מס מקרקעין מוכר גם כמיסוי מקרקעין והוא יכול להתגלם כהיטל השבחה, כמס שבח מקרקעין וכמס רכישה, מיסים שעשויים להיתפס כשווי ערך, למרות שכל מס מופנה לנישה אחרת מתנאי העסקה. 

כדוגמה לכך נבהיר שאת חלקם יש לשלם במעמד העסקה ואת חלקם יש לשלם רק בעת מימוש ההטבה, ופה נעצור לבחון במה דברים אמורים – הן מבחינת ההבדלים והן מבחינת ההשלכות השונות.

היטל השבחה מהווה תשלום שנגזר בעקבות עליית ערך הנכס. התשלום מועבר לוועדה המקומית שהובילה לעליית הערך, וזאת בשל אחד משלושת התרחישים הבאים: אישור הקלה (מתן אישור לסטות מתוכנית מקורית, כל עוד הסטייה אינה מהותית), אישור תוכנית בניין עיר ואישור שימוש חורג (שימוש שחורג מהמטרה המוגדרת).

עוד נציין שגובה ההיטל מהווה כמחצית מסך עליית ערך השווי (נקבע באמצעות שמאי שמעמידה הרשות המקומית) ויש לשלם היטל השבחה אך ורק ביום שבו הזכויות על הקרקע ממומשות.

מדובר במס ייחודי שמיוחס לרווח שמופק בגין מכירת הזכויות במקרקעין ובגין הרווח שמופק מהזכויות שהולכות יד ביד עם חבירה לאיגוד המקרקעין. חוק זה אינו שווה ערך לפקודת מס, למרות שבפועל לא קיים הבדל משמעותי. בנוסף, החוק תקף עבור נכסי מקרקעין שמצויים בשטחים והוא מתבטל כאשר מדובר במכירה של דירת מגורים שיושבת בשטח ישראל.

כל אדם שרכש מקרקעין בגבולות מדינת ישראל מחויב לשלם מס רכישה למס הכנסה, וזאת בהתאם למדרגות השונות שנוטות להתעדכן מדי שנה (16.1), אך בעיקרון המס נע בין 0 ל 5 %. מבקשים להבין בהתאם למה נעות המדרגות?

ובכן בין היתר ישנה חשיבות לעובדה הבאה: האם מדובר ברכישה של דירה ראשונה או שנייה. מה עוד? מס רכישה יש לשלם בתוך 50 יום מהמועד שבו נחתם הסכם הרכישה.

ייעוץ מקצועי לגבי פטור ממיסים

חשוב לציין שלצד העובדה שחובה לשלם מיסים, גם לא פעם אנשים ראויים לקבל פטור, וזאת כי אותם אנשים נמצאו כזכאים. אי לכך הכרחי להתייעץ עם עו"ד שבקיא בתחום. שנדגים? ובכן בירור קצר עשוי להעלות שעולים חדשים, נפגעי טרור, נכים ובני משפחה שעורכים ביניהם עסקה, עשויים להיות זכאים להקלות מס ואף ליהנות מפטור מלא בכול הנוגע למס רכישה. דוגמה נוספת?

בעת מכירה של דירת מגורים ניתן להימנע מתשלום מס שבח, בהנחה והנכס אינו שימש למגורים, שימש כגן ילדים, שימש כבית כנסת, או אם הבעלות הינה פרטית והדירה שימשה למגורים לאורך 4 שנים.

התמונה השלמה

לאור הדברים, ניתן לראות שקיימות לא מעט הוצאות נוספות בדמות מיסים, הוצאות שעשויות לשנות את הכדאיות של העסקה, ועל כן חשוב לראות את התמונה השלמה, ולו בכדי שיתאפשר לקבל החלטה כלכלית – כזו שמנצלת את המציאות ומונעת תשלומים מיותרים.

אי לכך, ממש כפי שחשוב לבחון תכניות עירוניות עתידיות, לעבור עם קבלן על מצב התשתיות ולהתאים בין עלות כללית לבין סוג המשכנתא הרצויה, כך גם בין היתר ראוי להכניס למשוואה שיקולי מס מקרקעין.

מערכת ערוץ 20

מערכת ערוץ 20


רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.