אמש (שני) מעט לאחר חצות נשפט אלכסיי , מנהיג האופוזיציה ברוסיה ל- 30 ימי מעצר. , שנתפס מחוץ לביתו במוסקבה כשהיה בדרכו להפגין במרכז העיר, הואשם בהפרה חוזרת של חוקי התקהלות ציבורית. בתוך כך, אלפים הפגינו אתמול ברחבי המדינה נגד השחיתות השלטונית, וכ-1,500 בני אדם נעצרו. במוסקבה בלבד נעצרו למעלה מ- 800 בני אדם. נבנלי אמר לכתבים, מעט לפני מתן גזר גינו: "היקף ההפגנות מדהים, כל הרבה אנשים יצאו החוצה".

Riot police detain a man during an anti-corruption protest organised by opposition leader Alexei Navalny, on Tverskaya Street in central Moscow, Russia June 12, 2017. REUTERS/Maxim Shemetov TPX IMAGES OF THE DAY - RTS16PUP
מעצר מפגין במוסקבה, אתמול. צילום: רויטרס

בתחילה התירו הרשויות ברוסיה את הפגנתו של נבלני, אך ביום ראשון אמר מנהיג האופוזיציה כי התערבות בכירים מנעה הקמת במה באזור המיועד ובמקום קרא למפגינים להגיע לרחוב טברסקיה שהיה סגור לתנועה לכבוד חג לאומי. נבלני הודיע לפני כמה חודשים על כוונתו להתמודד בבחירות לנשיאות שייערכו בשנה הבאה. אולם, בשל העובדה כי הורשע בעבר במעילה נאסר עליו להתמודד.

במהלך ההפגנות שהתקיימו בלמעלה ממאה מוקדים שונים ברחבי קראו המפגינים קריאות נגד השחיתות ונגד הנשיא . ההפגנה בבירה מוסקבה הייתה הדומיננטית ביותר מביניהן, כשאלפי מפגינים זועמים התקהלו ברחוב טברסקיה המרכזי וקראו: "הלאה הצאר", " גנב" ושרו את ההמנון הלאומי.

אלכסיי נבלני, מנהיג האופוזיציה הרוסית. צילום: ויקיפדיה
אלכסיי נבלני, מנהיג האופוזיציה הרוסית. צילום: ויקיפדיה

בדומה לגל ההפגנות ששטף את רוסיה במרץ האחרון, רוב רובם של המפגינים היה צעיר במיוחד, מורכב מצעירים שנולדו או גדלו במהלך 17 השנים בהן פוטין מחזיק בעמדות כוח ברוסיה. מריה בדירובה, שהשתתפה בהפגנה במוסקבה אמרה לסוכנות הידיעות איי.פי: "אנחנו נגד כל שחיתות שעולה במחיר העתיד של אנשינו הצעירים".

דובר הבית הלבן שון ספייסר הגיב לדיווחים על המעצרים ואמר כי ארה"ב: "מגנה בחריפות מעצר של מאות מפגינים" ותיאר את המעשה,"עלבון לערכי ליבה דמוקרטים".

 

 

 

עדי דניאל

עדי דניאל

עורכת חדשות באתר ערוץ 20


:עוד באותו נושא