על רקע המידע האיראני שהושג ע"י המוסד. צילום: עמוס בן-גרשום, לע"מ

גורם מודיעיני בכיר המעורב בפעילות המבצעית המוצלחת של המוסד בלב איראן, משוכנע שהמידע שנאסף הוא משמעותי וחשוב ביותר. "מעולם לא הגיעה אלינו בבית אחת כמות כזאת של מידע. זה אוצר בלום ואתגר עצום כי כל החומר הוא בשפה הפרסית ובכלל נדרשת הבנה גדולה של אנשינו בסוגיות טכניות ומדעיות".

הגורם מוסיף: "החומר מחדש מאוד למודיעין על הגרעין האירני. לא הצגנו לציבור את כל המידע המרשיע שיש לנו על איראן. כעת איראן תצטרך להסביר לעולם איך היא שיקרה לכולם. גילינו שיש להם ציוד שלא אמור להיות להם ושהם ביצעו ניסויים שאסור היה להם לעשות. על כל הצהרה איראנית יש לנו מאה הוכחות שהיא שקרית. היא לא צריכה להפר את ההסכם. היא צריכה רק לקיים אותו כי זה משרת את האינטרס שלה ומקדם אותה לעבר השגת פצצה גרעינית".

בתוך כך נודע שנתניהו הציג בפני הנשיא טראמפ ובכירי ממשלו את עיקרי הממצאים המודיעיניים כבר לפני חודש וחצי, במהלך פגישתם האחרונה בבית הלבן. האמריקנים עודכנו גם על כוונת ישראל לחשוף את המידע המפליל אמש, פחות משבועיים לפני החלטת טראמפ בנוגע להבכם המעצמות.

עם זאת, בירושלים עדיין לא יודעים מה טראמפ יחליט, על אף שדעתו על ההסכם ידועה לכל. ההחלטה לפרסם את המידע שהשיג המוסד הייתה בהתייעצות עם ראשי המוסד, צה"ל ומערכת הביטחון ובאישורם. גורם מדיני בכיר: "מקרון ומרקל הגיעו בשבוע שעבר לקונגרס האמריקני והציגו את עמדתם. השבוע זה היה תורנו להציג את העמדה הישראלית".

אלירן טל
כתב בדסק המדיני של ערוץ 20

רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.