עמית ואלדר, שני צעירים ישראלים יצאו למסע הסברה מרגש בנורבגיה מטעם ארגון StandWithUs, פגשו מאות אנשים מרקעים שונים והתמודדו עם אתגרים רבים במאבק על תדמית ישראל. בין עשרות המפגשים הם גם פגשו שני פליטים מסוריה, אח ואחות, שנמלטו לנורבגיה והתחילו פרק חדש בחייהם. השניים נורא התרגשו לפגוש את הצעירים הישראלים וסיפרו להם כיצד חונכו לשנוא את ישראל, אך לאחר שהם עזבו את סוריה תפיסתם השתנתה לחלוטין. הם גילו שישראל תורמת המון לעולם ומעבירה סיוע לפליטים ממלחמת האזרחים בארצם ועם סיום השיחה טענו שהיום הם מאוד אוהבים את ישראל, חושבים שישראלים הם אנשים מאוד טובים וחולמים לבקר בארץ.

עמית ואלדר. צילום: MIFF

למרות המפגש החיובי עם הפליטים מסוריה, באחת ההרצאות בנורבגיה קמה אישה שטענה כי היא פליטה פלסטינית מעזה. לעיני כל היושבים בקהל היא הטיחה בהם האשמות קשות, קראה להם "רוצחים" וטענה כי צה"ל אחראי למותם של בני משפחתה. עמית ואלדר התייחסו אליה בכבוד רב והביעו הבנה לכאב שהיא הפגינה אבל היא המשיכה לתקוף אותם. בשלב מסוים האנשים באולם רצו להוציא את האישה מהאולם, אבל עמית ואלדר התעקשו שהיא תישאר וניסו לייצר איתה דיאלוג אמיתי על המציאות המורכבת של הסכסוך. האישה לא הייתה מעוניינת לדבר איתם ויצאה מהמקום.

כמו כן, במהלך המסע בדרכים הם ביקרו במספר מקומות ברחבי נורבגיה ושוחחו עם מאות אנשים, שרובם לא הכירו את הסיפור של ישראל או את האתגרים שעימה היא מתמודדת. מלבד ההרצאות והמפגשים הם גם הגיעו לעיירה קטנה ויפהפייה בשם "אולסון", שם הם גילו אתר הנצחה לזכר ארבעת בני משפחת סטיינפלד – המשפחה היהודית היחידה שחיה שם בתקופת מלחמת העולם השנייה. למרות שלא חיים שם יותר יהודים, הקהילה המקומית הפכה את ביתם לאתר זיכרון והביקור במקום עורר באלדר ועמית המון רגשות ומחשבות על זהותם, על האופן שבו יהודים נרדפו גם במקומות הנידחים ביותר וגם על האקטיביזם של תושבי נורבגיה.


רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.