תיעוד מזירת הפיגוע בברצלונה

פרטים חדשים אודות מבצעי הפיגוע בברצלונה: היום (ג’) מפרסם עיתון ‘’ כי עבד אל באקי א-סתי, האימאם המוסלמי שעמד בראש תא הטרור בקטלוניה, יועד לגירוש כבר ב-2014, אך ניצל פרצה בחוק לערער וזכה. א-סתי, 42, נהרג בשבוע שעבר בתאונת עבודה בבית בו השתמשו המחבלים להכנת מטעני חבלה בעיירה אלקנר שבדרום המדינה.

לפי הדיווח בעיתון הספרדי האימאם הורשע ב-2010 בהברחת חשיש לתוך שטחי ספרד ממרוקו, והורשע לארבע שנות מאסר, אותן סיים ב-2014. בשלב זה האימאם עמד בפני גירוש שכן לפי החוק הספרדי, יש לגרש מהמדינה אזרחים זרים שנכלאו למשך יותר משנה בכלא. האימאם לא נותר חייב והגיש ערעור לבית המשפט, בטענה שהעונש יהווה פגיעה בחופש התנועה שלו. בקשתו התקבלה והוא היה חופשי לנוע בין מדינות האיחוד האירופי.

מוסא אוקאביר. אחד ממבצעי הפיגוע הדריסה בברצלונה שחוסל
. אחד ממבצעי הפיגוע הדריסה בברצלונה שחוסל

עוד הוסיפו באל מונדו כי תהליך ההקצנה שעבר א-סתי קרה בין כותלי הכלא, שם התקרב לאחד ממתכנני הפיגועים במדריד שקרו בשנת 2004. הוא החל לכהן כאימאם במסגד בריפול, שם גייס את 12 חברי תא הטרור, מרביתם צעירים ממוצא מרוקאי.

תא הטרור שפעל בקטלוניה. צילום: אל-מונדו
תא הטרור שפעל בקטלוניה. צילום: אל-מונדו

משטרת אישרה אתמול כי המחבלים אחסנו 120 מיכלי גז בבית באלקנר, אותם תכננו להפוך למטעני חבלה. תאונת העבודה בה נהרג א-סתי שינתה את תכניתם המקורית של המחבלים, ואילצה אותם להוציא פיגוע בטווח זמן קצר משתכננו עם נזק קטן משקיוו ליצור. אתמול המשטרה הודיעה כי המחבל האחרון שנותר בחיים, יונס אבו יעקוב, אותר וחוסל בעייריה סובאיטאס שממערב לברצלונה.


רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.