הותר לפרסום שמו של ההרוג בהתרסקות המסוק הלילה:  קצין צה"ל במילואים, רב-סרן (מיל') דודי (דוד) זהר ז"ל, לוחם צוות אוויר, בן 43, מחיפה. זהר ז"ל נהרג אמש (ב') בהתרסקות קרב בבסיס צה"ל בדרום הארץ. הלווייתו תתקיים היום בשעה 18:30 בבית העלמין הצבאי בחיפה.

רס"ן במילואים דודי זוהר ז"ל
רס"ן במילואים דודי זוהר ז"ל

 

אמש סמוך לשעה 21:00, התרסק מסוק מסוג מסוג "פתן" בזמן נחיתתו ועליו שני טייסים. טייס מוביל, קצין בדרגת רב סרן נהרג במקום וטייס נוסף בדרגת סגן פונה באמצעות מסוק לבית החולים סורוקה כשהוא מורדם ובמצב אנוש.

מדובר צה"ל נמסר: "קצין צה"ל במילואים נהרג וקצין נוסף נפצע באורח קשה בהתרסקות מסוק קרב בבסיס צה"ל בדרום הארץ. הקצין שנפצע פונה לקבלת טיפול רפואי בבית חולים. הודעה נמסרה למשפחות. צה"ל משתתף בצער המשפחה של הקצין שנהרג וימשיך ללוותה ואת משפחת הפצוע".

"מפקד חיל האוויר אלוף אמיר אשל הנחה על הקמת צוות מומחים בראשות קצין בדרגת אלוף-משנה לבדיקת נסיבות המקרה. עוד הנחה מפקד חיל האוויר על קרקוע מערך מסוקי הקרב עד לסיום התחקיר. כל שמועה בדבר מותם או פציעתם של מפקדים נוספים באירוע היא אינה נכונה", כך לשון הודעת דובר צה"ל.

מסוק אפאצ'י. צילום: עופר צידון, פלאש 90
מסוק אפאצ'י. צילום: עופר צידון, פלאש 90

 

דובר צה״ל תא״ל אונן מנליס מסר הערב כי חיל האוויר בשיתוף עם יצרנית המסוק פתחו בחקירת נסיבות ההתרסקות. מתחקור ראשוני עולה כי המסוק שחזר מגיחה התכונן לנחיתה ודיווח על תקלה. כמה רגעים לאחר נכן הוא צלל והתרסק על המסלול.

״הטייס מדווח תקלה טכנית״ סיפר דובר צה״ל תא״ל מנליס. ״הוא התחיל לבצע נחיתה. ואז מסיבה שטרם ברורה הוא התרסק מגובה מגדל פיקוח בין שני המסלולים בתוך המחנה״.

הטייס השני שנפצע באורח אנוש מוגדר בצה״ל כחייל המשויך למשפחה שכולה במעגל שני גם כן מחיל האוויר. מפקד חיל האוויר אלוף אמיר אשל ששהה בבור בקריה ועקב אחרי ההתפתחויות לאורך כל זמן האירוע, עצר מיד את טיסות מסוקי האפצ׳י בחיל והקים וועדת חקירה בראשות קצין בכיר בדרגת אלוף משנה. כמו כן יצרנית המסוק עודכנה אף היא ותיקח חלק בתחקיר המבצעי של התאונה.

מבית החולים סורוקה נמסר: "בשעות הערב פונה לחדר הטראומה פצוע מאירוע מסוק הקרב. הוא קיבל טיפול ראשוני לייצוב מצבו בחדר הטראומה והועבר בהמשך לחדר ניתוח. מצבו מוגדר קשה".

מערכת ערוץ 20

מערכת ערוץ 20:עוד באותו נושא