שרת המשפטים שקד והיועמ"ש מנדלבליט. צילום: פלאש 90

 

היועץ המשפטי לממשלה, ד"ר אביחי מנדלבליט, הגיב הבוקר (ד') למכתבה של שרת המשפטים איילת שקד שדרשה כי המשנה ליועמ"ש, עו"ד דינה זילבר, לא תייצג עוד את עמדת השרה או משרד המשפטים בוועדות הכנסת ובביהמ"ש העליון. מסתמן כי זילבר תושעה מייצוג עד לבירור העניין.

"בכוונתי להידרש להתבטאויות עליהן עמדת, ולבחון את הדברים", כתב היועמ"ש. "ואולם, בה בעת חשוב להבהיר כי איני מקבל את התפיסה העקרונית שעשויה להשתמע ממכתבך. החלטה על התייצבותו של גורם משפטים הכפוף לי הינה החלטה הנתונה לסמכותי ולאחריותי הבלעדית ואין מקום להתערבות בסמכות זאת".

בכנס שהתקיים הבוקר בתל אביב אמרה שקד: "שורה תחתונה, דינה זילבר לא תגיע לוועדות הכנסת ולממשלה. כדי שהממשלה תעבוד כמו שצריך כל פקידי הממשלה מחויבים לעמדת הממשלה כשהם מגיעים לכנסת. אחרי שעמדת הממשלה נקבעת בוועדת השרים לחקיקה כל המערך הממשלתי מיישר עם העמדה קו, כי אחרת אי אפשר לנהל את המדינה".

"בוודאי שלא ניתן להביע עמדות פוליטיות כאלו ואחרות", הוסיפה השרה. "אם פקיד ציבור רוצה להביע עמדות פוליטיות, הוא יכול להתכבד, להתפטר ולהיכנס לפוליטיקה. אבל כשייעוץ משפטי לממשלה נכנס לסוגיות פוליטיות זה עושה נזק בראש ובראשונה למערך הייעוץ המשפטי לממשלה".

המשנה ליועמ"ש, דינה זילבר, בדיון הכנסת. צילום: הדס פרוש, פלאש 90

"שקד חורגת מסמכותה כדי להפחיד ולאיים את המערכת המשפטית שתחת סמכותה", אמרה יו"ר מרצ תמר זנדברג שסיעתה הגישה  הצעת אי אמון. "שרת המשפטים היא זו שהיתה אמןרה לשמור על עצמאות מערכת המשפט והעובדה שהיא עצמה מתגייסת לרסק אותה בשורה של צעדים, ביניהם חוק היועמ"שים והאיום בפיטורים על זילבר שכלל אינו בסמכותה, הוא ציד ענק לתהום".

כזכור, אמש נשאה המשנה ליועמ"ש דינה זילבר נאום מעורר מחלוקת בוועדת החינוך של הכנסת, בדיון שעסק בחוק הנאמנות בתרבות שעבר בקריאה ראשונה. בנאומה הביעה פקידת הציבור את עמדותיה האישיות בנוגע לחקיקה של הכנסת, מה שיצר גל תגובות נרחב מהמערכת הפוליטית.

בעקבות כך נועדו השרה שקד והיועמ"ש מנדלבליט. שקד אף שיגרה מכתב רשמי ליועמ"ש. "ניכר ממעשיה החוזרים ונשנים של זילבר שאין היא מבקשת לפעול על פי ההנחיות", נכתב, "ולצערי אין מנוס מלקבוע כי תפיסתה הפוליטית של זילבר צריכה למצוא את ביטויה בריצתה לתפקיד פוליטי במסגרת אחת ממפלגות הכנסת".עוד ציינה שקד כי "החל מהיום סיימה הגברת דינה זילבר לייצג את עמדתי, עמדת משרדי או עמדת הממשלה".

אלירן טל
כתב בדסק המדיני של ערוץ 20