על רקע "חילופי המהלומות" הקולניים בין ירושלים לאנקרה ביממה האחרונה, כלכלת סופגת מהלומה נוספת מצד חברת דירוג האשראי הבינלאומי עם שפל היסטורי חדש והורדה לדירוג 'זבל' (BB). הלירה הטורקית צונחת ב-2.8% לשפל של 4.4 לירות לדולר.

נשיא טורקיה . צילום רויטרס.

 

בשבוע שעבר הורידה חברת S&P את דירוג המט"ח של טורקיה ל- BB-B, עם הערת סיכון של "נחיתה קשה" וחוסר איזון במשק. סגן ראש הממשלה, מחמט סימק, מתח ביקורת על עיתוי הפרסום, שמגיע כחודש לפני הבחירות לנשיאות במדינה. לפי החדשות המקומיות. טורקיה מסתמכת על מימון חיצוני, ועליית הריבית בארה"ב הופכת את צרכי המימון שלה ליקרים יותר. 

על רקע הפרסומים השליליים, מתפרסמות ברשתות החברתיות בטורקיה ביקורת קשה על אורח חייה הבזבזני של אשת הנשיא הטורקי, . משתמש טוויטר מקומי בשם "Gürman" עם כ-46 אלף עוקבים, פרסם לפני מספר ימים את תמונתה כשהיא עונדת תיק יד מעור של בית האופנה הצרפתי "הרמס" אשר יוצר במהדורה מוגבלת בעלות של כ-50 אלף דולר, אשר שווה ערך ל-6 משכורות נשיאותיות של בעלה או שנה של משכורת ממוצעת עבור 11 אנשים. "Gürman" ציין גם בציוצו את הסתירה שבין הבזבזנות של אשת הנשיא – שאינה עובדת – לבין ההתייחסות אל ארדואן כ"מנהיג האנשים":

"המשכורת הנשיאותית היא 39,000 לירות טורקיות, האישה הראשונה אינה עובדת. הארנק שלה לבדו עולה 50,000 אלף דולר, שהם 215,000 לירות טורקיות, אשר שוות ל-6 משכורות חודשיות של הנשיא ארדואן, האם אתם אומרים לי שהאיש של "האנשים", בזבז משכורת של שישה חודשים בכדי לקנות לגברת הראשונה תיק? תפסיקו לזלזל באינטליגנציה של האנשים. רק לפני 10 ימים אבא מקומי, במדינה בה הם שולטים, ניסה להתאבד מכיוון שהיו לו רק 50 אגורות בכיס ביום הולדתה של בתו".

שכר המינימום בטורקיה עומד על 1,603 לירות טורקיות – כ-1,450 ש"ח.

ברבורוס שאנסל, מעצב אופנה טורקי ומבקר חריף של הנשיא ארדואן, ביקר גם הוא את הגברת הראשונה כשהצביע על הסיכה שענדה במהלך ביקורה בבריטניה, סיכה שלטענתו שווה 15 אלף דולר.

לינור בר-אל

לינור בר-אל


רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.