No Tag To Print

מנדבליט: "החובה לציית לפסיקה אינה נתונה לבחירה"

היועץ המשפטי לממשלה מתייצב לצידה של נשיאת בית המשפט העליון במתקפה על דברי שר המשפטים הנכנס: "לנגד עיני רשויות אכיפת החוק והתביעה הכללית עומדים רק שיקולים ענייניים ומקצועיים"

היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, מתייצב לצידה של נשיאת בית המשפט העליון, השופטת אסתר חיות, במתקפה על דברי שר המשפטים הנכנס אמיר אוחנה.

"במדינת ישראל כמדינה יהודית ודמוקרטית, המושתתת על עיקרון שלטון החוק, החובה לציית לפסיקת בתי המשפט היא בגדר מושכלת יסוד, המשמשת ערובה להגנה על זכותו של כל אזרח במדינה. זו אינה אפשרות הנתונה לבחירה. מדובר בחובה המוטלת על כל אזרח וכל רשות שלטונית באשר היא", נכתב בהודעתו.

עוד הוסיף כי "לנגד עיני רשויות אכיפת החוק והתביעה הכללית – ובראשם היועץ המשפטי לממשלה ופרקליט המדינה – עומדים רק שיקולים ענייניים ומקצועיים. החלטות מתקבלות אך ורק על בסיס חומר הראיות והוראות הדין, ולא חלילה משום שיקול זר. אנשי מערכת אכיפת החוק הם עובדי ציבור מסורים, הפועלים יום וליל כדי לשמור על אזרחי המדינה, ביטחונם, רכושם, וטובתם".

יחד עם זאת הבהיר מנדליט כי ימשיך "לפעול בשיתוף פעולה מלא עם שר המשפטים ועם הממשלה, תוך הקפדה על שיח פורה ומכבד".

חיות: "הדרך לאנרכיה קצרה"

כזכור, הבוקר אמרה נשיאת העליון בהתשלמות לנשיאים וסגני נשיאים של בתי המשפט כי "יש לראות בחומרה את העובדה ששר משפטים במדינת ישראל, ביום השבעתו לתפקיד, בוחר לשתף אותנו בהשקפת עולם משפטית חסרת-תקדים וחסרת-אחריות שלפיה לא את כל פסקי-הדין הניתנים על ידי בית-משפט חייבים לכבד".

"במלים אחרות, כל בעל דין יוכל מעתה בברכת שר המשפטים לבחור איזה פסק דין צריך לקיים ואיזה לא. ואני רוצה לומר על כך רק דבר אחד – בין תפיסת העולם הזו ובין אנרכיה של 'איש הישר בעיניו יעשה' – הדרך קצרה", הוסיפה.

נשיאת ביהמ"ש העליון אסתר חיות ושר המשפטים החדש אמיר אוחנה. צילומים: יונתן זינדל ונועם רבקין פנטון, פלאש 90

 

הדברים נאמרו בתגובה לראיון של השר אוחנה בו השיב לשאלה האם במקרים מסויימים לא חייבים לקבל את החלטת בג"צ כי "השיקול העליון צריך להיות שמירת חיי האזרחים". כדוגמה הביא את פסיקת בג"צ שלא להרוס מבנים בציר כיסופים למרות המלצת הצבא. בעקבות השארת המבנה על כנו נרצחו טלי חטואל הי"ד וארבע בנותיה הצעירות.

לאחר שידור הראיון ובעקבות התגובות, פרסם שר המשפטים הבהרה בעמוד הפייסבוק שלו. "שיהיה ברור: בלי מערכת משפט אין דמוקרטיה. ברור לי לאחר צפייה בראיון ששודר הערב, שיש מקום להדגיש: לתפיסתי, האחריות הראשונה והעליונה של כל מדינה – היא לשלומם ולביטחונם של אזרחיה. לפני כל מה שנשמע טוב ומצטלם טוב. כאשר יש התנגשות בין חיי אזרחיה וחייליה של המדינה – לבין כל ערך אחר, האחרון צריך לסגת בפני הראשון", ציין השר.

"אבל נתתי דוגמא למקרה קיצוני שהתרחש במציאות. אין המדובר בהחלטות שבשגרה, ולא מדובר בהחלטות שסתם 'איננו מסכימים להן'. מדובר בנסיבות קיצוניות ביותר ש'דגל שחור מתנוסס מעליהן' ועלולות לעלות בחיי אדם (ממש כפי שאנחנו מכירים בתפיסה לפיה אין חובה לציית לכל פקודה, ובצדק)", הבהיר. "גם המובן מאליו צריך שייאמר: צריך לכבד את החלטות בתי המשפט. כך עשיתי תמיד, כך אני מאמין. מדינת ישראל היא דמוקרטיה הדוגלת בשלטון החוק – וכזו היא תשאר".

סמוטריץ': "ציות לחוק חשוב הרבה יותר מציות לפסקי דין"

מי שהתייצב לצידו של אוחנה הוא ח"כ בצלאל סמוטריץ' (איחוד מפלגות הימין). "‏יש לראות בחומרה רבה את העובדה שנשיאת בית המשפט העליון מרשה לעצמה לבקר את שר המשפטים הנבחר בצורה חריפה ובפומבי", צייץ סמוטריץ' בטוויטר. "לגופו של עניין, ציות לחוק חשוב הרבה יותר מציות לפסקי דין. כשפסקי דין יושתתו על בסיס ציות לחוקי הכנסת לא תהיה שום בעיה לציית להם ככתבם וכלשונם".

ח"כ בצלאל סמוטריץ'. צילום: הלל מאיר, פלאש 90

 

גם ח"כ אריאל קלנר (הליכוד) התייצב לצד אוחנה: "טלי קורה מבין עינייך – השופטת חיות: אם יש חשש לאנרכיה בישראל, הרי שזה נובע בראש ובראשונה כי הרשות השופטת בוחרת פעם אחר פעם לזלזל ברשות המחוקקת והמבצעת, לפסול חוקים ולהתעלם מלשון מפורשת של החוק".

It is not Android