הופצה הצעת ההחלטה בעניין ירושלים, עזה ויו"ש במסגרת ההצבעה הצפויה ב-1.5 באונסק"ו. ההצעה שהופצה אמנם עדיין לא רשמית, אך היא מציגה הישג משמעותי למשרד החוץ והדיפלומטיה הישראלית באחת הזירות הכי קשות ועוינות לישראל בזירת האו"ם – ארגון אונסק"ו. לאחר סדרה של החלטות בהן נעשה ניסיון בוטה למחוק את הקשר של העם היהודי למקומות הקדושים בירושלים, תוך ניסיון לאסלם אותם באופן מוחלט, החליטו מדינות ערב לקחת צעד אחורה בעניין הר הבית והכותל.

עידן חדש באו"ם?
עידן חדש באו"ם?

 

הצעת ההחלטה קוצרה ורוככה באופן ברור. יחד עם זאת, עדיין מדובר בהצעה עם מרכיבים פוליטיים ושקריים. בשבועיים האחרונים החל מאמץ מרוכז נוסף חובק עולם של משרד החוץ והמשלחת בפריז כשברגעי ההכרעה צפוי ראש הממשלה כמו בפעמים קודמות להוביל את המאבק ההסברתי והדיפלומטי. ברוב פגישותיו של שגריר ישראל באונסק"ו, כרמל שאמה הכהן, עם מדינות רלוונטיות, עולה נושא רדיפת ישראל במוסדות האו"ם.

כמו כן, מסייג שאמה הכהן ואומר כי "כשמדובר בהחלטות אנטי-ישראליות ביוזמת מדינות ערב, הישגים וסיכומים סופרים רק במדרגות ביציאה מהבניין בסיום ההצבעה. עדיף לקבל טיוטת החלטה ללא פגיעה ודקירה ישירה בהר הבית והכותל שהם הלב של העם היהודי, אבל אין לנו כוונה לשתוק כשדוקרים אותנו במקומות אחרים גם אם הם פחות רגישים".

שגריר ישראל באונסק"ו, כרמל שאמה הכהן. צילום: קובי גדעון, פלאש 90
"היעד שהיה נראה עד לא מזמן פנטזיה הפך למטרה ברת השגה". שגריר ישראל באונסק"ו, כרמל שאמה הכהן. צילום: קובי גדעון, פלאש 90

 

"מדינת ישראל החליטה לשים סוף לאובססיה וההסתה נגדה בארגונים הבין-לאומיים, גם אם זה ייקח שנים, ועד אז לייקר מאד את המחיר שמשלמים היוזמים והשותפים לכך, שכן עד לא מזמן זה היה בחינם", מסביר שגרירנו. "אין ספק שעם הממשל החדש בוושינגטון בראשות הנשיא טראמפ, והשגרירה הנפלאה באו"ם הגברת ניק היילי, היעד שהיה נראה עד לא מזמן פנטזיה הפך למטרה ברת השגה. בכל מקרה נעבוד בחודש הקרוב מסביב לעולם ומסביב לשעון כדי להמשיך ולהסביר את האמת שלנו העכשווית וההיסטורית ונצפה אך לא נבנה גם על שפיות והגינות מצד שכנינו".

ככל הנראה, לא יעמדו להצבעה. הר הבית והכותל. צילום: פלאש 90
ככל הנראה, לא יעמדו להצבעה. הר הבית והכותל. צילום: פלאש 90

 

"לא ייתכן שכותבי הדו"חות מעולם לא ביקרו בעזה"

גם סגנית שר החוץ ח"כ ציפי חוטובלי מגויסת לטובת המאבק הלאומי ברדיפה הישראלית בזירת האו"ם. אתמול היא נפגשה עם סגנית מזכ"ל האו"ם אמינה מוחמד בניו יורק כדי לדון ברפורמות הנדרשות על מנת שהארגון יפסיק להפלות לרעה את ישראל. חוטובלי העלתה בפני סגנית המזכ"ל את סוגיית הדו"חות האנטי ישראלים שמופקים באו"ם ומוסדותיו ואמרה כי "לא ייתכן שגורמים שכותבים את הדוחות נסמכים על מידע מארגונים שמעולם לא ביקרו בעזה".

"אונר"א צריך להמשיך ולתפקד כארגון הומניטרי בלבד". חוטובלי ביציאתה מהפגישה עם סגנית מזכ"ל האו"ם

סגנית השר שיבחה את אמינה מוחמד על גניזת הדו"ח האחרון של הנציבות הכלכלית והחברתית של האו"ם למערב אסיה (ה-ESCWA) שקבע כי ישראל מפעילה משטר אפרטהייד. ביטול הדו"ח הביא אף להתפטרותה של יו"ר הארגון, רימה חלף הירדנית, שלדברי חוטובלי "הפכה את הארגון לכלי תעמולה ערבי נגד ישראל".

כמו כן, סגנית השר חוטובלי התייחסה בפגישתן למחסור של ישראלים בעמדות מפתח באו"ם וביקשה ממוחמד למנות בכיר או בכירה ישראליים לתפקיד תת מזכ"ל האו"ם.

"אונר"א צריך להמשיך ולתפקד כארגון הומניטרי בלבד", חוטובלי עם סגנית מזכ"ל האו"ם, אמינה מוחמד. צילום: אלכסי רוזנפלד
"אונר"א צריך להמשיך ולתפקד כארגון הומניטרי בלבד", חוטובלי עם סגנית מזכ"ל האו"ם, אמינה מוחמד. צילום: אלכסי רוזנפלד

 

עוד העלתה חוטובלי בפני הסגנית את נושא אונר"א וביקשה לטפל בפליטים הפלשתינים על פי העקרונות של סוכנות הפליטים של האו"ם, ה-UNHCR: "המצב בו לפלשתינים יש ארגון המנציח את הפליטות לדור חמישי צריך להסתיים והגדרת הפליטות שלהם חייבת להיות זהה לזו המקובלת בסוכנות הפליטים של האו"ם המוגבלת לדור ראשון בלבד. אונר"א צריך להמשיך ולתפקד כארגון הומניטרי בלבד".

את הפגישה סיכמה סגנית השר באומרה כי "מורגשת רוח חיובית מהנהגת האו"ם החדשה כמו גם מהממשל האמריקאי של טראמפ ואני אופטימית לגבי שינויים משמעותיים כלפי ישראל בזירת האו"ם".אביה ריש

אביה ריש

עורכת תוכן, אתר ערוץ 20