שיגור הרקטות מסוריה לישראל בתגובה לפעולה הישראלית, בא בהנחיה ישירה של הגנרל קאסם סולימאני, מפקד כוח “קודס” ב”משמרות המהפכה” כחלק המדיניות החדשה של טהראן – תגובה בכל מחיר על תקיפות ישראליות של יעדים איראנים בסוריה או בעיראק.
במהלך הלילה צה”ל תקף בעוצמה רבה כ-20 מטרות של הצבא הסורי ומטרות איראניות הכוללות רקטות של המליציות השיעיות ברחבי סוריה. ישראל מאותת לאסד כי הוא הנושא באחראיות לנעשה משטחו וכי היא לא תקבל פגיעה בריבונות שלה.

נשיא איראן חסן רוחאני. צילום: רויטרס

ישראל לקחה בחשבון בשיקולי התקיפה גם את המצב הפנימי באיראן וההפגנות הנרחבות נגד העלאת מחירי הדלק, דברים המטרדים מאוד את המשטר וזאת על בנוסף למהומות בעיראק ובלבנון.
ישראל הסירה הפעם את מסך העמימות מעל התקיפה בסוריה כדי להעביר גם באופן פומבי את המסר לשליטי טהרן ולגנרל קאסם סולימאני.
על פי ערוץ אל ערבייה ישראל תקפה יועצים איראניים של הנשיא הסורי בשאר אסד.
בפעולה זו ישראל מנסה להבהיר לאיראן כי לא תסכים לכך שהיא תפתח במלחמת התשה נגדה בגבול הצפון במקביל לחזית שהיא מנסה לפתוח נגדה מגבול רצועת עזה.

אדם מניף דגל ענק של איראן סוריה ופלסטין בהגנות תמיכה בטהרן. צילום: רויטרס

ספק אם ישראל תצליח לשנות את המשוואה שקבע הגנרל קאסם סולימאני “ירי תמורת ירי” ולכן ישנו צפי לתגובה מצדה.
מאז ה-14 בספטמבר, עם תקיפת מתקני הנפט בסעודיה ולנוכח חוסר התגובה של ארה”ב וסעודיה לאותה תקיפה, איראן מרגישה כי היא “על הסוס”. בהתאם לאותו דפוס פעולה, איראן העקשנית ונחושה, לא תוותר כנראה על תגובה מצדה הפעם בעיתוי שנוח לו ובהפתעה.

טיל איראני. צילום ארכיון מתוך שידורי הטלויזיה האיראנית

העקשנות האיראנית מתבטאת גם בהמשך בנייתו של בסיס “האימאם עלי” בגבול סוריה-עיראק במטרה להשלים את בסיוס ובניין הכוח של איראן נגד ישראל ולהשלים את “עניבת החנק”.
המשך הפעילות הישראלית נגד הנוכחות האיראנית בסוריה תלוי הרבה בתגובה הרוסית. ישראל מתנהלת בזהירות מול נוכחות כוחות הרוסים בסוריה כדי למנוע נפגעים, אבל אסור לה להגיע שוב למשבר עם הרוסים כפי שהיה לאחר הפלת המטוס הרוסי לפני כמה חודשים על ידי ההגנה האווירית הסורית, ישראל הואשמה על לא עוול בכפה ולקח זמן רב ליישב את המשבר.

מערכת ערוץ 20

מערכת ערוץ 20


רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.