מנכ"ל משרד התקשורת נשלח למעצר בית בן שבועיים לאחר שנחקר היום (ה') שוב בפרשת עסקאות בעלי העניין ב'' בחשד לביצוע עבירות על המידות ועבירות ניירות ערך. המעצר כולל תנאים מגבילים כמו ערבות של 400 אלף שקלים ואיסור יצירת קשר עם עובדי משרד התקשורת. הרשות בודקת האם ההחלטה על ביטול ההפרדה המבנית בחברת 'בזק' התקבלה על מנת להיטיב עם חברו של ראש הממשלה שאול אלוביץ' והאם פילבר ידע מה המשמעות הכספית לאלוביץ' כשהוציא מכתב בסוף דצמבר. לצידו נחקרים נוספים.

שלמה פילבר. מנכ"ל משרד התקשורת. צילום: פלאש 90
שלמה פילבר. מנכ"ל משרד התקשורת. צילום: פלאש 90

 

כזכור, שלשום הודיעה כי החקירה בעניין 'בזק' הורחבה גם לעסקת מתן שירותי תקשורת לוויינית בין חברת 'חלל תקשורת' לחברת yes. נמסר כי "החקירה הינה בחשד לביצוע עבירות על חוק ניירות ערך וחוק העונשין". חקירת פילבר באה על רקע מעצרו של בעלים בזק שאול אלוביץ'. לפני שבועיים קבע בית משפט כי אלוביץ', בעל השליטה בחברה, יורחק מהחברה ונאסר עליו להתייצב במשרדי כל החברות בקבוצת 'יורקום'-'בזק'.

עוד הורחקו מנכ"ל yes, רון אילון, וסמנכ"ל הכספים בחברה מיכאל ניימן שחשודים בעבירת דיווח לחוק ניירות ערך, הפרת אמונים, קבלת דבר במרמה ושיבוש הליכי משפט. במסגרת אותה נחקרת גם מנכ"לית בזק סטלה הנדלר, המקורבת לאלוביץ', במשרדי הרשות לניירות ערך.

אתמול (ד') פורסם דו"ח מבקר המדינה ובו מתח המבקר יוסף  שפירא ביקורת על התנהלותו של משרד התקשורת, ופילבר בראשו, בעניין ביטול ההפרדה המבנית בחברת 'בזק'. לדבריו, מנכ"ל משרד התקשורת, שלמה פילבר, הגיע להסכמות עם בזק בנוגע לקידום ללא עדכון הספקיות האחרות בתהליך. כמו כן, הדיונים בין המשרד לחברה לא תועדו ולא נמסרו לאגף התקציבים במשרד האוצר ולרשות להגבלים עסקיים. בנוסף, המשרד הסתמך על נתונים על פה בלבד מטעם החברה, ללא בקשת תימוכין להם.

עוד קבע המבקר כי התנהלות המשרד הייתה פסיבית ואיטית, והציב "תמרור אזהרה" לגבי התנהלות משרד התקשורת מול גופי התקשורת. זאת כדי שהמערכת תלמד להתנהל אחרת, בלי לדלג על עבודת מטה מסודרת ועל התמודדות עם סימני שאלה מקצועיים. על פי הדו"ח, התנהלות המשרד הובילה לעיכוב משמעותי ביישום רפורמת השוק הסיטונאי בתקשורת ובהתפתחות התחרות שיצאה לפועל בתחילת שנת 2015.

בתוך כך, הוארך מעצרם של איש העסקים מיקי גנור, נציגהּ של יצרנית כלי השיט 'טיסנקרופ' בישראל, ושל תא‭) ל"‬מיל‭('‬ אבריאל בר יוסף, לשעבר המשנה לראש המועצה לביטחון לאומי, שנחקר בחשד לקבלת שוחד ולעבירות מרמה במסגרת פרשת הצוללות, הוארך עד יום שני. לדברי השופטת, "התקשורת עסקה לא מעט בפרשה. יחד עם זה למרבה השמחה מרבית החומר הרב שנאסף על ידי המשטרה לא הופץ".


רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.