מליאת הכנסת אישרה בקריאה טרומית את הצעת חוק שירות ביטחון (תיקון – הסדר מעמדם של לומדי התורה), התשע"ח-2018 של חבר הכנסת יואב בן צור (ש"ס) וקבוצת חברי כנסת. 59 תמכו 38 התנגדו, בהם חברי הכנסת של ישראל ביתנו כולל השרה סופה לנדבר.

לפני ההצבעה,  מליאת הכנסת דחתה בקריאה טרומית שבע הצעות חוק לפיזור הכנסת העשרים שהוגשו ע"י חברי הכנסת אילן גילאון (מרצ), יצחק הרצוג, עמיר פרץ ,מיקי רוזנטל (המחנה הציוני), יאיר לפיד(יש עתיד), אחמד טיבי ואיימן עודה (הרשימה המשותפת). ההצעות ביקשו לפזר את הכנסת העשרים ולקיים לכנסת העשרים ואחת בתוך 90 ימים מיום פרסום החוק. 47 ח"כים תמכו בהצעות ו-65 התנגדו.

נתניהו: "הבטחתי וקיימתי"

קודם לכן, נשא ראש הממשלה נאום בזק במליאת הכנסת לאחר שנפתר . במהלך הנאום זכה נתניהו להפרעות רבות מצד האופוזיציה. נתניהו אמר: "אדוני היו"ר, אמרתי אתמול שאעשה מאמץ עליון אחרון למנוע בחירות ולהמשיך לקיים את הממשלה הטובה בראשותי. ממשלה שמביאה הישגים אדירים למדינת ישראל. הבטחתי – וקיימתי".

"אני מודה לשותפיי בקואליציה שגילו אחריות כדי שנוכל להמשיך להוביל בנחישות ובהצלחה את מדינת ישראל בביטחון, בכלכלה, בחברה וביחסי החוץ. משימות גדולות עוד לפנינו וחשוב מאוד שהחלטנו יחד – להמשיך יחד. לטובת אזרחי ישראל ולטובת מדינת ישראל. אני מבקש להודות במיוחד לשר יריב לוין, שקם ממיטת חוליו, ועשה עבודה נפלאה. תודה לך יריב. אני בטוח שאני מדבר לא רק בשמי אלא גם בשם ראשי כל המפלגות".

נתניהו עקץ את חברי האופוזיציה, ואמר: "זה היה מפחיד, אה? אני שמח שהצבע חזר ללחיים שלכם. אני יודע שחסכתי לכם מפח נפש גדול. כי אם היו בחירות אני הייתי חוזר לעמוד כאן ואתם הייתם חוזרים לפרשן אותי משם. כי התמיכה של הציבור בנו היא אדירה ולכן אנחנו חוזרים יחד לעבודה למען עמנו ולמען מדינתנו".

לפיד. צילום: הדס פרוש, פלאש 90

 

אחרי נתניהו, עלה לדבר גם ח"כ יאיר לפיד (יש עתיד), שמפלגתו הגישה את הצעת האי-אמון: "אדוני ראש הממשלה, עלית הנה לדוכן ואמרת החלטנו להמשיך יחד. אתה ראש ממשלת ישראל. היחד הזה כולל גם אנשים שלא מסכימים איתך. היחד הזה כולל גם את משטרת ישראל, כולל גם את בתי המשפט וכולל גם את מוסדות השלטון. היחד הזה כולל אפילו את האופוזיציה. היחד הזה כולל את החובה הקדושה שלך לחבר את חלקי עם ישראל במקום להפריד, לשסע ולפצל ולהסית אחד נגד השני. זה באמת להמשיך יחד. היחד הזה כולל את חיילי צה"ל שאותם זרקת מתחת לגלגלים של הקואליציה שלך בתמורה לעוד כמה חודשים בשלטון. זה החלטנו להמשיך יחד. לא הטרלול הזה שאתם הובלתם בחודשים האחרונים. ערכים זה ביחד. לא משחקים פוליטיים זה ביחד".

מתווה הפשרה המלא

מוקדם יותר, ועדת השרים לחקיקה החליטה פה אחד על חופש הצבעה סיעתי – כל מפלגה בהתאם להחלטת יושב ראש המפלגה – לגבי . על פי ההחלטה, לאחר אישור החוק בקריאה טרומית הליך החקיקה יימשך לאחר הבאת חוק ממשלתי של משרד הביטחון, בהסכמת כל סיעות הקואליציה ובתיאום עם היועץ המשפטי לממשלה. בהתאם להחלטה זו, הממשלה צפויה לצלוח את משבר .

לפי המתווה, כל יו"ר סיעה יקבע את עמדת מפלגתו בנוגע לחוק הגיוס של ח"כ בן צור וכך יצביעו כל חברי סיעתו בהצבעה הטרומית. בכך, מבטיחה הממשלה רוב מספיק לאישור החוק כשישראל ביתנו תוכל להתנגד.

עם זאת, המשבר נדחה בכחודשיים. בראשית המושב הבא יגיש שר הביטחון אביגדור ליברמן הצעת חוק ממשלתית לעניין הגיוס, התואמת את המלצות הוועדה שהתקיימה במשרד הביטחון.

לאחר שההצעה תאושר בוועדת השרים לחקיקה ותעבור קריאה ראשונה בכנסת היא תמוזג עם הצעת חוק של חבר הכנסת בן צור לצורך הכנתה לקריאה שנייה ושלישית. הנוסח לקריאה שניה ושלישית יגובש בהסכמת כל מרכיבי הקואליציה.

ראש הממשלה בנימין נתניהו במליאת הכנסת, מרץ 2018. צילום: מרים אלסטר, פלאש 90
ראש הממשלה במליאת הכנסת, מרץ 2018. צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

ליברמן: "מילה זו מילה"; בנט: "השכל הישר ניצח"

בתגובה לאישור מתווה הפשרה, אמר הערב שר הביטחון אביגדור ליברמן: ""מילה זו מילה! המתווה עליו עמדנו לכל אורך הדרך התקבל במלואו:‬ ‫1. ישראל ביתנו תצביע נגד חוק ההשתמטות. ‬ ‫2. עד לתחילת מושב הקיץ יגבש הצוות המקצועי במשרד הביטחון את הצעת החוק, שעל בסיסה תגובש הצעת חוק ממשלתית.‬‫3. החקיקה בנושא דת ומדינה תוקפא. נמשיך לעמוד על שמירת הסטטוס קוו."

בתגובה להשגת הפשרה, אומר השר נפתלי בנט: "לפעמים אנחנו צריכים להיות המבוגר האחראי ואנחנו שמחים לעשות את זה. ישבנו עם כל מרכיבי הקואליציה ופתרנו את כל החיכוכים".

בנט הוסיף: "לא היינו לבד במאמץ, הרבה אנשים היו עם ראש אחראי של שיקול דעת ועם הבנה שלא טוב למדינת ישראל ללכת לבחירות שנתיים לפני הזמן".

סגנית שר החוץ ציפי חוטובלי על פתרון משבר הבחירות: "פתרון המשבר הזה הוא הדבר הנכון למדינת ישראל, שצריכה יציבות שלטונית. הציבור אומר בכל סקר שזאת הממשלה שהוא רוצה לראות גם אחרי הבחירות, ולכן הדבר ההגיוני והטוב לעשות הוא להמשיך להנהיג את העם בדרך בה בחר."

מוקדם יותר העריך גורם בלשכת ראש הממשלה בשיחה עם כתב ערוץ 20 שהקואליציה תשרוד גם את המשבר החמור שפרץ סביב סוגיית חוק הגיוס. "נתניהו ואנשיו עושים מאמצים עילאיים למנוע בחירות", אמר הגורם והוסיף: "נכון לעכשיו איום הבחירות מתרחק מאתנו משמעותית".

השר יריב לוין, שליחו של נתניהו למשימות מיוחדות, פועל בשעות האחרונות כדי לגבש הסכמות אחרונות בין הצדדים. ההסכמות האלה יבטיחו את הישרדות הממשלה ויאפשרו להעביר את חוק הגיוס. ככל הנראה חוק הגיוס יעבור בקריאה טרומית, ישראל ביתנו תצביע נגד אך לא ינקטו נגדה צעדים, ובהמשך תגובש הצעת חוק בהסכמת מערכת הביטחון.

כך או כך, מקורבי ראש הממשלה מבהירים כי נתניהו לא התכוון בכל מקרה לפטר את השרה סופה לנדבר, מהלך שהיה מוביל לפרישה מידית של ישראל ביתנו ולהליכה לבחירות.

אלירן טל
כתב בדסק המדיני של ערוץ 20

רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.