דף הבית > אקטואליה וחדשות > מנכ"לית אונסק"ו הבאה: הפוליטיקאית היהודיה אודרי אזולאי

מנכ"לית אונסק"ו הבאה: הפוליטיקאית היהודיה אודרי אזולאי

מועצת המנהלים של הארגון העוין את ישראל בחרה באודרי אזולאי לכהן כמנכ"לית הבאה. אזולאי, לשעבר שרת התרבות של צרפת, היא יהודיה ממוצא מרוקאי ובתו של יועץ למלך מרוקו

מנכ"לית ארגון אונסק"ו הנבחרת, אודרי אזולאי. צילום: רויטרס

מנכ"לית ארגון אונסק"ו הנבחרת, אודרי אזולאי. צילום: רויטרס

זמן לא רב לאחר הודעת ישראל על כוונתה לפרוש מארגון החינוך, המדע והתרבות של האו"ם (אונסק"ו) בחרה מועצת המנהלים של הארגון ביהודיה אודרי אזולאי לכהן כמנכ"לית הבאה.

אזולאי (45) שכיהנה בעבר כשרת התרבות והתקשורת של צרפת וכיועצת לנשיא פרנסואה הולנד, גברה על המועמד הקטארי, חמד בן עבד אל-עזיז אל-כוארי, ברוב של 30 מול 28 קולות וצפויה להחליף בתפקיד את אירינה בוקובה. בחודש נובמבר מינויה יעלה להצבעת 195 המדינות החברות באונסק"ו. היא בעלת תואר ראשון במנהל עסקים מאוניברסיטת פריז-דופין בצרפת ותואר שני בתחום מאוניברסיטת לנקסטר בבריטניה.

אזולאי היא בתו של אנדרה אזולאי, יועצו של מלך מרוקו לשעבר חסן השני והיועץ למלך הנוכחי מוחמד השישי. האב חבר בפורום של "מרכז פרס לשלום" וממקימי "זהות ודיאלוג" קבוצה המעודדת שיח ומפגש בין יהודים ופלסטינים ותומכת בהקמת מדינה פלסטינית לצד ישראל.

מינויה האפשרי של אזולאי לראשות הארגון העוין את ישראל אינו בהכרח יסייע למעמדה של ישראל. השקפותיה של מי שהצהירה בעבר כי "גדלה בסביבה שמאלנית מאוד" אינן עולות בקנה אחד עם אלו של הממשל בישראל. עפ"י פרסום באתר Ynet, בקהילה היהודית סיפרו כי בעת ביקורה של שרת התרבות מירי רגב בצרפת בשנה שעברה, אזולאי לא נפגשה עמה. יחד עם זאת, אודרי הצהירה כי בכוונתה למנוע את פרישת ארה"ב וישראל מהארגון לאחר שנימקו את ההחלטה בהטייה האנטי ישראלית של אונסק"ו.

לאחר ארה"ב, ישראל מתכוננת לפרישה מאונסק"ו

כזכור, ביום חמישי הודיעה מחלקת המדינה של ארצות הברית כי תפרוש מארגון אונסק"ו בשל היחס המפלה וההטיה נגד ישראל. ההחלטה תיכנס לתוקף רק בדצמבר בשנה הבאה, ועד אז תישאר ארה"ב חברה מלאה ומחויבת בארגון. "ההחלטה לא התקבלה בקלות", נכתב בהודעה שפרסמה מחלקת המדינה האמריקאית, "היא משקפת את החששות בארה"ב ואת הצורך ברפורמה יסודית בארגון בשל הההטיה האנטי-ישראלית הממושכת באונסק"ו. כך או כך, ארה"ב תישאר משקיפה שאינה חברה בארגון, כדי "לתרום את ההשקפות והמומחיות של ארצות הברית".

דגל ארה"ב מחוץ למטה אונסק"ו בפריז. צילום: רויטרס
דגל ארה"ב מחוץ למטה אונסק"ו בפריז. צילום: רויטרס

רה"מ בנימין נתניהו שיבח את ההחלטה אותה כינה "אמיצה ומוסרית" והסביר את תמיכתו בכך "שאונסק״ו הפך לתיאטרון האבסורד ומשום שבמקום לשמר את ההיסטוריה, הוא מעוות אותה". עוד נמסר מטעם לשכת ראש הממשלה כי נתניהו הנחה את משרד החוץ להכין את פרישת ישראל מהארגון במקביל לארצות הברית.

השגריר הישראלי לארגון אונסק"ו כרמל שאמה הכהן, סיפר בראיון לרשת ב' כי ההחלטה האמריקנית התקבלה בתדהמה בפריז. "ההשלכות הן עצומות. יש פרויקטים אדירים לארגון אבל עכשיו גורמים כלכליים מסתכלים עליו בעין עקומה מאוד מאוד. ייתכן והזעזוע הזה יוביל לשינוי ורפורמה באונסק"ו. אנחנו צריכים להגיד תודה עצומה לארצות הברית".

 

בת אל בנימין

בת אל בנימין

עורכת באתר ערוץ 20

אולי יעניין אותך גם

"70 כלבי הגנה ביהודה ושומרון": הכירו את יחידת הכלבנים הארצית

יחידת הכלבנים לישראל הוקמה במהלך האינתיפאדה השנייה על רקע פיגועי החדירות לישובים. מפקד היחידה: "היחידה פועלת בשלושה תחומים עיקריים: ביטחון, הצלה ואיתור נעדרים"