יהודה ויינשטיין, היועץ המשפטי לממשלה לשעבר, החליט בספטמבר 2015 כי המדינה תמשיך לארגן משחקי כדורגל ביום השבת, בניגוד לחוק המדינה האוסר את קיום המשחקים ביום המנוחה. לדבריו, המדינה צריכה להמשיך במדיניות אי האכיפה שננקטה עד כה בנושא.

בית המשפט הגיש לאחרונה צו על תנאי לפיו המדינה צריכה לפרט מדוע  לא מבטלים את החלטתו של ויינשטיין. אביחי מנדלבליט, היועץ המשפטי הנוכחי, השיב תשובה היום (ד') לבג"ץ. מנדלבליט סבור כי בשלב הביניים צריך להפחית בהדרגה את כמות המשחקים המתקיימים בשבת. כמו כן, מנדלבליט סבור כי הרשויות צריכות למצוא פתרונות עבור יהודים שומרי מצוות העוסקים בתחום. "לאור מכלול הדברים – הפעילות להפחתת משחקי הכדורגל בשבת ולמציאת פתרונות לשחקנים הדתיים מצד אחד, ובחינת האפשרות למתן היתר לענף הכדורגל בשבת, על-מנת להכשיר הפעילות אשר תתקיים בשבת גם לאחר הצמצום מצד שני", כתב מנדלבליט.

איצטדיון רמת גן
איצטדיון רמת גן. צילום: ויקיפדיה

מנגד, היועמ"ש מגדיר את פתרון המשך אי האכיפה של ויינשטיין כ"מדיניות עניינית וסבירה". מנדלבליט כתב: "עמדת היועץ המשפטי לממשלה היא כי המדיניות שהוא נוקט בכל הנוגע לאכיפה בענף הכדורגל היא מדיניות עניינית וסבירה, ואין כל מקום להתערב בה ולקבל את העתירה. יש לאפשר ליישם את המלצות הביניים של הצוות הבינמשרדי שהוקם ולפעול באופן הדרגתי להפחתת משחקי כדורגל בשבת, מחד גיסא, ולמציאת פתרונות לשחקנים הדתיים כל עוד מתקיימים משחקים בשבת, מאידך גיסא".

עוד אמר מנדלבליט, "החלטת היועץ אינה החלטת מדיניות עקרונית על אופן הסדרת סוגיית השבת בתחום הכדורגל, כי אם החלטת אכיפה המתייחסת לעת הזאת, שעיקרה הוא השארת המצב הקיים מזה עשרות שנים ללא שינוי, וזאת על מנת לאפשר לגורמים המוסמכים לטפל בסוגיה בצורה עניינית ומעמיקה, מבלי שברקע קיים איום בהליכים פליליים או הליכים מינהליים או בהשבתת ליגות הכדורגל. כעולה ממכתב היועץ, הוא גם ביקש כי לאחר גיבוש ההמלצות של שרת התרבות והספורט בעקבות עבודת הצוות הוא יעודכן על מנת שיוכל לשוב ולהידרש לנושא במידת הצורך".

היועץ המשפטי לממשלה - נגד הממשלה. מנדלבליט. צילום: יונתן זינדל, פלאש 90
היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט. צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

עו"ד אורי ישראל פז, המייצג את התנועה למדינה יהודית, מתח ביקורת חריפה על עמדתו של אביחי מנדלבליט: "חבל שד״ר אביחי מנדלבליט מסתיר מעיני שופטי בג"ץ את העובדה שבמשך שלוש שנים לא שיחקו כדורגל בשבת בליגה הלאומית, עד שנאלצו לשחק בניגוד לרצון השחקים שעתרו לבית הדין לעבודה ונענו בחיוב בהסכם מנהלת והתאחדות הכדורגל. לטענה כביכול מאז קום המדינה לא נאכף חוק שעות עבודה ומנוחה על ענף הכדורגל ומדובר בסטטוס קוו אין כל אחיזה משפטית וסוציולוגית. עד שנות ה-90 הכדורגל בשבת היה בכלל חובבני ובג"ץ החיל אז את חוקי העבודה על שחקני הכדורגל בכל הליגות".

עו"ד פז הוסיף, "תת-אכיפה לחלוטין של חוק המנוחה בשבת על בעלי קבוצות הכדורגל, המכריחים מאות שחקנים לשחק בשבת בניגוד לרצונם ולאמונתם ופוגעים בערכים סוציאליים ודתיים, נובעת משיקולים לא ענייניים. אין כל היתכנות פוליטית להיתר כללי לענף הכדורגל על ידי ועדה בהשתתפות ראש הממשלה נתניהו, השר חיים כץ והשר לשירותי דת דוד אזולאי. כינוס הוועדה בעוד חודשיים לא מעיד כלל על מתן היתר העסקה כללי בפועל לכל ענף הכדורגל, ואינו סיבה מספיקה לפגוע בעקרונות היסוד של שלטון החוק במדינה ובזכויות היסוד של מאות שחקני כדורגל".

מארגון "נבחרת השבת" המאגד ספורטאים שומרי מצוות נמסר: "אנו תומכים במאבקים הדמוקרטים של שומרי השבת ליטול חלק בכל ענפי הספורט במדינת ישראל. אנחנו גאים גם בזהותנו היהודית וגם במדינה שלנו ודורשים שוויון הזדמנויות. זה לא חסד אלא צדק אזרחי בסיסי. מדינת ישראל משוועת לעשיה ספורטיבית ולריבוי ספורטאים מקצוענים מצד אחד ומצד שני מדירה 30% מהאוכלוסייה מהפעילות בכך שלא נותנת שוויון הזדמנויות לספורטאים שומרי שבת. אנחנו נמשיך להלחם למען מטרה זו המגיעה לאותם ספורטאים בזכות ולא בחסד".

 

אלעד שור

אלעד שור