"פעולה בניגוד לחוות דעת של יועץ משפטי הקובעת מניעה משפטית, היא פעולה בניגוד לחוק", כך אמר היום (ה') היועץ המשפטי לממשלה, ד"ר אביחי מנדלבליט, בוועידת 'גלובס' לעסקים. עוד ציין כי: "כוחו המחייב של הייעוץ המשפטי לממשלה הוא חלק מהחוסן הלאומי של מדינת ישראל". ארגוני משפט וזכויות אדם מימין תקפו את דבריו של היועמ"ש שעסקו ברובם בשלטון החוק.

ב'תנועה למשילות ודמוקרטיה' טענו: "אמירה פשוט לא נכונה שמנוגדת לשלטון החוק! היועצים המשפטיים וגם היועץ עצמו מוכיחים שוב שהם לא מחוייבים לשלטון החוק כפי שהוא, אלא לשלטון חוות הדעת שלהם גם כשהן לא תואמות את החוק".

עו"ד שמחה רוטמן.

 

גם בפורום "בוחרים בחיים" ותנועת "אם תרצו" הגיבו לנאום והתייחסו לביקורת של היועמ"ש על חוק גירוש משפחות מחבלים. "שוב אנו עדים לתופעה המצערת שבה משפטנים פועלים כאופוזיציה אוטומטית לנבחרי הציבור".

לדבריהם, "מדובר בפגיעה חמורה לדמוקרטיה ובמקרה דנן אף סוללת את הדרך לפיגוע הבא. נציין שהצעת החוק בסך הכל מסדירה חוק קיים ולא מדברת כלל על גירוש לעזה אלא על העתקת מקום מגורי משפחות מחבלים בתוך שטחי יו"ש. ההצעה אינה משנה דבר בבחינת למי הסמכות ליישם אותו והיא עומדת בסטנדרטים של הדין הבינלאומי כך שהתנגדות היועמ"ש אינה עניינית. הפגיעה ביכולתה של ישראל להגן על עצמה תעודד שפיכות דמם של ישראלים חפים מפשע, ללא סיבה. בושה".

גם ח"כ מוטי יוגב הגיב לדברי : "החוסן הלאומי של מדינת ישראל נמדד בראש ובראשונה ביכולת המדינה להגן על חיי אזרחיה. לכן צריכה המדינה לעגן באמצעי הגנה, התקפה והרתעה. חוק גירוש משפחות מחבלים עומד בהתאם לדין הבינלאומי כפי שנקבע בפרשנות הרשמית לחוק. עמדת היועץ המשפטי לממשלה מגינה על רכוש משפחת המחבל יותר משהיא מגינה על חיי אזרחי ישראל. משהו התבלבל בסולם הערכים במערכת המשפטית. נמשיך לפעול לקידום החוק מתוך אחריות ושמירה על חיי אזרחי ישראל".

ח"כ מוטי יוגב. צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

 

מנדלבליט: "מי שתוקף אותנו – תוקף את שלטון החוק"

כזכור, חלק הארי של נאומו של מנדלבליט עסק בשלטון החוק. הוא הבהיר כי הוא מדבר על "שלטון החוק – ולא שלטון המשפטן". לדבריו, שלטון החוק "הכרחי לקיומה של מדינת ישראל כמדינה יהודית ודמוקרטית, לקיומה של כלכלה חזקה ומשגשגת, לקיומה של תקשורת חופשית, ולמעשה לכל היבט בחיים הציבוריים והלאומיים".

הוא תקף את הטענה לפיה היועצים המשפטיים בשירות המדינה חותרים תחת נבחרי הציבור ופוגעים בסמכות הממשלה למשול: "זוהי כמובן טענה חסרת כל ביסוס. היועצים המשפטיים הציבוריים, ואני בראשם, לא יכולים לשלוט ולא מבקשים לשלוט".

המשנה ליועמ"ש דינה זילבר בישיבת ועדת הכלכלה בתחילת החודש. צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

 

"מי שתוקף אותנו כשאנו עושים את מלאכתנו, ובעת האחרונה ההתקפות האלה הפכו לצערי לחזון נפרץ, תוקף למעשה את שלטון החוק, שאנחנו משמשים כסוכניו". על הטענות למשפטיזציה בצבא אמר: "כולם פה אחד סבורים שהייעוץ המשפטי הוא נכס ולא נטל".

"עלינו להיות גאים בכך שבית המשפט העליון שלנו עומד על משמר זכויות האדם. אני דוחה בכל תוקף ניסיונות להחליש את כוחו של בית המשפט, להסית נגדו ונגד שופטיו או לפגוע בלגיטימציה של החלטותיו", אמר.

מנדלבליט על חקירות רה"מ: "ההחלטות יתקבלו אך ורק לפי הראיות"

בהמשך נאומו התייחס היועמ"ש לחקירות רה"מ בנימין נתניהו. "כבר אמרתי בעבר – אנחנו לא רודפים חלילה אחר אף אדם, אלא אך ורק אחר האמת והצדק. ההחלטות יתקבלו אך ורק לפי הראיות והדין החל עליהן. שום שיקול אחר לא ישפיע", אמר ביום השני לוועידה המתקיימת בבנייני האומה. "הצוות הזה ממוקד כעת כולו – כאיש אחד – במשימה של בחינת הראיות שנאספו, לצורך קבלת ההחלטות הנדרשות לפי הדין".

רה"מ בנימין נתניהו בכנס גלובס. צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

 

"נעשה כל שלאל ידינו כדי לעבוד מהר, אבל לא על חשבון איכות ההחלטות המקצועיות", הדגיש היועמ"ש והבהיר כי הדברים שנאמרו בוועידה אמש ע"י פרקליט המדינה שי ניצן נאמרו על דעת עצמו.

"אני צופה שבשבועות הקרובים יהיו פרסומים למיניהם כביכול 'מתוך שולחן הדיונים', המתיימרים לשקף עמדה כזו או אחרת של מי מהגורמים המעורבים בדיונים. אני מנצל את הבמה כדי לומר בקול ברור: עד לקבלת החלטה לא נוכל להתייחס או להגיב לפרסומים ולספקולציות כאלה. אנו מציעים לציבור לקחת בעירבון מוגבל ביותר פרסומים בלתי מוסמכים. כשיש לנו מה לומר אנחנו מפרסמים הודעה או מדברים בקולנו, בדיוק כפי שאני עושה כעת".

 

בת אל בנימין

בת אל בנימין

עורכת באתר ערוץ 20

רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.