השר נפתלי . צילום: פלאש 90
יוזמת בנט לפשרה בחוק הלאום: המדינה תוכל לייעד אזורים ליהודים בלבד – באזורים שיוגדרו בעלי עדיפות לאומית. לפי הדיווח ב’ישראל היום’, מסתמן כי ישנה הסכמה קואליציונית לפשרה.
עוד לפי הדיווח של מתי טוכפלד וגדעון אלון האזורים שיכללו בהגדרה הם בין היתר . למעשה, לפי מתווה הפשרה יחולק סעיף 7 סביבו נוסבת המחלוקת לשני סעיפים נפרדים. לפי סעיף 7 (א): “המדינה תפעל לייהוד הנגב והגליל ואזורים ויישובים נוספים שייקבע ביחס אליהם כי הדבר נדרש משיקולים לאומיים, ולפיתוח התיישבות יהודית בהם, בין היתר באמצעות תמריצים לעידוד הגירת יהודים אליהם”.
הנשיא באירוע. צילום: מארק ניימן, לע”מ
נוסח ב’ בסעיף 7 המוצע בחוק אומר כי: “המוסדות הלאומיים, באופן עצמאי או בשיתוף פעולה עם גורמי המדינה, יפעלו ליישוב יהודים בכל חלקי הארץ”.
כזכור השבוע התעוררה מחלוקת לגבי הנוסח הנוכחי של החוק. בין היתר מצד ומצד . גם הביע חשש מהשלכותיו של סעיף 7 (ב) הקובע כי: “המדינה רשאית לאפשר לקהילה, לרבות בני דת אחת או בני לאום אחד, לקיים התיישבות קהילתית נפרדת”.
במכתב ששלח ריבלין לחברי הכנסת נכתב כי: “לתוככי החברה הישראלית: האם בשם החזון הציוני אנו מוכנים לתת יד להפליה והדרה של איש או אישה על רקע מוצאם? הנוסח המוצע של סעיף 7(ב) העומד בפניכם לדיון, מאפשר למעשה לכל קהילה, בצורה הרחבה ביותר וללא שום הגבלה או איזון, להקים יישוב ללא מזרחיים, ללא חרדים, יישוב ללא דרוזים, ללא להט”ב. האם זו משמעותו של החזון הציוני? בטוחני כי לא זאת הייתה כוונת מציעי החוק, וכי אין זאת כוונתכם, חברי הוועדה, חברי הכנסת”.
עדי דניאל

עדי דניאל

עורכת חדשות באתר ערוץ 20

רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.