No Tag To Print

צילום: תומר נאבורג פלאש 90

דרעי: "לא משנה את עמדתי, אצביע בעד הסגר"

בשונה מעמדת משרד הבריאות, ולמרות העלייה בתחלואה ומספר החולים הקשים שהגיע לשיא, מסתמן כי הטלת הסגר תחול מיום שישי, ערב ראש השנה

הממשלה מתכנסת בשעות אלו בכדי לדון על מתווה הסגר הסופי שיוטל על אזרחי ישראל כחלק מהמאמצים להילחם בנגיף. הסגר יחל ככל הנראה מיום שישי הקרוב.

גמזו אמר בישיבת הממשלה כי "אנחנו רואים את תמונת ההדבקות, הנתונים עולים. ככל שהאוכלוסייה לא תהיה ממושמעת כך נראה יותר מבוגרים חולים שידבקו". השר אריה דרעי אמר "לא משנה את עמדתי, אצביע בעד הסגר".

שר הבריאות יולי (יואל) אדלשטיין אמר בפתח ישיבת הממשלה: "מכניסתי לתפקיד הובלתי יחד עם ראש הממשלה לפתיחת המשק תוך התוויית "תו סגול" בהידברות עם ענפי המשק השונים. אבל בד בבד דרשתי לקיים אכיפה אגרסיבית, אפקטיבית ובלתי סלחנית. לצערי, זה לא קרה. עכשיו אין מנוס מקיום סגר. הבאנו הצעה. ממש לא אהיה מאושר כשהיא תאושר. זהו יום קשה מאוד למדינה. אבל היא הצעת אין ברירה".

צילום: יונתן זינדל פלאש 90

"לכן אני מבקש", אמר אדלשטיין, "שיהיה ברור – מלבד שינויים קוסמטיים כאלה ואחרים, לא אאפשר משא ומתן על התכנית. אני אומר כבר בתחילת הדיון בצורה ברורה – אם התכנית לא תתקבל אמשוך אותה ולא אביא תכניות חלופיות. הקורונה היא לא עניין פוליטי ולא עניין לפופוליזם. היא עניין של חיים ומוות. אני מציע לכל מי שטוען שאפשר אחרת, לעשות סיורים בבתי החולים, במחלקות הקורונה, ולראות את המצב".

עוד אמר שר הבריאות אדלשטיין: "ביקשתי ממזכיר הממשלה שטרם הבאת הצעת משרד הבריאות להצבעה בממשלה שיתייעץ איתי. אם יהפכו את התכנית לגבינה שוויצרית אמשוך את ההצעה. המשמעות תהיה שהחל מיום שלישי הקרוב לא תהיה כל הגבלה על הציבור. זו תהיה אמירה של הממשלה שהיא בוחרת בדוקטרינת "הידבקות העדר". המחיר יהיה כמה אלפי מתים. לא אתן יד לכניעה ללחצים רק כדי למצוא חן בעיני אנשים כאלה ואחרים".

כזכור, שרים רבים מתנגדים למתווה הנוכחי. שר השיכון אף הגדיל לעשות והתפטר מתפקידו לנוכח סגירת בתי הכנסת בחגים ש"סומנה מראש" לדבריו.

צילום: מרים אלסטר פלאש 90

שר החינוך יואב גלנט הביע אף הוא את מורת רוחו מהעניין ואמר כי יש לסגור את מערכת החינוך רק ביום שישי, עם התחלת הסגר. אל גלנט מצטרף השר שמולי,  אשר מתנגד לסגירת המעונות לגיל הרך.

השר עמיר פרץ הביע התנגדות נחרצת למהלך ואמר: "אני התנגדתי לסגר בקבינט הקורונה, אני מתכוון להתנגד גם מחר. אני חושב שחלק מהיכולת שלנו להחזיר את האמון בינינו לבין הציבור זה לקבל החלטות ברורות וחד משמעיות".

צילום: תומר נאבורג פלאש 90

שר האוצר ישראל כ"ץ מתח ביקרות בישיבת הממשלה נגד משרד הבריאות: "משרד הבריאות לא נערך כראוי למרות שקיבל את כל המשאבים הדרושים להתמודדות עם תחלואה בהיקפים גדולים בהרבה מזו הקיימת כעת, ולכן אנחנו צריכים כעת לקבל החלטות קשות. יש צורך לייעל את מערכת האכיפה, כדי למנוע הפרות ולאפשר למשק להמשיך ולפעול".

‏השר אקוניס דיבר גם הוא נגד הצעת משרד הבריאות: "סגר כללי מלא הוא אסון לכלכלת ישראל. זה לא ריסון מהודק, זה ריסוק מהודק! צריך למצוא איזון לבין צרכי הכלכלה לצרכי הבריאות, ולכן מיד לאחר החג, צריך לאפשר למשק לחזור במגבלות, כולל מסחר, מסעדות, מלונאות וצימרים וכמובן לבטל את מגבלת 500 המטרים".

כזכור, התכנית מדברת על שלושה שלבים: סגר, ריסון מהודק ותכנית הרמזור: הממשלה תקבע את המועדים לכניסה לתוקף של השלבים השונים, תוך תשומת לב לכך שעומדים ביעדים של השלבים הקודמים להם.

השלב הראשון: סגר

1. הגבלות תנועה של 500 מטר ממקום המגורים.
2. סגירת מערכת חינוך, למעט חינוך מיוחד (כיתות ה' ומעלה לימוד מרחוק לאורך החגים).
3. סגירת פעילות המגזר הפרטי והציבורי (עבודה מהבית ככל הניתן), למעט עבודות חיוניות, מרכולים, בתי מרקחת ועסקים חיוניים.
4. תפילות במרחב הציבורי בהתאם למתווה שיוסכם.
5. סגירה מלאה של מסעדות (למעט שירות משלוחים), פנאי ובילויים, עסקים ומסחר ותיירות פנים.

כאמור, במידה והסגר יביא לתוצאות הרצויות, עוברים לשלב השני.

השלב השני: ריסון מהודק

1. הגבלת מעבר בין ערים.
2. הגבלת התקהלויות לאורך כל התקופה, על פי מגבלות הצבע האדום ברמזור.
3. מסעדות ומקומות פנאי ובילוי יישארו סגורים.
4. סגירת מערכת החינוך, למעט חינוך מיוחד, לאורך כל התקופה, מלבד למידה מרחוק לכיתות ה' ומעלה. חידוש הלימודים לאחר סוכות ייבחן בהערכת מצב מיוחדת.
5. מגזר ציבורי במתכונת חירום.
6. מגזר פרטי – עבודה בהיקף 30%-50% במקומות ללא קבלת קהל (משרדים, מפעלים וכו') – עבודה מהבית לכל מי שיכול.

השלב השלישי: תכנית הרמזור

מעבר לפעילות בהתאם לתכנית הרמזור בסיום שני השלבים הראשונים.

בקבינט מדגישים, כי המעבר בין השלבים ייעשה תמיד לאחר הערכת מצב מחודשת, ובהתאם להצבעה על ירידה בתחלואה. הקריטריונים יוחלטו על פי גמזו עד יום ראשון הקרוב.

מה לגבי תחבורה ציבורית?

• פעילות התחבורה הציבורית תותאם להיקף הפעילות במשק, בהתאם למתכונת שהונהגה ע"י משרד התחבורה בתקופת ההגבלות במרס-אפריל 2020.