משלחת אנשי עסקים זרים במרכז הרפואי זיו בצפון. צילום: דוברות המרכז הרפואי זיו
משלחת אנשי עסקים זרים במרכז הרפואי זיו בצפון. צילום: דוברות המרכז הרפואי זיו

המשרד לפיתוח הפריפריה, הנגב והגליל יוצא בימים אלה בתכנית חדשה במסגרתה יינתנו מענקים ותמריצים בגובה של עשרות אלפי שקלים לרופאים שהנם . ההטבה צפויה להעלות עשרות חדשים צפונה ולאפשר מתן טיפול ראוי יותר לחולים באזור הגליל.

במסגרת סל התמריצים הייחודי, המשרד לפיתוח הפריפריה, הנגב והגליל ישתתף באופן חודשי במהלך תקופה של כשנתיים בתשלום שכר הדירה, בפעילויות תרבות, פנאי וספורט, בהשתתפות בהשכרת רכב, בפעילויות מקצועיות, במענק כספי ועוד בהיקף של עד 50 אלף ש”ח.

הצורך ברופאים בצפון הארץ עלה בין היתר מדו”ח ועדת גרוטו שפורסם בשנה החולפת אודות שירותי הרפואה בפריפריה. הדו״ח הצביע כי בצפון תוחלת חיים הנמוכה בשנתיים מהממוצע הארצי. עוד התברר כי ממוצע מיטות אשפוז כללי הינו פחות מ – 1.5 מיטות ל – 1,000 נפש  לעומת 2 מיטות ויותר במחוזות אחרים וכי ממוצע הרופאים המועסקים במחוז הצפון הינו 1.6 ל – 1,000 נפש, לעומת הממוצע ארצי העומד על 3.45 רופאים.

בעקבות כך הציב המשרד כמטרה לעודד רופאים עולים חדשים להשתלב במערכת הרפואה בצפון ולקבוע את מקום מגוריהם באזור. בכך תאפשר התכנית הן את שיפור איכות החיים בפריפריה והן את השתלבותם של העולים בתעסוקה ובהתיישבות בצפון.

השר לפיתוח הפריפריה, הנגב והגליל, : ״מערכת הרפואה בגליל מבקשת לגייס לשורותיה הון אנושי איכותי. תכנית רופאים בעלייה מהווה את אחד מהכלים המופעלים על ידי המשרד למטרת עידוד ההתיישבות ביישובי והגליל ובו בזמן פיתוח כוח אדם רפואי איכותי למערך הרפואה בגליל. התכנית מצטרפת לתכניות נוספות שזוכות להצלחה ואנו מקווים לפתח אותה עוד יותר בהמשך על מנת לצמצם את פערי הרפואה בצפון ולקדם את ההתיישבות ברחבי הגליל למאות משפחות עולים״.

השר אריה דרעי. צילום: פלאש 90
השר אריה דרעי. צילום: פלאש 90

כזכור בחודש אפריל פורסם כי שר האוצר משה כחלון ושר הבריאות יעקב ליצמן סיכמו על מתווה תמריצים שמטרתו לחזק את הפריפריה ע”י משיכת רופאים. בין היתר סוכם על מתן מענקים למומחים ולמתמחים ברפואת משפחה שייפתחו פנקס התמכות בפריפריה בשנת 2017. זאת בנוסף למאות מליוני השקלים שהקצתה המדינה מאז חתימתה ההסכם הקיבוצי בשנת 2011 מול .

בת אל בנימין

בת אל בנימין

עורכת באתר ערוץ 20

רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.