אף אחד לא האמין שברצלונה תודח. בביקור בברצלונה לפני שבועיים ראיתי מקרוב את האוהדים הקטאלונים בטוחים בעצמם. הם היו משוכנעים לחלוטין שקבוצתם לא רק מנצחת את הקבוצה של זידאן ממדריד ומבטיחה לעצמה את תואר האליפות, אלא גם מנצחת במדריד את אתלטיקו בדרך לגמר ליגת האלופות במילאנו.

בסופר קלאסיקו ראיתי מקרוב את הירידה ביכולת של ברצלונה. ההפסד הביתי המפתיע שגרר אחריו הפסד ליגה נוסף לריאל סוסיאדד נתן את האות לירידה ביכולת של ברצלונה. בעצם לא ירידה, משבר.

סימאונה עצמו אמר ערב המשחק כי הפערים בין הקבוצות עצומים. התקציבים שונים, רמת השחקנים שונה. אז איך מועדון לא מצמרת הכדורגל הופך למועדון בכיר באירופה? איך מועדון אפור זוכה בתארים של אליפות, גביעים והגעה לגמר ליגת האלופות לפני שנתיים ועכשיו עולה לחצי גמר ליגת האלופות עם שחקנים אפורים, שחקנים שלא נחשבים למובילים לא באירופה ולא בספרד?

תשובה אחת- דייגו סימאונה.

הכוכב על הקווים

סימאונה הוא הכוכב הגדול ביותר באתלטיקו מדריד. כולם מתעניינים בתנועות שלו על הקווים,  בשיגעון שלו עם הקהל, עם השחקנים ועם השופטים. בגלל שבאתלטיקו אין כוכבים בקנה מידה של המועדונים הגדולים, סימאונה הוא הדמות הצבעונית ביותר במועדון.

הוא היה שחקן גדול בנבחרת ארגנטינה, קשר אחורי הורס. כמאמן הפך סימאונה למאמן הורס. הוא הורס חלומות למאמנים בברצלונה ובריאה מדריד. הוא לקח אליפות מברצלונה וריאל מדריד ועכשיו הדיח את אלופת אירופה.

הוא זוכה ליחס של אליל מהשחקנים שלו. הוא מצליח להטריף אותם במגרש ומביא אתם לרמות גבוהות הרבה יותר מהיכולת המקצועית שלהם. קבוצה אפורה שעל המגרש נראית כמו יחידת עילית צבאית.

 

סימאונה והשחקנים המעריצים. צילום: פייסבוק דייגו סימאונה
סימאונה והשחקנים המעריצים. צילום: פייסבוק דייגו סימאונה

 

לסימאונה אין מחברת עם עט שהוא רושם במהלך המשחק כמו המאמנים הגדולים, אין לו קלסרים שהוא משוויץ איתם ואין לו סוללה של עוזרים. הוא פשוט, אמיתי וישיר. הוא מתנהל על הקווים כמו בשכונה אבל זה מה שמייחד אותו.

הכוכבים על המגרש

בברצלונה, אצל אנריקה הכול הפוך. אנריקה הוא עוד מאמן שחוסה תחת העליונות של הכוכבים שלו ולא חסרים. מלבד השלישייה הטובה בעולם, יש עוד הרבה כוכבים. כולם מאפילים על המאמן הצנוע והחדש יחסית לואיס אנריקה. אמנם הוא שיחק בברצלונה אבל אין לו את הלוק שיש לסימאונה ולמאמנים גדולים ואין לו השפעה מאגית על השחקנים.

כשהוא יוצא מספסל לקווים לחלק הוראות, מסי וחבריו לא מתרגשים. כשסימאונה צועק לשחקנים מהקווים עובר בהם רעד בגוף. סימאונה הוא המאמן היחידי בעולם שיכול להניף ידיים לעבר הקהל ועשרות אלפים יוצאים משלוותם ומתחילים לעודד ברמה כזו שיציעו הבטון רועדים.

אפשר רק לנסות ולדמיין מה יקרה בקאמפ נואו אם מאמן כמו סימאונה יהיה על הקווים. יש קבוצות, נקרא להם האלגנטיות, אלה הנחשבות לטובות בעולם כמו מנצ׳סטר יונייטד, סיטי, צ׳לסי, ברצלונה, ריאל מדריד, ארסנל ועוד שלא יציעו לסימאונה חוזה. לא בגלל היכולת כמו בגלל הסגנון שלו. בינתיים סימאונה לא סובל. ככל שהוא נשאר באתלטיקו מדריד הוא קוצר הצלחות ומבהיר לכולם שהוא מהטובים ביותר.

בסיכום שני המשחקים בין ברצלונה לאתלטיקו מדריד אפשר לומר בוודאות כי גם אפור זה צבע.

מסי. לא מגיע למשחקי הנבחרת
מסי. לא מגיע למשחקי הנבחרת

ואי אפשר בלי כמה מילים לברצלונה. מי שהאמין שהקבוצה לא ניתנת לעצירה קיבל במדריד את התשובה. גם מסי וחבריו הם בשר ודם. אז נכון, מותר למסי לתפוס יום חלש. מותר לברצלונה למעוד.

אם מחפשים הבדלים בין מסי לרונאלדו אי אפשר להתעלם מהעובדה שרונאלדו וינר ענק. הכוכב הפורטוגלי הגיע לברצלונה לסופר קלאסיקו כשקבוצתו איבדה למעשה את האליפות וברצלונה בכושר שיא. הוא נתן משחק מצוין וניצח את ברצלונה בביתה והחזיר את ריאל למאבק האליפות. הוא המתין לוולפסבורג אחרי פיגור של שני שערים ונתן הצגה אישית. שלושער מדהים העלה את ריאל לחצי גמר ליגת האלופות.

רונאלדו ברוב המקרים מגיע למשחקים גדולים. מסי מוכיח שוב ושוב כי למשחקים הגדולים באמת הוא לא תמיד מגיע. גם בנבחרות רונאלדו גורר את נבחרתו האפורה שוב ושוב למשחקי היורו ולמונדיאל. מסי לא מצליח להרים את נבחרת ארגנטינה ואתמול במדריד הוא בכלל לא הגיע למשחק.

‫משה בוקר‬‎

‫משה בוקר‬‎

כתב הספורט של אתר ערוץ 20