מנהיג חמאס, יחיא סינוואר. צילום: פלאש 90
מנהיג , . צילום: פלאש 90

מנהיג חמאס בעזה, יחיא סינוואר, התייחס הערב (ה’) להסכם הפיוס עם פת”ח ולביקורת שמתח עליו שליחו של למזרח התיכון, ג’ייסון גרינבלט.

“עבר הזמן שבו דנים האם חמאס תכיר בישראל, עכשיו דנים בשאלה מתי נמחק את ישראל”, הכריז סינוואר. “אף פעם לא היינו ארגון טרור. אנחנו מהפכנים שלוחמים למען בני עמנו וסוגייתנו הצודקת”. לדבריו, “מדמיין מי שחושב שקטענו את יחסינו עם איראן, מצרים או כל מדינה ערבית או מוסלמית אחרת. יחסינו עם מדינות אלו מהוות עומק אסטרטגי”. סינוואר איים כי “אם האויב הציוני חושב לעשות מעשה טיפשי נגד העם הפלסטיני במקומות הקדושים, הרי שגדודי אל-קסאם יישברו את צבאו”.

באירוע בו צויינו 6 שנים לעסקת שליט הודיע מנהיג חמאס כי הארגון בראשותו מוכן לקיים עסקאות נוספות לשחרור מחבלים. “אנחנו מוכנים לקיים שנייה, כדי שבמסגרתה ייצאו לחופשי מרואן ברגותי, חסן סלאמה, מחמוד עיסא, עבאס א-סייד, אחמד סעדאת ואחרים”. עוד הזמין סינוואר את יו”ר , אבו מאזן, לביקור בעזה והבטיח כי הוא ערב לביטחונו. “אם ואבו מאזן יקבלו החלטה להסתמך על נשק ההתנגדות במסגרת המשא ומתן הם יחזקו את הסוגיה הפלסטינית באופן משמעותי”.

כזכור, הבוקר, יומיים אחרי החלטת הקבינט, הוציא השליח גרינבלט הודעה שאינה משתמעת לשתי פנים ובה הוא מותח ביקורת על שילובו של ארגון הטרור חמאס בממשלה הפלסטינית. האמריקנים מבינים שחמאס יסרב להכיר בישראל או לפרק את נשקו, אולם טראמפ עדיין נחוש להתקדם באפיק המדיני ולכן יועציו מנסים בימים אלה לגבש פתרון שיספק את ישראל ויאפשר בכל זאת להתחיל את המשא ומתן. כמה מההצעות יועלו הערב ומחר בקהיר.

רה”מ בירך על הודעת הממשל האמריקני בוושינגטון: “אני שמח שג’ייסון גרינבלט, שליחו של הנשיא טראמפ, הבהיר באופן ברור שהחמאס חייב להתפרק מנשקו, להכיר בישראל, ולקיים החלטות בינ”ל קודמות. הם הבהירו שכל ממשלה פלסטינית צריכה להיות מחויבת לעקרונות הללו. אנו רוצים בשלום, אנו רוצים בשלום אמיתי, ודווקא משום כך לא ננהל משא ומתן עם ארגון טרור בתחפושת מדינית”.

 

בת אל בנימין

בת אל בנימין

עורכת באתר ערוץ 20

רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.