מתוך ‘היום הזה’, א’ – ה’ 23:00

– מנהיג אמר היום (שני) כי ארגון הטרור מוכן “לנהל משא ומתן מיידי באמצעות מתווך כדי לדון בעסקת חילופי שבויים, אם ישראל תשחרר את אסירי שהיא עצרה שוב”. כך דווח ב-ynet.

מנהיג חמאס, יחיא סינוואר. צילום: פלאש 90
מנהיג חמאס, יחיא סינוואר. צילום: פלאש 90

עוד לפי ynet אמר סינוואר כי “האחראי על הנעדרים בממשלת התפטר מפני שהוא נושא תואר ללא משימות וסמכויות ופועל בצילה של ממשלה פחדנית”, דבריו של סינוואר התייחסו להתפטרותו בשבוע שעבר של   – ליאור לוטן.

סינוואר אמר: “יש בידינו קלפי מיקוח בעניין האסירים, מה שמעמיד אותנו על קרקע יציבה. אנו מתחייבים ומבטיחים לכל האסירים שנשחרר אותם בעסקאות מכובדות”, והוסיף כי “נתניהו מוכר אשליות למשפחות החיילים הישראלים ששבויים בידינו”.

שר הביטחון אביגדור ליברמן. צילום: יונתן זינדל, פלשא 90
אביגדור . צילום: יונתן זינדל, פלשא 90

“מההתחלה הצבנו את התנאי לפיו לא נפתח במשא ומתן לפני שישוחררו 54 משוחררי עסקת שליט. לא נשלם את המחיר פעמיים. עסקת שליט התעכבה במשך שנתיים כיוון שהמתווכים הציעו לנו דברים שלא הגיעו לסף הדרישות”, הסביר סינוואר.

דבריו של סינוואר נאמרו על רקע ביקורת מצד משפחות הנעדרים ברצועה על התנהלות הממשלה מול חמאס בעקבות התפטרות לוטן   – ליאור לוטן. הבוקר נחשפה בגלי צה”ל הקלטה של לוטן כשהוא מגלה את שיטות העבודה הרצויות לדעתו, שחלקן ככל הנראה התקבלו על ידי הדרג הצבאי. במלחמה הבאה, אומר לוטן, יעסקו הכוחות בחטיפת מחבלי אויב למטרות מיקוח. “אני לא חושב שמלחמה צריכה להסתיים ב-2:0 חטופים של האויב”, אמר לוטן. “אם יש לנו חטוף אחד, היא צריכה להסתיים ב- 200:1, אם זה 2, אז ב-400:2. אם זה 3, אז ב-600. זה לא אומר שהבעיות יפתרו, אבל המשוואה תהיה אחרת”.

הוריו של הדר גולדין הי"ד, שמחה ולאה גולדין באוהל מחאה מחוץ לבית ראש הממשלה בשנה שעברה. צילום: פלאש 90
הוריו של הי”ד, שמחה ולאה גולדין באוהל מחאה מחוץ לבית ראש הממשלה בשנה שעברה. צילום: פלאש 90

שמחה ולאה גולדין, הוריו של חלל צה”ל הדר גולדין ז”ל שנפל במבצע צוק איתן וגופתו מוחזקת בידי חמאס, תקפו אתמול בחריפות את שר הביטחון אביגדור ליברמן,  לאחר שלטענתם ביקש מראש הממשלה שלא למנות מתאם חדש לנושא השבויים והנעדרים. “ללא לחץ על החמאס לעולם לא נגיע לארץ המובטחת. ליברמן מכיר היטב את העמדה שלנו. הסיבה שהוא לא מאמץ אותה כי יש למדינת ישראל שר ביטחון פחדן. הוא טוב בדיבורים וחלש במעשים”, אמר .

ליברמן עצמו הגיב אתמול להתפטרותו של לוטן ואמר כי “אסור לנו לחזור על הטעות בעסקת שליט. באותה עסקה שוחררו 1,027 מחבלים, בהם רוצחים ומשלחיהם, כולל מחמוד קוואסמה ששוחרר לרצועה ומימן את חטיפת שלושת הנערים, ויחיא סנוואר שמנהיג את חמאס ברצועת עזה. אותו סנוואר שמציב כיום דרישות נוקשות שלא מאפשרות להתקדם לעסקה כלשהי. חשוב לזכור עוד, כי 202 ממשוחררי עסקת שליט נעצרו מאז על ידי מערכת הביטחון על מעורבות בטרור, מתוכם 111 עדיין נמצאים בכלא הישראלי; ושבעה ישראלים נרצחו במעורבות ישירה או עקיפה של משוחררי אותה עסקה”, הוסיף.

 

 

עדי דניאל

עדי דניאל

עורכת חדשות באתר ערוץ 20

רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.