זהו חג הפסח מספר 68 שנחגג בזמן מדינת ישראל.לפני בערך כ-3500 שנה יצאנו ממצרים ביד חזקה ובזרוע נטויה, אך האם יצאנו מעבדות אמיתית לחרות אמיתית? את השאלה הזו כנראה אמשיך לשאול עוד הרבה שנים.

לאיזו חרות התכוונו אבותינו בזמן שכתבו שורות אלה? האם האמינו שכך נראה בעתיד? לא, הם לא האמינו שחרותנו האמיתית תראה כפי שהיא היום. שבערב פסח יותר אנשים הסבו בליל הסדר האחרון אל שולחן התמחוי ואל קערת הצדקה מבשנים עברו. יותר ויותר נזקקים במדינה היהודית חיים במציאות עגומה וכואבת מציאות של "הסעודה האחרונה" שגם היא נערכת בערב פסח והיא איננה סעודה של יהודים או ישראלים, עכשיו הסעודה החגיגית היא של כולנו.

 

סדר. צריך למצוא חרות אחרת. צילום: פלאש 90
סדר. צריך למצוא חרות אחרת. צילום: פלאש 90

 

הם לא האמינו שילדים חפים מפשע יישאו על מצפונם את ההנהגה הכושלת של המדינה הזאת. למדינה שכל מהדורת חדשות או תוכנית אקטואליה –הופכת לזירת מו"מ המקדשת את האמצעים בדרך למטרה: ניצחון בקרב על ליבו של הציבור.

אנחנו ממשיכים לראות מול מסכי הטלוויזיה אצלנו בסלון את הפוליטיקאים מתמודדים בפני משימה בלתי אפשרית – השגת תמיכתו של העם, תוך שמירה על הגזירות הכלכליות שהם מטילים עלינו פעם אחר פעם.

העניין הכלכלי סבוך ומפותל אך בעיקר – חסר חרות .אנו נלחמים לבד מידי יום ביום על חירותנו האמיתית. לפעמים דווקא ניתוק זרם החשמל בבית שופך אור על מציאות שלמה: מעולם לא הייתה מדינת ישראל כה מנותקת "תרתי משמע" כמו שהיא עכשיו.

חרות בינלאומית

בעולם כולו העיניים מופנות למלחמה במזרח התיכון, בסוריה ובשאר המדינות. נכון לכתיבת שורות אלו אין לנו מושג האם פוטין יסכים לבקשתו של נתניהו שלא לירות על מטוסינו בשמי סוריה ואין לדעת לאן תמשיך להתגלגל המלחמה.

אנו הרי עם נבחר מכל העמים ולכן גם הוציאנו אלוקים ממצרים מתחת עבדותו הנוקשת של פרעה שליט מצרים. במקום לדאוג ולהלחם על השגת חירותנו האמיתית, אנו מתעסקים בכל מיני עניינים חיצוניים אוניברסאליים.

מעניין אותנו מה קורה מעבר לבארות הנפט? מעניין אותנו מה קורה עם הפליטים מסוריה, הרודן חסר המצפון והרגש שכפה על עמו עבדות בלתי נידלת עטופה באכזריות חסרת מעצורים? בינתיים המלחמה שם מביאה אותנו לשלב חדש במזרח התיכון ומעניין לראות  האם בסוף הערבים יצאו מעבדותם כלפי השלטון.

בחצר האחורית שלנו, העם הפלשתיני מתאסלם והולך והקרע בינם וביננו גדל. אני תוהה היכן מסתתרת העבדות והחרות שלנו ושל העם ששוכן איתנו?

אנשים מזלזלים אחד בשני החל מהמנהיגים וכלה באזרחים הקטנים. מערכת המשפט לא עומדת בעומד והדבר הקשה ביותר הוא החסך העמוק במנטליות דמוקרטית בקרב חוגים רבים – במדינת ישראל של 2016.

הדעת נותנת שעסקניים פוליטיים שנבחרו פורמלית כדין ניפחו את עצמם וסביבתם והתחילו לעשות רוח – הרבה רוח – על חשבוננו. כך או כך, הם מוכיחים כמה הם מנסים למרר לנו את חיינו בלי לעלות לדיון שום חלופה רצינית לתוכנית הממשלה. כי מעבר לחרות האמיתית שאנו מחפשים ממתינה לה האנרכיה שלא תוביל אותנו לשום חרות שדיברו עליה אבותינו אלא תוביל אותנו לעבדות שתסתיים בכי רע

20 News

20 News