ישראל מגדילה את כמות המלט לרצועת עזה ומרחיבה את מספר החברות המורשות לייבא את המלט. 21 חברות חדשות יכללו כעת במנגנון GRM שנועד לאפשר הכנסת חומרי בניין לשטחי הרצועה ובסה”כ יעמוד מספר החברות הללו על 47.
מנגנון זה, שגובש בשיתוף פעולה עם האו”ם, מאפשר בקרה ופיקוח על השימוש בחומרי הבניין והוא פועל גם נגד חברות פלסטיניות שנכללו ברשימה שחורה ואינן מורשות לייבא חומרי בניין לרצועה. מנגנון הפיקוח מתבסס על נקודות חלוקה מאושרות ומציב מספר תנאים על הקבלנים והיבואנים.

משאיות במעבר כרם שלום. צילום: ארכיון. פלאש 90

המלט מיועד לשיקום אלפי המבנים האזרחיים שנפגעו במהלך מבצע צוק איתן ולפרויקטים של סיוע ורווחה לאוכלוסייה.
במאי 2016 ביטלה ישראל את האיסור על יבוא מלט לסקטור הפרטי בעזה, בעקבות ניסיון של חמא”ס לנצל את מנגנון החלוקה ולהעביר מלט לצרכיו הצבאיים ועבור פרויקט המנהרות. עימאד אל באז, בכיר במשרד הכלכלה בעזה, שהיה אחראי על תרגיל ההונאה, נאלץ להתפטר מתפקידו בעקבות מידע שהציגה ישראל ואשר גרם מבוכה בחמא”ס. אל באז הוחזר לתפקיד אחר במשרד הכלכלה בעזה.
בפברואר 2018 הגיעו האו״ם וישראל להסכמה, לה שותפה גם , על שיפור המנגנון הזמני לשיקום עזה וזה עבר שדרוג בתחילת 2019. בנוסף, הסכימו הצדדים לשפר את המנגנון באמצעות הרחבת מספר הקבלנים ואנשי העסקים המורשים לייבא חומרי בניין והאו״ם אף הקים בעזה יחידת ניהול מיזמים שפועלת מול בעלי העניין ואוספת מידע על המיזמים כדי להקל על הכנסת חומרי הבניין.

ברוך ידיד TPS

ברוך ידיד TPS


רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.