נאם היום בכנס משפטי בזיכרון יעקב, התייחס להתנהלותו מול חקירות ראש הממשלה והגדיר אותן כ"אתגר לשלטון החוק". "זה לא סוד שהחקירות בהן נחקר ראש הממשלה כחשוד , ונראה כי הן צפויות להסתיים בהקדם", חשף, והדגיש כי "מערכת אכיפת החוק פועלת אך ורק על פי מצפן אחד שמכוון את דרכנו  – והוא בירור החשדות וגילוי האמת".

היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט. צילום: פלאש 90
"". היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט. צילום: פלאש 90

 

מנדלבליט סיפר כי הוא "מוטרד מהשיח הציבורי בעניינים הללו, שלעתים גולש לקיטוב ומחנאות", והוסיף כי "נדמה שכל מחנה סימן את המטרה הסופית שלו, ומבחינתו התוצאה ידועה מראש. אלה דורשים כך, ואלה דורשים אחרת. לא ההפגנות בעד ולא ההפגנות נגד, לא כותרת כזו ולא כותרת אחרת, לא סרטונים המתפרסמים ברשת ולא כל מיני פרשנים שלא באמת מכירים את העובדות והראיות – כל אלה לא צריכים להשפיע, וגם לא ישפיעו, כהוא זה על מערכת אכיפת החוק".

היועמ"ש הבהיר כי לתפיסתו את תפקידו, מוטלת עליו חובה "לנסות ככל יכולתי ולסייע לדרג הנבחר להגשים את מדיניותו בגבולות החוק". אולם, לדבריו, "בנושאים בסיסיים של שמירה על הדמוקרטיה ועל שלטון החוק במדינה, ובתוך כך בהגנה על מעמדו של בית המשפט העליון ועל האיזונים העדינים בין רשויות המדינה, החובה שמוטלת עליי היא אחת: לייצג את האינטרס הציבורי. זאת גם במחיר של עמידה אל מול הדרג המדיני". לכן, הוא מסביר, הביע את התנגדותו להצעת חוק ההמלצות.

רה"מ נתניהו. צילום: פלאש 90
"החקירות בהן הנחקר רה"מ כחשוד מתקדמות". רה"מ נתניהו. צילום: פלאש 90

 

הוא אף פירט הצעות חוק נוספות שנדונו בעת האחרונה וגם במקרה שלהן בחר להתנגד: "כך ביחס להצעת החוק שביקשה למנוע חקירה של ראש ממשלה מכהן בעבירות שחיתות; ביחס להצעת החוק שביקשה לדחות מועדים שבג"ץ קבע להריסת בתים בלתי חוקיים; ביחס להצעת חוק שביקשה לצמצם את סמכות שר הפנים להטיל חיוב אישי על ראשי רשויות מקומיות שהוציאו כספים שלא כדין; וביחס להצעת חוק שביקשה למנוע מהיועץ המשפטי לממשלה להתייצב בבג"ץ כשהממשלה לא מקבלת את עמדתו. כל אחת מההצעות הללו עוסקת במרכיב אחר של שלטון החוק, במטרה להחליש אותו ולצמצם אותו. אני סבור שלכולן יש להתנגד בתוקף".

לירן לוי

לירן לוי

כתב לענייני משטרה ומשפט, ערוץ 20
לירן לוי

רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.