מיד לאחר שיצא מחקירתו, מיהר ח"כ לשלוח הודעה בקבוצת הווטסאפ של הח"כים מהמפלגה. משהו בסגנון "אין כלום, לא היה כלום ולא יהיה כלום." הראשון להגיב להודעה היה בוז'י הרצוג. אחד שמבין בחקירות, ובעיקר איך שותקים בהן. "איתן היקר, בטוחים ביושרך ובכך שתצא מן הסיפור במהרה וללא רבב", כתב לו.

הרצוג מגבה את כבל. צילום מסך
הרצוג מגבה את כבל. צילום מסך

איתן כבל פוליטיקאי משופשף והגון. מוותיקי המשכן. כולנו מצטרפים לאיחולים שהחקירה תסתיים בלא כלום, כי זה מביך את כולנו לראות נבחרי ציבור נכנסים ויוצאים מחדרי החקירות של להב 433. מצד אחד זו דמוקרטיה במיטבה, מהצד האחר – תעודת עניות לחברי הכנסת שלנו שמתגלים שוב בערוותם. בקרוב נראה עוד כמה ח"כים מובאים לחקירות באזהרה, הפעם מבל"ד, לאחר שהמשטרה מצאה תשתית ראייתית לביצוע עבירות מרמה במפלגה, בעקבות בדיקה של מבקר המדינה בנושא.

חוקרי המשטרה התמקדו עד כה בפרשת המתנות, הלא היא פרשת 1000. הגיעו לכל מקום בעולם, חקרו את כל מי שרק מצאו לנכון. בסופו של דבר, העיכובים הנמשכים בחקירה מעלים השערה די מבוססת שכתב אישום נגד נתניהו לא יוגש כאן. סעיפי אישום פחותים משוחד יגחכו את המשטרה, יותר מאשר יביכו את נתניהו.

חשודים בתיק 2000. מוזס וכבל. צילומים: פלאש 90
חשודים בתיק 2000. מוזס וכבל. צילומים: פלאש 90

אז עברו החוקרים לפרשה 2000, שיחות נתניהו-מוזס. שיחות, נזכיר, שנתניהו עצמו ביקש להקליט. לא את ראשו של כבל מחפשים החוקרים, אלא של ראש הממשלה. גם במקרה הזה, אומרים יודעי דבר, הסיכוי שתימצא תשתית ראייתית נגד נתניהו – נמוך. איך אומרים? נחכה לאחרי החגים.

נמסטה מודי

גם בשמאל יודו במבוכה שביקורו של נתניהו בהודו היה מוצלח ביותר. רשימת ההישגים מהביקור המדיני הזה ארוכה. תשאלו את 130 אנשי העסקים שהתלוו לראש הממשלה וחתמו על שורה של הסכמים כלכליים שיכניסו לקופת המדינה מאות מיליוני שקלים, וכמובן ייצרו מקומות עבודה נוספים. בתקשורת הישראלית היו מי שהעדיפו להצניע את הביקור הזה, ולסקר אותו במינוריות.

רה"מ ורעייתו שרה מלווים בראש ממשלת הודו מתקבלים בגוג'ראט. צילום: תקשורת רה"מ
רה"מ ורעייתו שרה מלווים בראש ממשלת הודו מתקבלים בגוג'ראט. צילום: תקשורת רה"מ

כמה מכלי התקשורת המרכזיים לא טרחו אפילו לשלוח כתב שילווה את הביקור. זה אומר הכול. כאן העדיפו לקשט בכותרות ענק עוד התבטאות (לגיטימית הפעם) של הרב אליהו של הרמטכ"ל, או לספר לנו על "הסופה" ששוב מגיעה לישראל.

לעומת זאת, מי שעקב אחרי התקשורת ההודית היה חושב שאנחנו האימפריה בעלת מיליארד ורבע אזרחם והם המדינה הקטנה, הקולוניאלית, במזרח התיכון המרוחק. ישראל הצטיירה כמעצמת על. כסיפור הצלחה בינלאומי. העיתונים המרכזיים בהודו סיקרו בהרחבה ובנדיבות את ביקורו של נתניהו וסיפרו על הרומן הבוליוודי המתמשך בין שני המנהיגים.

רה"מ נתניהו וראש ממשלת הודו מודי. צילום: אבי אוחיון, לע"מ
רה"מ נתניהו וראש ממשלת הודו מודי. צילום: אבי אוחיון, לע"מ

ואצלנו? איך אומרים החבר'ה, דיווחים "בקטנה". תעודת עניות נוספת לתקשורת הישראלית. יתקפו אותנו, ערוץ 20, עד מחר. יקראו לנו כתבי חצר ועוד כמה ביטויים הזויים, אבל אנחנו גאים גם לספר על הדברים הטובים שקורים כאן. הביקור ההיסטורי הזה בהודו הוא אחד מהם, והוא סממן לכוחה העולה של ישראל בעולם. ההישגים המדיניים מתבטאים אט אט גם בהצבעות באו"ם (כן, אני זוכר שהודו הצביעה נגדנו על הצהרת טראמפ. אין צורך להזכיר) וזה קורה הרבה בזכות העמידה האיתנה של ארה"ב לצידנו.

זה הזמן לומר נמסטה (תודה) למודי, ולעם ההודי.

ישראל – המתנצלת הסדרתית

ישראל התנצלה בעבר בפני הטורקים על פרשת המרמרה, וגם שילמה פיצויים למשפחות "הקורבנות". מה יצא לנו מזה? ארדואן חגג על ההתנצלות המתרפסת וממשיך לתקוף את ישראל ואת צה"ל מעל כל במה אפשרית.

אתמול התנצלה ישראל גם בפני הירדנים. גם במקרה הזה ישולמו פיצויים למשפחות שני הירדנים שנורו למוות על ידי מאבטח בשגרירות הישראלית לאחר שניסו לתקוף אותו במברג.

שגרירות ישראל בעמאן, ירדן. צילום: רויטרס
, ירדן. צילום: רויטרס

הפעם כדאי להפיק לקחים ולדרוש מנציגי הממלכה ההאשמית שההתנצלות הישראלית גם תניב תוצאות: החזרת הנורמליזציה עם ישראל, החזרת פעילות השגרירות העמאן והפסקת ההסתה הפרועה נגד ישראל בירדן.

גם לירדנים יש אינטרס (ארוך שנים אגב) בקשר עם ישראל וכדאי להזכיר להם את זה.

 

שבת שלום

אלירן טל
כתב בדסק המדיני של ערוץ 20

רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.