'מקור ראשון': מנהלת בית הספר הממלכתי 'משגב' בקיבוץ גבעת-חיים, תומכת באופן פומבי בסרבנות לגיוס לצה"ל. לפי הדיווח של ישי פרידמן ל'מקור ראשון', גור-גולן השתתפה במספר הפגנות למען ואף הניפה שלט שקורא "אפשר גם אחרת – מסרבת".

הפגנת תמיכה בסרבנית הגיוס תאיר קמינר ינואר 2016. צילום: פלאש 90
הפגנת תמיכה בסרבנית הגיוס תאיר קמינר ינואר 2016. צילום: פלאש 90

על פי הפרסום, גור-גולן אמה של נועה גור-גולן שסירבה להתגייס לצה"ל על רקע אידיאולוגי, השתתפה בהפגנה שהתקיימה למען סרבנית אחרת בשם הדס טל. בריאיון שהעניקה במהלך ההפגנה אמרה כי היא תומכת ב"בנות המדהימות" המסרבות להתגייס. עוד היא צוטטה בכתבה כאומרת "הן רק נותנות לנו את האור לעולם טוב יותר".

בריאיון ל'מקור ראשון' הגיבה גור-גולן לדברים והסבירה כי תמיכתה בסרבנות נעשית "כתמיכה מאמא לאמא. אני לא נמצאת בהפגנות של סרבניות ולא תומכת בסרבניות. אני תומכת בבת שלי, שהיא פציפיסטית". "במקרה אני גם מנהלת בית ספר, אבל קודם כול אני אמא שלה", הוסיפה גור-גולן.

סרבנית הגיוס נועה גור גולן בבסיס תל השומר. צילום: מסרבות
סרבנית הגיוס נועה גור גולן בבסיס תל השומר. צילום: מסרבות

במענה לטענת כתב 'מקור ראשון' כי נשאה שלט עם הכיתוב "אפשר גם אחרת – מסרבת", בהפגנת סרבנים, לא הכחישה המנהלת את הדברים ואמרה "נכון, זה השלט שהבת שלי נכנסה איתו לכלא, וזו הדרך שלי לבטא את ההזדהות שלי עם הבת שלי. לתלמידים שלי אני אומרת שצריך לאפשר לכל אדם לחיות על פי צו מצפונו".

נועה גור גולן, סרבנית גיוס, התייצבה במהלך חודש יולי בלשכת הגיוס בתל השומר, והצהירה על סירובה להתגייס. היא נשפטה אז ל-5 ימי מחבוש והצהירה כי לאחר שתרצה את עונשה תעמוד על סירובה להתגייס. מחוץ לבסיס הקליטה והמיון התקיימה הפגנת תמיכה מטעם ארגון הסרבנות הפוליטי "מסרבות".

סרבנית הגיוס הדס תל בלשכת הגיוס תל השומר
סרבנית הגיוס בלשכת הגיוס תל השומר

"כשהייתי קטנה תמיד חלמתי להיות טייסת בצה"ל. היום אני בת 19, והגוף כואב לי מעצם המחשבה לקחת חלק בארגון כוחני כלשהו", כתבה גולן בתצהיר הסירוב. "הערכים על פיהם חונכתי – ציות לחוק ותרומה לחברה – חייבים להתקיים לצד ערכים אחרים בהם אני מאמינה בכל ליבי – קדושת חיי אדם באשר הוא אדם והתנגדות לאלימות. אני רואה בסירוב שלי כצעד אקטיבי, הצגת אלטרנטיבה למציאות האלימה בה התרגלנו לחיות. למען ביטחון אמיתי, אני מאמינה שחייבת להיות דרך אחרת", אמרה גולן במעמד הכניסה לתל-השומר.

עדי דניאל

עדי דניאל

עורכת חדשות באתר ערוץ 20

רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.