לירן חייט זכה בהגרלת "מחיר למשתכן", אך כשניגש לסניף הבנק שלו בבקשה לקבל אישור למשכנתא, נתקל בסירוב. "עברתי בשלושה בנקים האמת ובשלושתם קיבלתי את אותה התשובה. לפני דקה חזרו אליי מבנק דיסקונט עם תשובה סופית: נכון לרגע זה לא ניתן להגיש בקשה למשכנתא לפרויקט של מחיר למשתכן".

הבנקים קיבלו הוראה שלא להגיש בקשות עד שיקבלו הבהרות מבנק ישראל. לדברי הבנקים, הם אינם מוכנים לקחת ערבות על בבת עינו של שר האוצר. חייט זכה לשיחה מיוחדת משר השיכון יואב גלנט שהודיע לו כי הוא הזוג הראשון שזכה בהגרלת "מחיר למשתכן".

לאחר השיחה עם גלנט פנה חייט אל הבנק על מנת להגיש בקשה לקבלת משכנתא. הבנק הסביר לו כי הוא יצטרך להביא הון עצמי של 25% מערך החוזה, אך היות וערך הדירה האמתי גבוה יותר מהסכום המצוין בחוזה, משמעות הדבר היא שחייט יצטרך להביא הון עצמי בשווי 50% ממחיר הדירה. לאחר מו"מ בן שבוע, קיבל חייט תשובה שלילית.

"זה הסיכוי היחיד שלנו לקנות בית", הוא אומר בעצב, "אין לנו סיכוי להשיג 200 אלף ש"ל בהון עצמי. קשה להגיע לסכום כזה עם המשכורות הנמוכות באזור שלנו".

חבר הכנסת אלי כהן, חבר במפלגת 'כולנו' השיב לטענות ואמר: "בנק ישראל צריך לבוא ולהתערב במידי. אני מבטיח שכל אותם זוגות צעירים יקבלו את המשכנתא. מרגע שהתוודענו לסוגיה אנו עובדים במשרד האוצר על פתרון הבעיה. יש שאלות על ההתנהלות של הבנקים. ברגע שהקבלנים העמידו את כל הערבויות, לא אמורה להיות בעיה. אני מקווה שלא מדובר בנקמה על הגבלת שכר הבכירים".

מערכת ערוץ 20

מערכת ערוץ 20