בטענה לחשש מטרנספר בכפייה ולהפרה הפרה של אמנת ז'נבה, דורש מישראל להפסיק להרוס בתים של פלסטינים בשטח C. לדברי דיפלומטים ישראלים ואירופאים, המסר הועבר  על ידי שגריר בישראל,לארס פאבורג־אנדרסן בשם כל חברות האיחוד למנכ"ל החדש . כך דיווח היום ברק רביד באתר "הארץ".

יובל רותם, מנכ"ל משרד החוץ. צילום: משרד החוץ
יובל רותם, מנכ"ל משרד החוץ. צילום: משרד החוץ

לפי הדיווח בשבוע שעבר התקיימה  פגישה בין רותם ובין  כל שגרירי המדינות החברות באיחוד האירופי בתל אביב.  למרות שנועד בתחילה לכלול לכלול תדרוך שגרתי הפך המפגש לזירת עימות בנוגע למדיניות הממשלה בשטח C.כבר בתחילת האירוע אמר פאבורג־אנדרסן שהוא מבקש לנצל את הפגישה כדי להעביר לרותם מסר שאושר על ידי הוועדה המדינית־ביטחונית במוסדות האיחוד האירופי, המייצגת את כל 28 המדינות החברות בארגון. השגריר הקריא מסמך בעניין אשר נוסח לפי הדיווח בלשון חריפה ובו כונתה ישראל "הכוח הכובש".

בין היתר נכתב במסמך שהוקרא כי: "צעדי אכיפה כגון טרנספר בכפייה של אוכלוסייה, הריסת בתים והחרמה של מבנים הומניטריים, כולל כאלה שמומנו על ידי האיחוד האירופי, והפרעה למתן סיוע הומניטרי, עומדים בסתירה למחויבויותיה של ישראל לפי החוק הבינלאומי, כולל סעיפים של אמנת ז'נבה הרביעית… וגורמים סבל לאזרחים פלסטינים פשוטים". עוד הקריא השגריר, "אנו קוראים לישראל, שהיא הכוח הכובש, לעמוד במחויבויות שלה כלפי האוכלוסייה הפלסטינית בשטח סי, להפסיק את הריסת הבתים ולאפשר גישה לסיוע הומניטרי. אנו קוראים לישראל להאיץ אישור של תוכניות מתאר עבור פלסטינים, לעצור טרנספר בכפייה של אוכלוסייה, להקל את ההליכים להשגת אישורי בנייה לפלסטינים, להבטיח גישה של פלסטינים למים ולענות על הצרכים ההומניטריים".

עוד דווח כי האווירה בפגישה הפכה מתוחה מאוד וכי מנכ"ל משרד החוץ הגיב למתרחש בסרקסטיות ואמר: "זו צורה נהדרת להתחיל את הפגישה הראשונה עם מנכ"ל משרד החוץ". עם זאת, דובר משרד החוץ עמנואל נחשון אישר את הגשת המחאה והמסמך של השגרירים האירופאים והדגיש כי הפגישה התנהלה באווירה עניינית.

 הרקע למחאה האחרונה של האיחוד האירופי והמדינות החברות בו הנוגע לשטח C  קשורה בכוונה להרוס את  422 הבתים בכפר הבדואי חאן אל־אחמר. הכפר ממוקם באזור E1, הממוקם בין מעלה אדומים לירושלים.

עדי דניאל

עדי דניאל

עורכת חדשות באתר ערוץ 20

רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.