק, הוא גורם מאד מתסיס ומלבה והוא גם עמד מאחורי כל הבלגן סביב הר הבית, אל אקצא, ולכן יש חשיבות גדולה דווקא להתייחס אליו וכשהוא עובר את הגבול בין חופש הביטוי להסתה לאלימות, כשהוא עובר את הגבול הוא בוודאי צריך לשלם את המחיר", הוסיפה שקד.

לדבריה, מעצרו של סלאח לא יתסיס את האווירה: "ראשית הוא כבר נכנס לכלא, הוא ישב מספר חודשים בכלא לא מזמן ואני חושבת שדווקא העובדה הזו יחד עם הוצאת התנועה האיסלמית – הפלג הצפוני מחוץ לחוק היא בהחלט מרגיעה את המגזר הערבי. היו דילמות כשעמדנו בפני החלטה האם להוציא את התנועה מחוץ לחוק היו שאמרו לנו שזה יגרור תסיסה, בפועל אנחנו רואים שזו הייתה החלטה נבונה. התנועה הזו עוסקת בהסתה ולא בהשתלבות של ערביי ישראל בחברה הישראלית שזה בעצם התהליך שהממשלה מובילה ולכן אני חושבת שאם יש מספיק ראיות, ואני בטוחה שאם הפרקליטות והיועמ"ש לממשלה החליטו כן לעצור אותו לחקירה ולהגיש כ"א, אם יהיו מספיק ראיות אני חושבת שבהחלט עדיף גם לערביי ישראל וגם למדינת ישראל שהוא יילך לכלא".

בת אל בנימין

בת אל בנימין

עורכת באתר ערוץ 20

רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.