אתמול (ד') אמרו גורמים אמריקאים לנציגים ישראלים כי האמריקאי לא מתכוון להפוך את נאומו של מזכיר המדינה ג'ון קרי להחלטה במועצת האו"ם, כך פורסם ב-"360". אותם גורמים הצהירו כי ארצות הברית לא תפקיר את שוב.

בישראל קיים חשש מועידת השלום הבינלאומית שתתקיים ב-15 בינואר בצרפת ומעריכים כי מסקנות הוועידה יהיו שליליות כלפיה. הגורמים האמריקאים הרגיעו ואמרו כי ארצות הברית לא תתן למסקנות שיתקבלו להפוך להחלטה במועצת הביטחון. יחד עם זאת, לא נפסלה על הסף אפשרות נוספת של אי הטלת אמריקני במקרה ותעלה להצבעה החלטה כזו או אחרת כלפי ישראל.

צילום: פלאש 90
בישראל כבר לא סומכים עליו. הנשיא . צילום: פלאש 90

האמריקאים ניסו להוריד את המתיחות הקיימת בין ישראל לממשל אובמה כשהסבירו שההימנעות של ארצות הברית בהצבעה על החלטה 2334 של לא היתה הפרה של הבטחות אמריקאיות קודמות כלפי ישראל, מהסיבה שנוסח ההצעה היה מאוזן, בעוד ההבטחה האמריקאית היא הטלת וטו על הצעות חד צדדיות נגד ישראל. לדבריהם עצם הבקשה מהפלסטינים לחדול מן ההסתה הופכת את ההצעה למאוזנת.

למרות הדברים שאמר לאחרונה בן רודס, יועצו של אובמה בראיון ל-CNN כי ארה"ב תטיל וטו על החלטות חד צדדיות או הכתבות של הסכם שלום, בישראל לא כלל לא בטוחים שכך יהיה. "אחרי מה שהיה, רמת האמון אינה גבוהה. נערכים לכך שלמועצת הביטחון תוגש החלטה נוספת שגם אותה האמריקאים לא יבלמו", אמרו בירושלים.

ניר מועלם

ניר מועלם

עורך חדשות, ערוץ 20.
ניר מועלם

רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.